Jesteś naszym gościem

 

 

         

Komunikaty

Obchody Tygodnia Patrona

Konkurs Wiedzy o Ptakach

"Orlęta Filmowe Łodzi"


 

Już dziesięć lat
jesteśmy
opiekunami
pary Orłanów

Pomoc materialna

         
   

 

 

 

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna
Szkoły Podstawowej nr 7
im. Orląt Lwowskich w Łodzi
życzy wszystkim uczniom oraz ich rodzicom
udanych, bezpiecznych i słonecznych wakacji.

   

 
         
    Konkursu "Orlęta siódemki" 22.06.2018  
   

Z wielką przyjemnością pragniemy podsumować II edycję konkursu "Orlęta siódemki", w którym brali udział uczniowie klas IV, V ,VI i VII, którzy w klasach IV - VII uzyskali średnią ocen co najmniej 4,75 oraz wzorowe lub bardzo dobre sprawowanie.
Tytułami "Orląt Siódemki 2018" uhonorowano czterech uczniów (po jednym w poziomie), którzy uzyskali największą liczbę punktów:
Skrzypiec Kinga kl. IV b
Ochlanek Amelia kl. V a
Różycka Nina kl. VI c
Ciechanowska Malwina VII d.


Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nowym roku szkolnym.


 

A. Desput

 
         
    Lekcja matematyki z pracownikiem Urzędu Statystycznego 22.06.2018  
   

W dniach 6, 8 i 11 czerwca w ramach akcji "Edukacja statystyczna dzieci i młodzieży", klasy czwarte i szóste miały zajęcia z pracownikiem Urzędu Statystycznego w Łodzi - panią Barbarą Spodzieją.
Podczas nietypowej lekcji matematyki uczniowie zapoznali się z działalnością Urzędu Statystycznego w Łodzi oraz Głównego Urzędu Statystycznego, poszerzyli wiedzę, uzyskując ważne informacje o życiu społecznym, gospodarczym oraz kulturalnym naszego regionu oraz Polski, kształcili umiejętność odczytywania danych statystycznych. Dzięki tym zajęciom uczniowie mieli możliwość znalezienia podobieństw i różnic województwa łódzkiego na tle innych województw Polski.


K. Pietrzyk

 
         
    Wyjście do JUMP PLANET w Ksawerowie 22.06.2018  
   

W dniu 8 czerwca klasa 4c wraz z wychowawcą wybrała się do parku trampolin "JUMP PLANET" w Ksawerowie. Wyjście to w połowie było sfinansowane przez Dyrektora Szkoły w ramach wygranego konkursu na najładniejszy ogródek w roku szkolnym 2016/2017.
Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, integracja zespołu klasowego, zacieśnianie relacji koleżeńskich oraz podsumowanie wspólnie spędzonego roku szkolnego. "Jump Planet" jest nowo otwartym parkiem trampolin, w którym każdy odnajdzie interesujące go atrakcje. Uczniowie po za poznaniu się z zasadami parku, wykonywali rozgrzewkę pod okiem instruktora, a następnie ciekawe ćwiczenia. Był również czas na ćwiczenia indywidualne. Pobyt w parku trampolin okazał się dla uczniów świetną zabawą.


K. Pietrzyk

 
         
    Rajd Kolumna 2018 21.06.2018  
   

W niedzielę 17 czerwca "Siódemkowe Piechurki" ostatni raz w tym roku szkolnym wyruszyły na rajd. Tym razem trzydziestoosobowa grupa uczniów klas IV pojechała pociągiem do Kolumny. Zobacz więcej >>>

M. Kiersztyn

 
         
    Festiwal Kultury Szkolnej 21.06.2018  
   

W dniu 20.06.2018 klasa III d uczestniczyła w organizowanym przez Bałucki Ośrodek Kultury - Festiwalu Kultury Szkolnej, w ramach którego rozegrano grę uliczną - "Poznaj Bałuty". Na terenie "Manufaktury" nasi uczniowie wzięli udział w turnieju szachowym "Pod chmurką" rozegranym na dystansie 5 rund, z tempem P-7 (7 minut na zawodnika). Na zakończenie imprezy, wraz z innymi szachistami, odtworzyli w formie "żywych szachów"


M. Lotka

 
         
    Mistrzostwa Świata w piłce nożnej
przykład kibicowania
20.06.2018  
   

Z okazji Mistrzostw Świata w piłce nożnej i meczu Polska-Senegal klasa IIIe z wych. Adrianą Wajss-Serkies dali przykład kibicowania. Dzień wypełniony był sportem i śmiechem. Uczniowie utworzyli napis Polska z własnych ciał, rozegrali mecz Polska vs. Reszta Świata (wygrała oczywiście Polska), a także tworzyli swoje własne wymarzone boiska do gry w piłkę nożną na zajęciach plastycznych. Biało-czerwoni goooooooolaaaaaa!!!!!

Zobacz film >>


A. Wajss-Serkies

 
         
    Konkurs plastyczno - matematyczny
"Sześcian - nie - Sześcian"
20.06.2018  
   

Miło jest nam powiadomić że w konkursie plastyczno - matematycznym pod hasłem "Sześcian - nie - Sześcian" nagrody za swoje intrygujące prace otrzymali następujący uczniowie:
Maria Markiewicz z kl IV c
Miłosz Maciejewski z kl V b
Oraz Jan Markiewicz z kl VI a.

Gratulujemy!:)


Z. Goljan
D. Rydza

 
         
    Rodzinny Rajd Rowerowy 18.06.2018  
   

Dnia 16 czerwca uczniowie klasy III e wraz z rodzicami i wychowawcą p. Adrianą Wajss Serkies uczestniczyli w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym, podsumowującym wspólnie spędzony rok szkolny.. Uczestnicy przejechali trasą sprzed Szkoły do Uroczyska Lublinek. Na zakończenie rajdu było wspólne ognisko i zabawy. Pogoda i humory dopisywały :)


A. Wajss Serkies

 
         
    Mini Playback Show 17.06.2018  
   

Kolejny Mini Playback Show 2018 za nami. Dzieci ponownie wykazały się kreatywnością w przedstawieniu swojego ulubionego wykonawcy i piosenki. Wymyślały stroje, układy taneczne, ważne były też rekwizyty. Wszystko po to, by jak najlepiej oddać klimat utworu, który wybrały. Jury. któremu przewodniczył p. Michał Lotka miało trudne zadanie. Wszystkim dzieciom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a jednocześnie wskazujemy tych, którzy wyróżnili się wśród wykonawców. Oto oni:
1. Marta Skórska - kl. IIIe w piosence Sylwii Grzeszczak "Księżniczka"

2. Nadia Przybysz
Nikola Wiśniewska - kl. IIIb w utworze Sylwii Grzeszczak "Tamta dziewczyna"

3. Laura Stolarek - kl. IIc w piosence Bajm "Dziesięć przykazań"

4. Marta Borkowska
Antosia Kangelidis - kl. IIIb w piosence Marty Gałuszewskiej "Nie mów mi nie"
Maja Wrona

5. Ola Juraszczyk
Natalia Stolarska
Marta Kamińska-Grzelak - kl. IIIe w utworze Cleo "Łowcy gwiazd"
Marcelina Nastarowicz

6.Kacper Cieciura
Konstanty Wójtowski - kl. IIIb w piosence Filipa Lato "Sto..."
Szymon Szybiński
Laura Krzyżaniak

7. Antosia Kangelidis
Ania Fróg - kl. IIIb w utworze Kate Perry "Dark house"
Laura Krzyżaniak

Gratulujemy i zapraszamy za rok.
J. Kwiatkowska

 
         
    Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Błogosławiona Bolesława - wychowawczyni na nasze czasy" 15.06.2018  
   

W międzynarodowym konkursie plastycznym "Błogosławiona Bolesława - wychowawczyni na nasze czasy" (edycja IX - 2018r.) uczennica klasy Vc Julia Gębka uzyskała wyróżnienie. Gratulujemy!!!


A. Zalewska

 
         
    III Szkolny Turniej Szachowy "Szachowe Orlątka" 13.06.2018  
   

W dniu 13.06.2018 rozegrany został w szkole III Szkolny Turniej Szachowy "Szachowe Orlątka". W rywalizacji wzięło udział 10 uczniów klas IV-VII oraz 22 uczniów klas I-III. Zawody odbyły się na dystansie 5 rund z tempem gry P-10 (10 minut na zawodnika).
W starszej grupie widać było zażartą i wyrównaną walkę pomiędzy zawodnikami. Większość z nich, posiada kategorię szachową lub dość długo trenuje grę w szachy, co przekładało się na dłuższy czas i wyższy poziom poszczególnych partii.
Wśród klas młodszych dominowali uczniowie klasy III d, ale bardzo dobrze zaprezentowali się również przedstawiciele klas III c i III e. Licznie reprezentowana była klasa II c, której uczniowie ładnie zaprezentowali się w poszczególnych partiach. Szczególnie cieszy udział dziewcząt z tej klasy w zawodach.

Wyniki klas IV - VII:

Dziewczęta
Blanka Zybert VI c - I miejsce,

Chłopcy:
Kajetan Madej VI a - I miejsce;
Konrad Polinowski V b - II miejsce;
Bartosz Bernacki VII a - III miejsce;

Wyniki klas I - III:

Dziewczęta:
Julia Manowiecka II c - I miejsce;
Antonina Ścisłowska II c - II miejsce;
Antoninak Makowiecka II c - III miejsce

Chłopcy:
Franciszek Glinkowski III d - I miejsce;
Krzysztof Rogaczewski III d - II miejsce;
Franciszek Krysiński III d - III miejsce

Wszystkim uczestnikom gratulujemy startu, odwagi za podjęcie rywalizacji, osiągniętych wyników. Zachęcamy do dalszej pracy i treningów oraz zapraszamy na kolejne zawody.


M. Lotka

 
         
    Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodziczek 13.06.2018  
   

W dniach 08-10 czerwca w Krakowie odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodziczek. O najwyższe miejsca na podium walczyły zawodniczki z trzech Klubów: KS Wisła Kraków, Korona Kraków oraz UKS "SP7" Łódź. Łącznie brało udział 58 zawodniczek z klasy młodzieżowej i I Kroku Gimnastycznego. Barwy naszego Klubu w klasie młodzieżowej reprezentowały:
Maja Wrona (wielobój: VII m; finał na poręczach VI m; finał na belce VI m),
Antosia Kangelidis (wielobój: IX m; finał na poręczach III m),
Nadia Szymańska-Kowalczyk (wielobój: XIII m; finał na skoku VI m),
Zosia Gruchot (XV m),
Sobczak Ines (XVII m; rezerwowa w finale na skoku),
Nadia Dwornik (XVIII m),
Maja Dąbrowska (XIX m; rezerwowa w finale na ćwiczeniach wolnych),
Natalia Jakubowska (XX m),
Viola Oleszczyk (XXIV m),
Oliwia Zawistowska (XXVI m).
W I Kroku Gimnastycznym brały udział cztery Zuzia Szymaniak, Zuzia Kochanowska, Marta Malinowska, Lena Wąsiewicz. Zuzia Szymaniak okazała się najlepszą zawodniczką I Kroku Gimnastycznego zdobywając złoto w wieloboju. Uzyskała również najlepszy wynik na ćwiczeniach wolnych zdobywając drugi złoty medal oraz zajęła II m na poręczach. Zuzia Kochanowska uplasowała się na IV miejscu wieloboju i III miejsce na skoku. Marta Malinowska zajęła 14 m a Lena Wąsiewicz 21 m.
Dziękujemy dziewczętom sukcesy oraz za walkę i upór w podejmowaniu wyzwań.
Dziękujemy trenerom za ciężką pracę oraz duuuuużo cierpliwości :-)
GRATULACJE !!!

A. Rembowska

 
         
    UKS "SP7" na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 12.06.2018  
   

Sam start w Olimpiadzie już jest sukcesem - mówi Ambasadorka XXIV OOM, gimnastyczka Gabriela Janik. Kwalifikując się do finałów znajdujemy się w najlepszej 24 lub 32 (zależy od kategorii) najlepszych zawodników/zawodniczek z całej Polski.
W dniach 31.05 -03.06 na hali Pogoń w Zabrzu odbyła się XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych. Nasza ekipa w składzie: Zuzanna Rembowska, Kinga Skrzypiec, Tymon Bosek, Marcel Rembowski, Jakub Bederski, Eryk Banasiak, Bartek Kostrzewski wywalczyła 5 finałów na poszczególnych przyrządach.
Zuzanna Rembowska VI m. na skoku w kl. II
Kinga Skrzypiec VII m na skoku w kl. III
Tymon Bosek V m w ćwiczeniach na podporach w kl. III oraz V m na skoku
Jakub Bederski IV m na skoku.
Gratulacje dla zawodników i trenerów !!!

A. Rembowska

 
         
    "W królestwie Białej Królowej - szachy w szkole" 12.06.2018  
   

We współpracy ze Szkołą Podstawową nr 174 w Łodzi, klasa III D realizowała projekt eTwininng "W królestwie Białej Królowej - szachy w szkole". Dzieci poznały historię, zasady gry oraz słownictwo angielskie związane z szachami. W ramach projektu wykonały prezentacje multimedialne o szachach, książki z najważniejszymi zasadami szachisty, grały online w szachy, rozwiązywały zagadki logiczne. Ponadto uczestniczyły w zajęciach języka angielskiego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Zwieńczeniem projektu był turniej "żywych szachów", który rozegrali między sobą uczniowie dwóch szkół biorących udział w projekcie.
Więcej informacji >>>

 

K. Kucharska

 
         
    Piknik Caritas 11.06.2018  
   

We wtorek 05.06.2018 w Parku im. J. Piłsudskiego na Zdrowiu, na terenie przyległym do muszli koncertowej Caritas Archidiecezji Łódzkiej zorganizował festyn dla wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas pod hasłem "Bądźmy razem".
Więcej informacji >>>

 

L. Fidos

 
         
    PROJEKT AIESEC - "UnderStand" 11.06.2018  
   

W dniach 4-15.06.2018 r. ponownie gościmy w naszej szkole wolontariuszy organizacji AIESEC, którzy prowadzą zajęcia w ramach projektu "UnderStand." W minionych latach szkołę naszą odwiedzili wolontariusze z Korei Południowej, Chin, Ukrainy, czy Pakistanu, a w tym roku uczniowie klas 4-7 mają przyjemność uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez Jadena z Kanady oraz Leo z Jordanii. Dzięki uprzejmości i hojności Dyrekcji Szkoły, tegoroczne zajęcia trwają o jeden tydzień dłużej, a niżeli w latach ubiegłych. Wolontariusze opowiadają uczniom o swoich krajach poszerzając ich wiedzę z zakresu geografii, biologii czy historii danych krajów. Wartością dodaną jest fakt, że zajęcia te prowadzone są w języku angielskim, co pozwala uczniom ćwiczyć umiejętność swobodnej konwersacji w języku obcym i rozbudowuje ich wiedzę dotycząca słownictwa. Poza tym wolontariusze uczą naszych uczniów zrozumienia i szacunku wobec innych kultur i religii oraz poszanowania ich tradycji. Uczniowie mają okazję poznać tajniki sztuki origami, którymi pasjonuje się Jaden oraz sztuczki magiczne z użyciem kart rodem z Jordanii, które prezentuje Leo. Jak co roku nad projektem czuwa Pani Jolanta Lesiak, która jest pomysłodawczynią realizacji projektu w naszej szkole. Panią Jolę wspiera zespół anglistów, którzy również pomagają przy realizacji zajęć w klasach 4-7. Jaden i Leo oprócz prowadzenia zajęć uczestniczą aktywnie w życiu szkoły biorąc udział w innych zajęciach np. szachy w klasie pierwszej czy taniec w klasie trzeciej prowadzone przez p. Michała Lotkę, jak i regularne zajęcia języka angielskiego w naszej szkole gdzie obserwują metodykę pracy nauczycieli. Prócz tego wolontariusze spędzają z uczniami czas na przerwach grając w piłkarzyki czy tenisa stołowego. Dzięki uprzejmości rodziców ucznia z klasy czwartej, wolontariusze nasi zostali ulokowani w jednym z łódzkich hoteli w centrum miasta, co pozwala im na swobodne zwiedzanie miasta i poznawanie tradycji i historii Łodzi Fabrykanckiej. Wszystkich zainteresowanych wizytą projektową zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji oraz zapoznania się z quizem Kahoot podsumowującym informacje przekazane uczniom podczas zajęć przygotowanym dla uczniów przez p. Jolę Lesiak: https://play.kahoot.it/#/k/f259f7a8-25c1-455a-a567-3c5588c7252j. Grabowska

 
         
    V Konkurs Fotograficzny o tematyce ekologicznej 11.06.2018  
   

Kolejny sukces ucznia naszej szkoły to zajęcie przez Michała Smusa uczni kl. Vb III miejsca w V Konkursie Fotograficznym pod patronatem Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem: "Oszczędzanie wody - moda czy konieczność". Praca Michała cykl zdjęć pod tytułem: "Oczyszczona woda wraca do natury" przedstawiała proces oczyszczania wody w Łódzkiej Oczyszczali Ścieków. Gratulujemy Michałowi sukcesu i trzymamy kcuki za kolejne!!!M. Papuga

 
         
    Konkurs Zoologiczny pt.: "Świat jest dziwny i ciekawy" 9.06.2018  
   

W dniu 8.06.2018 został rozstrzygnięty konkurs zoologiczny pt.: "Świat jest dziwny i ciekawy".
I miejsce - Katarzyna Bolimowska - kl. IVc
II miejsce - Natalia Sadowska - kl. Vc

Gratuluję.M. Owczarek - Raszewska

 
         
    Konkurs "Najlepszy chemik szkoły" 9.06.2018  
   

W dniu 07.06.2018r odbył się na terenie szkoły po raz pierwszy konkurs "Najlepszy chemik szkoły". Wszyscy uczniowie klas VII chcieli otrzymać ten tytuł, ale najlepsi okazali się:
I miejsce - Adam Cichoński - kl.VIIa
II miejsce - Tymoteusz Krakowski - kl. VIIc
III miejsce - Mateusz Bernacki - kl. VIIa

Gratuluję.M. Owczarek - Raszewska

 
         
    Egzamin praktyczny na kartę rowerową 7.06.2018  
   

W dniu 05.06.2018 po raz pierwszy w naszej szkole przeprowadzono egzamin praktyczny na kartę rowerową. Znajomość przepisów ruchu drogowego i umiejętności panowania nad rowerem oceniali panowie Tomasz Rembowski i Michał Lotka. Do egzaminu przystąpiło 39 uczniów naszej szkoły. Pozytywnie zdały go 24 osoby. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji egzaminu WORD w Łodzi, za udostępnienie mobilnego miasteczka ruchu drogowego i sprawne jego przeprowadzenie. Film z przejazdu >>


M. Lotka

 
         
    Dzień Dziecka - Dzień Sportu 7.06.2018  
   

W tym roku Dzień Dziecka obchodziliśmy w naszej szkole w dniu 30 maja. Piękna pogoda sprzyjała sportowym rozgrywkom, które miały miejsce równolegle na wszystkich boiskach naszej szkoły. Po uroczystym powitaniu i rozpoczęciu imprezy o godz. 9.00 dzieci z klas młodszych rywalizowały we współzawodnictwie. Oto wyniki:
I m - 1 b
II m - 1 a
III m - 1 c
I m - 2b
II m - 2 a
III m - 2 c
I m - 3a
II m - 3 b
III m - 3 d i 3 e
V m - 3 c
W klasach starszych dziewczynki i chłopcy rywalizowali oddzielnie. Chłopcy z klas IV - VII rozgrywali mecze systemem każdy z każdym w piłkę nożną. Dziewczynki z klas IV i V walczyły również systemem każdy z każdym w "Dwa ognie", z klas VI - VII w piłkę siatkową. O miejscu klasy decydowała suma punktów zdobytych prze dziewczynki i chłopców. Oto wyniki:
I m - kl 4 a i 4 b
II m - 4 c
III m - 4 d
Wśród klas piątych po raz pierwszy w historii wszystkie klasy zdobyły taką samą ilość punktów i stanęły na najwyższym podium.
W klasach szóstych I m zajęła 6 b, II m klasy 6 c i 6 d, III m - 6 a. Wśród klas siódmych I m zajęła klasa 7 c, II m - 7 b, III m - 7a i IV m zajęła klasa 7 d.
Na wszystkich uczestników zabawy czekały dodatkowe atrakcje: kiermasz książek , kiermasz charytatywny, loteria fantowa, możliwość skosztowania wspaniałych wypieków, malowanie twarzy czy napoje.
O godzinie 14.00 nastąpiło podsumowanie rozgrywek sportowych i wręczenie słodkich nagród - wszystkie dzieci dostały czekolady.
Przypominając, że liczy się udział w "małych igrzyskach" a nie wynik - gratulujemy wszystkim wspaniałej zabawy i zapraszamy na kolejną już za rok.


 

D. Kuzalska

 
         
    Wycieczka klasy 4b i 4d do gospodarstwa agroturystycznego Michałówka 7.06.2018  
   

W dniu 04.06.2018 r. uczniowie kl. 4b i 4d pod opieką p. I. Stasiołek, p. J. Miroszewskiej oraz p. A. Kacprzaka wyjechali na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Michałówka" w Woli Czarnyskiej. Na uczestników czekało wiele atrakcji i przepiękna pogoda, która sprzyjała wypoczynkowi.
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od oglądania zwierząt znajdujących się w mini zoo, takich jak: pawie indyjskie, kury, króliki, gęsi, psy i koty. Uczniowie poznali także kuce szetlandzkie, wysłuchali historii rasy, informacji o ich żywieniu i czyszczeniu. Bardzo ciekawe były zajęcia, podczas których uczniowie wykonywali z balonów różne figury. Specjalną atrakcją było zwiedzanie wozu strażackiego i jazda na wozie, która sprawiła uczestnikom wiele pozytywnych emocji.
Uczniowie z klasy 4b uczestniczyli w warsztatach z garncarstwa, podczas których wykonali wybraną przez siebie figurkę z gliny oraz wspólnie spróbowaliśmy lepienia naczyń na kole garncarskim. Natomiast uczniowie z klasy 4d uczestniczyli w warsztatach z produkcji naturalnego mydełka. Zajęcia polegały na samodzielnym wykonywaniu przez dzieci kostek kolorowego mydła o rozmaitych kształtach i zapach.
Następnie uczniowie zjedli pieczone kiełbaski, wypili ciepłą herbatkę i skosztowali pysznego ciasta. Uczestnicy wycieczki mogli sprawdzić swoją sprawność fizyczną na specjalnym torze przeszkód. Bardzo dużo emocji wzbudziło przeciąganie liny, a także zabawy na trampolinie. Na zakończenie dzieci odwiedziły pobliską rzekę i pełne wrażeń wróciły do domów.
Wspólny pobyt na wycieczcie sprzyjał integracji, nawiązaniu nowych przyjaźni, ale przede wszystkim dostarczył wielu emocji i miłych wrażeń.


I. Stasiołek

 
         
    Kto w Siódemce wie najwięcej o Chopinie? 5.06.2018  
   

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że podczas szkolnego pikniku w dniu 30 maja rozstrzygnięty został II Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina. Wszyscy nagrodzeni uczniowie otrzymali tematyczne nagrody, związane z ulubionym instrumentem kompozytora, motywem klawiatury czy nutowym zapisem jego utworów. Zwycięzcami zaś są następujący uczniowie:

w kategorii klas IV
I miejsce Maurycy Wójtowski z kl. IV b
II miejsce Tomasz Kędzia z kl. IV d
III miejsce Zuzanna Wesołowska z kl. IV d

w kategorii klas V
I miejsce Agata Słodkowska z kl. V d
II miejsce Michał Smus z kl. V b
III miejsce Jakub Lebioda z kl. V c

w kategorii klas VI
I miejsce Jowita Banachowicz z kl. VI a
II miejsce Natalia Białek z kl. VI a
III miejsce Kornelia Piekarska z kl. VI a

w kategorii klas VII
I miejsce Lidia Salska z kl. VII a
II miejsce Kinga Pajęczewska z kl. VII d
III miejsce Julia Tomaszewska z kl. VII c

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!


 

Z. Goljan
M. Gęsich

 
         
    III Wojewódzki Konkurs Recytatorski "Moja Bajka" 5.06.2018  
   

24 maja 2018 r. w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi odbyły się przesłuchania uczestników III Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego "Moja Bajka", wraz z uroczystym podsumowaniem i nagrodzeniem laureatów. Celem konkursu była popularyzacja literatury polskiej, upowszechnianie kultury żywego słowa oraz kształtowanie wrażliwości literacko-językowej.
W konkursie wzięło udział 60 uczniów z Łodzi i województwa łódzkiego, w tym dwie uczennice naszej szkoły - Agata Słodkowska z klasy 5d i Hanna Grzybowska z kasy 5b. Przesłuchania odbyły się w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III i IV-VII. Jury w trakcie oceny brało pod uwagę dobór tekstu, jego pamięciowe opanowanie, interpretację utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły - Hanna Grzybowska zdobyła w tym konkursie wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, nie tylko recytatorskich!


I. Stasiołek

 
         
    Klasa IIIc odwiedziła Uniwersytet Łódzki 4.06.2018  
   

Dnia 24 maja uczniowie klasy IIIc dzięki uprzejmości p. Marcina Michonia odwiedzili Uniwersytet Łódzki. Dzieci otrzymały identyfikatory i pod opieką przemiłych studentek brały udział w podchodach zorganizowanych na terenie wydziału Filologii Germańskiej. Rozwiązując kolejne hasła i zagadki odwiedziły kilka ciekawych miejsc. Po zakończeniu swoich zadań uczniowie obejrzeli dwa bardzo ciekawe filmy. Jeden zapoznał ich z działalnością Uniwersytetu Łódzkiego, drugi "opowiedział" historię niemieckiej flagi. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę biorąc udział w quzach przygotowanych specjalnie dla nich. Mogli również spróbować niemieckich smakołyków w postaci precli, soków i cukierków. Pod koniec naszego spotkania na wydziale uczniowie otrzymali symboliczne indeksy oraz drobne upominki na pamiątkę. Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer alejkami parkowymi, wzdłuż różnych wydziałów połączony z rozwiązywaniem rebusów. Ostatnim punktem było odwiedzenie Biblioteki Uniwersyteckiej oraz jednej z największych auli w budynku. Dzieci spędziły dzień poznając nie tylko pracę p. Marcina, ale przede wszystkim kulturę i zwyczaje naszego zachodniego sąsiada. Była to wycieczka pełna wrażeń, zabawy, śmiechu i oczywiście nauki.

Serdecznie dziękujemy p. Marcinowi Michoń za przemiłe spotkanie.


D. Skrobek

 
         
    ZOO Matematyczne 4.06.2018  
   

W dniach 30 kwietnia - 25 maja odbywał się w naszej szkole Konkurs Przyrodniczo - Matematyczny "ZOO Matematyczne". 15 uczniów zmierzyło się z wykonaniem modelu zwierzęcia. Modele były wykonywane z brył, ze szczególnym uwzględnieniem walca, stożka i kuli. Uczniowie przygotowywali także prezentacje multimedialne dotyczące zwierzaka. Prace okazały się niezwykle pomysłowe i starannie wykonane, dlatego trudno było wyłonić zwycięzcę. Postanowiliśmy wobec tego nagrodzić wszystkich uczestników. A oto lista osób biorących udział w konkursie:
klasa IVc: Katarzyna Bolimowska, Maria Dołęgowska, Maria Markiewicz
klasa Va: Julia Kicińska
klasa Vb: Hanna Grzybowska, Konrad Polinowski, Amelia Puzder
klasa Vc: Szymon Grodzicki, Jagoda Rosiak, Julia Turek, Hanna Zarzycka
klasa VIc: Amelia Wojciechowska
klasa VId: Inga Grzegorczyk, Igor Kołodkiewicz
Gratulujemy!!!

Nauczyciele matematyki i przyrodyJ. Skobel

 
         
    Szkoła dla Rodziców 4.06.2018  
   

W Naszej Szkole zakończyła się I edycja warsztatów w ramach Szkoły dla rodziców. Rodzice uczestniczyli w czterech spotkaniach z psychologiem - terapeutą p. Moniką Skupińską - Majchrzak, podczas których w sposób praktyczny, warsztatowy omawiali codzienne i niecodzienne trudne sytuacje wychowawcze. Wszystkim rodzicom aktywnie uczestniczących w spotkaniach serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i współpracę. Ze względu na szerokie zainteresowanie Państwa taką formą współpracy z psychologiem informuję, iż w okresie jesiennym roku szkolnego 2018/2019 rozpocznie się druga edycja Szkoły dla Rodziców. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do udziału. Zapisy na zajęcia poprzez elektroniczny dziennik Librus lub bezpośrednio u pedagoga szkolnego.

 

J. Michalska

 
         
    SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZY "1 z 10" 3.06.2018  
   

16 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się konkurs matematyczno-przyrodniczy "Jeden z dziesięciu". Konkurs miał na celu rozwijanie u uczniów zainteresowań matematyczno- przyrodniczych, popularyzację wiedzy i umiejętności matematycznych oraz przyrodniczych wśród uczniów, przygotowanie do wystąpień przed publicznością oraz stworzenie życzliwej atmosfery rywalizacji. Do konkursu"1 z 10"przystąpili uczniowie klas VII. Formuła oparta była na teleturnieju telewizyjnym "Jeden z dziesięciu" emitowanym na antenie TVP2, prowadzonym przez Tadeusza Sznuka.
Konkurs składał się z III etapów. W I etapie uczniowie mieli 3 szanse, każda zła odpowiedź równała się z utratą jednej szansy. Do drugiego etapu przeszli ci uczniowie, którzy zachowali 3 lub 2 szanse. Do trzeciego etapu przeszło trzech uczniów, każdy uczestnik dostał 3 nowe szanse, za każdą dobrą odpowiedź zawodnik otrzymywał 10 punktów. Prowadzący zadawał pytania z geografii, biologii, chemii, fizyki i matematyki. Tegoroczną edycję "1 z 10" wygrała uczennica klasy 7c Alicja Bielawska. Gratulujemy!
Organizatorami konkursu była p. Kamila Pietrzyk - nauczyciel matematyki oraz p. Michał Kiersztyn - nauczyciel geografii i przyrody.

 

K. Pietrzyk

 
         
    Koło kulinarne 31.05.2018  
   

Wiosna zagościła na zajęciach u naszych Masterchefów, podczas których uczymy się robić różnorodne, zdrowe przystawki i przysmaki. Gdy zaskoczą nas goście w kilka chwil potrafimy wyczarować sałatki owocowe, warzywne, szaszłyki, kanapeczki, tosty, babeczki. Zdobytą wiedzę chętnie wykorzystujemy przygotowując posiłki dla naszych rodzin :)
Już niedługo sprawdzimy się podczas zajęć finałowych, gdzie zaprezentujemy nasze umiejętności!

M. Suchan

 
         
    II Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina - wyniki tuż, tuż... 29.05.2018  
   

W marcu w naszej szkole odbył się II Szkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina. W tym roku konkurs objął uczniów klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych. Tak jak w zeszłym roku wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. I jak poprzednio, również w tym roku, uczestnicy musieli zmierzyć się z wysłuchanymi utworami oraz ciekawostkami i niezwykle szczegółowymi wiadomościami dotyczącymi dzieciństwa kompozytora, jego lat młodzieńczych, dorosłości i oraz wpływu tych okresów na jego twórczość. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników odbędzie się podczas jutrzejszego Dnia Dziecka i Sportu. Tak więc niech uczestnicy czekający na werdykt wytrzymają jeszcze jeden dzień. :)

 

Z. Golian

 
         
    Jest nas coraz więcej 28.05.2018  
   

Wolontariusze Szkolnego koła Wolontariatu "Drużyna Pomocy" dzielnie pracują krzewiąc wśród dzieci z Przedszkola 122 literaturę dziecięcą.
Więcej informacji >>>

 

L. Fidos

 
         
    Filmowe Orlęta Łodzi 27.05.2018  
   

Z dumą informujemy o podsumowaniu III Konkursu Filmowego dla Szkół Podstawowych "Orlęta Filmowe Łodzi". 23 maja spotkaliśmy się w Muzeum Kinematografii, gdzie na wielkim ekranie oglądaliśmy dzieła młodych twórców: pełne emocji, radości i bezpretensjonalności. Jest to dla nas bardzo radosna informacja, ponieważ to film naszych uczennic, Danuty i Weroniki Iżel, otrzymał statuetkę "Orlęta Filmowe Łodzi" w kategorii najlepszy film!
Więcej informacji >>>

 

A. Błoch

 
         
    Poznajemy zawody naszych Rodziców - klasa IVa 26.05.2018  
   

"Świadomość i znajomość prawa to niezwykle ważne kwestie w naszym życiu i należy je wdrażać już od najmłodszych lat"
Anna Maria WesołowskaW dniu 21 maja wychowawczyni klasy IVa, p. Ewa Kubicka zaprosiła na godzinę wychowawczą mamę Mariki - p. Monikę Sasin-Domińczak. Pani Monika Sasin-Domińczak jest Sędzią Sądu Rejonowego. Celem spotkania było rozwijanie u uczniów zainteresowań pracą w różnych zawodach. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, że Sędzia to jeden z zawodów prawniczych. Jego praca polega na wymierzaniu sprawiedliwości. Sędzia działa w imieniu społeczeństwa i jest funkcjonariuszem publicznym. Pani Monika opowiedziała Nam również, że sądy mają wydzielone wydziały, które zajmują się orzekaniem w sprawach z zakresu prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, opiekuńczego, pracy. Niezależnie od rodzaju sprawy sędzia na podstawie aktu oskarżenia, opinii biegłych, zeznań świadków, przedstawionych dowodów, punktu widzenia obrony musi wydać sprawiedliwy wyrok. A każdy wyrok musi posiadać pisemne uzasadnienie. Uczniowie klasy IVa mogli zapoznać się właśnie z takimi pisemnymi uzasadnieniami, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Pani Monika zaprezentowała Nam także atrybuty sędziego - togę i łańcuch, a uczniowie mieli możliwość ich założenia. Spotkanie z młodzieżą cieszyło się dużym zainteresowaniem, uczniowie zadawali mnóstwo pytań, a Pani sędzia chętnie na nie odpowiadała.
Uczniowie dzięki temu spotkaniu, nie tylko pogłębili wiedzę na temat tego zawodu, ale zrozumieli również jak bardzo jest to odpowiedzialna praca.
Dziękujemy p. Monice Sasin-Domińczak za to wspaniałe spotkanie!


E. Kubicka

 
         
    Wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym 26.05.2018  
   

Właśnie, kim jestem, kiedy czytam? Kiedy sięgamy po jakąś książkę, w pewien sposób stajemy się częścią opisywanego w niej świata. Wyobrażamy sobie miejsca, często utożsamiamy się z bohaterami i wspólnie z nimi przeżywamy niezwykłe przygody. Książki przenoszą nas w nieistniejące światy i sprawiają, że na chwilę możemy wyjść ze swojej skóry i wcielić się w fascynującą postać stworzoną przez autora. Zgodnie z tym przesłaniem uczniowie Naszej szkoły - Malwina Nastarowicz (klasa 5d) i Marcin Dmowski (klasa 4a) wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym ,,Czytam, więc jestem".
Zadanie konkursowe polegało na wcieleniu się w wybranego bohatera literackiego i wykonaniu zdjęcia, na którym dana postać będzie trzymać książkę, z której pochodzi. Należało zadbać o właściwą charakteryzację oraz przestrzeń ujętą na zdjęciu - zgodną z treścią wybranego utworu. Do zdjęcia każdy uczestnik musiał dołączyć krótki opis postaci oraz uzasadnienie wyboru bohatera wraz z tytułem książki.
Milo nam poinformować, że Marcin Dmowki wraz z opiekunem p. I. Stasiołek został zaproszony na podsumownie tego konkursu, które odbyło się 25 maja w Szkole Podstawowej nr 199 im. Juliana Tuwima w Łodzi. Po przybyciu na miejsce uczeń naszej szkoły wziął udział w przygotowanych warsztatach. Przedstawił swojego bohatera ze zdjęcia, czyli Spóźnionego Słowika. Jest nam niezmiernie miło, ponieważ Marcin uzyskał w tym konkursie wyróżnienie.
Gratulujemy i życzymy Marcinowi kolejnych sukcesów!

I. Stasiołek

 
         
    Mistrzostwa Łodzi Szkół Podstawowych
w czwórboju lekkoatletycznym
25.05.2018  
   

21 maja 2018 roku odbyły się Mistrzostwa Łodzi szkół podstawowych w czwórboju lekkoatletycznym.
Nasze uczennice w składzie:
Zuzanna Rembowska (VII b);
Oliwia Woźniak (VII b);
Julia Śmiechowicz (VII a);
Kaja Niewiadomska (VI b);
Martyna Krawiecka (VI c);
Weronika Cieślak (VI b);
Marika Kubik (VI b),

wywalczyły IV miejsce na 31 szkół biorących udział w zawodach.
Dziewczęta startowały w: rzucie piłeczką palantową, skoku w dal oraz biegu na 60m i 600 m.

Gratulujemy i jesteśmy z Was bardzo dumni.
Nauczyciele wychowania fizycznego.


B. Draczko

 
         
    Szkolny Konkurs Mitologiczny "Bliżej Olimpu" 25.05.2018  
   

Historie o powstaniu świata, narodzinach bogów, puszce Pandory, nici Ariadny, Dedalu i Ikarze, Tezeuszu, Prometeuszu czy Heraklesie powinien znać każdy Europejczyk. Rywalizacja konkursowa jest doskonałą formą powtórki omówionych wcześniej na lekcjach tekstów mitologicznych. Ponadto zmusza uczniów do samokształcenia: skorzystania z księgozbioru bibliotecznego, sięgnięcia do zasobów Internetu.
Dnia 15 maja 2018 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Mitologicznej "Bliżej Olimpu". Konkurs zorganizowała i przygotowała p. Ilona Stasiołek - nauczyciel j. polskiego. Celem konkursu było rozwijanie wśród uczniów zainteresowania mitologią i popularyzowanie wiedzy o mitach, a także wdrażanie do samokształcenia i stworzenie twórczej rywalizacji.
W konkursie wzięło udział 68 uczniów. Zmagania zawodników oceniała komisja konkursowa w składzie: p. Anna Piątkowska i p. Ilona Stasiołek. Warto podkreślić, że poziom przygotowania uczestników był wysoki. O wyniku końcowym decydowała nie tylko wiedza, ale i boginie losu - grecka Tyche i rzymska Fortuna, oraz umiejętność zachowania "stoickego spokoju".
Wyniki szkolnego konkursu mitologicznego przedstawiają się następująco:

Kl. IV - V
I miejsce - Julia Turek (klasa 5c)
II miejsce - Kamila Siewert (klasa 5c) i Dominika Skrzypek (klasa 5c)
III miejsce - Anna Raszewska (klasa 5c)
Wyróżnienie - Jakub Bederski (klasa 4b)

Klasy VI - VII
I miejsce - Bartosz Bernacki (klasa 7a)
II miejsce - Mateusz Bernacki (klasa 7a)
III miejsce - Julia Jerominko (klasa 6b) i Oliwier Gandecki (7c)


Gratulujemy wszystkim uczestnikom zdobytych miejsc, a przede wszystkim dużego zasobu wiedzy na temat bogów i herosów starożytnej Grecji. Rozdanie nagród nastąpi podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2017/2018.


 

I. Stasiołek

 
         
    Koncert z cyklu Akademia Pełna Dźwięku 23.05.2018  
   

22 maja klasy VD i VIC udały się do Sali Koncertowej Akademii Muzycznej. Odbył się tam koncert edukacyjny z cyklu Akademia Pełna Dźwięku: Dzieci Dzieciom Uczniowie mieli szansę posłuchać motywu z Ojca Chrzestnego zagranego na waltorni, Fajkę Pokoju na fortepianie, motyw z filmu Zapach kobiety i wiele, wiele innych. Zapoznawaliśmy się z różnicami między instrumentami smyczkowymi, dętymi, a klawiszowymi. Uczniowie siódemki mieli szansę podziwiać talent swoich rówieśników. Mamy nadzieję, że koncert uwrażliwił naszych uczniów na muzykę i sprawił, iż w przyszłości będą bardziej świadomymi odbiorcami muzyki poważnej.


K. Powierza

 
         
    XIII Międzyszkolny Turniej Warcabowy 23.05.2018  
   

Dnia 18 maja 2018 roku w świetlicy szkolnej odbył się XIII Międzyszkolny Turniej Warcabowy "Orlęta" 2018. W Turnieju uczestniczyło 5 szkół podstawowych : SP 42, SP 51, SP 83, SP 109 i SP 7. Każdą szkołę reprezentowała 3 osobowa drużyna- uczniowie klas I, II, III. Każdy z piętnastu zawodników musiał rozegrać cztery partie w swojej kategorii wiekowej.
Wśród klas trzecich nasz uczeń Franciszek Krysiński IIId zdobył I miejsce i złoty medal. W klasach drugich uczeń klasy IIa naszej szkoły - Jakub Ceran zajął II miejsce i srebrny medal. Klasy pierwsze w naszej szkole reprezentował Kacper Kozieł Ia i zajął III miejsce- brązowy medal. Wszyscy uczestnicy turnieju zostali obdarowani nagrodami i z słodkim poczęstunkiem. Spotkanie zakończyliśmy wspólną zabawą. Było miło i bardzo wesoło.
Laureatom życzymy dalszych sukcesów.
Nauczyciele świetlicy.


A. Machnicka

 
         
    Sukces nauczyciela wychowania fizycznego 22.05.2018  
   

Od 17 do 20 maja odbywały się Mistrzostwa Świata w trójboju siłowym. W zawodach startował nasz nauczyciel p. Hovhannes Yazichyan, który zdobył dwa medale złoty i srebrny w kategorii wagowej do 100 kg z wynikiem 220 kg. Był to 9 tytuł mistrzowski naszego nauczyciela.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów szczególnie na Mistrzostwach Europy, które odbędą się 13-17 czerwca w Pabianicach.

Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich.


B. Draczko

 
         
    I Konkurs Piosenki Anglojęzycznej 22.05.2018  
   

21 maja w naszej szkole odbył się I Konkurs Piosenki Anglojęzycznej. Pięciu uczestników zaprezentowało swoje niewątpliwe talenty. Oceniane było nie tylko umuzykalnienie, ale także sprawność językowa, zrozumienie śpiewanej treści oraz zaangażowanie. Wszyscy uczestnicy zasługują na duże brawa za odwagę na występ przed społecznością szkolną, a szczególne uznanie należy się Ninie Madej z klasy IV C, która zaskoczyła widownię swoją energią i temperamentem muzycznym godnym pozazdroszczenia. Jury w składzie: Magdalena Adamczyk, Ewa Kubicka, Karina Bujnowicz-Powierza, Jolanta Lesiak oraz Lidia Pernak zadecydowało, że to właśnie Nina Madej zasługuje na miejsce I, miejsce II zajął Oskar Hołys z klasy IVA, a miejsce III zajęła Inga Grzegorczyk z klasy VID.
Wygranym i uczestnikom serdecznie gratulujemy i czekamy na więcej.
Zespół anglistów SP7


K. Powierza

 
         
    83 rocznicą śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego 22.05.2018  
   

Dnia 11 maja b.r. grupa uczniów naszej Szkoły, pod opieką nauczyciela historii p. Macieja Binka wzięła udział w uroczystościach związanych z 83 rocznicą śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, zorganizowanych przez Społeczny Komitet Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi, Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin oraz Związek Strzelecki Oddział Łódź. Szkołę reprezentowali uczniowie klas VII: Lidia Salska, Igor Moskwa (VII A), Malwina Ciechanowska, Hanna Malinowska i Grzegorz Ratajewski (VII D).
Nasz poczet sztandarowy wziął udział we mszy świętej w kościele OO Jezuitów, skąd wraz z innymi uczestnikami uroczystości przemaszerował na Skwer im. Związku Strzeleckiego - "Strzelca". Tam odbyła się główna cześć obchodów - apel i złożenie kwiatów przed Pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Po części oficjalnej zwiedziliśmy wystawę "Idą posępni, a grają im dzwony - pogrzeb Marszałka J. Piłsudskiego w ówczesnej prasie", prezentowanej w Łódzkim Domu Kultury.


M. Binek

 
         
    Poznajemy zawody naszych Rodziców,
czyli zawodowy zawrót głowy w klasie 4b
15.05.2018  
   

Nie wszyscy uczniowie tak naprawdę zdają sobie sprawy z tego, co jest dla nich naprawdę ważne, aby w przyszłości mogli wykonywać swój wymarzony zawód. Wielu jeszcze o tym nie myśli, często odsuwają ten problem na później, ewentualnie liczą na rodziców, którzy uczynią to za nich. Brak ukierunkowania z powodu nieznajomości tematu często kończy się tym, że młody człowiek wkraczający w dorosłe, zawodowe życie nie jest zadowolony ze swojego wyboru.
Aby uniknąć, a może chociaż zminimalizować ten problem wychowawczyni klasy 4b, p. I. Stasiołek zaprosiła 14 maja na godzinę wychowawczą mamę Maurycego - p. M. Kaczmarek. Celem spotkania było rozwijanie u uczniów zainteresowań pracą w różnych zawodach oraz kształtowanie szacunku dla wszystkich ludzi bez względu na wykonywany zawód.
Uczniowie na zajęciach poznali bardzo dogłębnie zawód: specjalista muzyki w dziale programowym w Filharmonii Łódzkiej, od tzw. "kuchni" i jego przydatności w życiu. Pani Małgorzata Kaczmarek planuje i koordynuje koncerty oraz wydarzenia artystyczne Filharmonii Łódzkiej, których za sobą ma ponad dwa tysiące. Od niemal dekady jest związana z Wędrownym Festiwalem Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Zajmuje się projektowaniem muzycznego wątku, produkcją festiwalu oraz koordynacją działań artystycznych.
Współpracowała również z Festiwalem Dialogu Czterech Kultur oraz festiwalem Łódź Czterech Kultur. Dodatkowo uczniowie rozwiązywali krzyżówki i zagadki o instrumentach, które przygotowała mama Maurycego.
Wychowankowie dzięki temu spotkaniu, nie tylko pogłębili wiedzę, ale nauczyli się dziękować i szanować trud oraz pracę różnych ludzi.
Dziękujemy p. Małgorzacie Kaczmarek za to niesamowite spotkanie!


I. Stasiołek

 
         
    Nagrywamy słuchowisko radiowe 15.05.2018  
   

W piątek, 11 maja uczniowie z klasy 5d pod opieką nauczycielki języka polskiego - p. I. Stasiołek nagrali słuchowisko radiowe na podstawie scenariusza pt. ,,Proces przeciwko pociotkowi" Gianni Rodariego. Celem zajęć było zachęcenie uczniów do czytania i urozmaicenie zajęć o kreatywne metody nauczania.
W nagraniu słuchowiska brali udział uczniowie z klasy 5d w składzie: sędzia - Malwina Nastarowicz, oskarżona - Nadia Andrzejewska, prokurator - Oskar Grzegorczyk, Wujna - Oliwia Kasprowicz, obrońca - Kacper Smolarczyk. Nagranie okazało się pasjonującą, ale równocześnie ciężką pracą nad tekstem i nad jego interpretacją. Słuchowisko radiowe można wysłuchać pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=-SEWv1Ojj5w&feature=youtu.be. Mamy nadzieję, że będzie to prawdziwy raj dla ucha każdego słuchacza radia. Zapraszamy do wysłuchania!
Ta kreatywna i nietuzinkowa lekcja dała uczniom szansę na wspólne, efektywne działanie, wydobyła tkwiące w dzieciach możliwości. Dostarczyła wiele dobrej zabawy i z całą pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy 5d..


I. Stasiołek

 
         
    XVI Konkursu Wiedzy o Ptakach 14.05.2018  
   

XVI Konkurs Wiedzy o Ptakach organizowany przez Szkołę Podstawową nr 7 im. Orląt Lwowskich w Łodzi, Klub Obserwatorów Ptaków oraz Grupę Łódzką Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków odbył się 9 maja 2018 roku. W tegorocznym konkursie wzięło udział 54 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z Łodzi, Rzgowa, Pabianic, Woli Zaradzyńskiej, Aleksandrowa Łódzkiego, Wiączynia Dolnego oraz Starych Skoszew. Patronat nad konkursem objęła Prezydent Miasta Łodzi Pani Hanna Zdanowska, natomiast patronat medialny TVP3 Łódź


Więcej informacji >>>

 

M. Papuga

 
         
    Program "Drugie śniadanie w szkole" 11.05.2018  
   

Informujemy, że nasza szkoła rozpoczęła realizację programu Drugie śniadanie w szkole. Do końca roku szkolnego uczniowie klas pierwszych będą codziennie otrzymywać drugie śniadanie w postaci m.in.: batonów musli, serków i musów owocowych, chrupsów jabłkowych, kanapek i.t.p. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy smacznego.


 

K. Luzak

 
         
    Recytujemy prozę Reymonta 10.05.2018  
   

W czwartek 10 maja odbyło się uroczyste podsumowanie XII Edycji Międzyszkolnego Konkursu "Recytujemy prozę Wł. St. Reymonta" organizowanego przez Miejską Bibliotekę w Łodzi. Konkurs poprzedzony był dwoma warsztatami z aktorem Teatru Powszechnego panem Andrzejem Jakubasem.
W konkursie wzięło udział ponad 30 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy VII c - Lilianna Wojciechowska i Jakub Łabieniec. Oby dwoje pięknie zaprezentowali fragmenty "Ziemi Obiecanej", a Kuba w konkursie zdobył wyróżnienie. W nagrodę otrzymał roczne warsztaty teatralne w Pałacu Młodzieży oraz podwójne zaproszenie do Teatru Powszechnego.
A. Piątkowska

 
         
    Dzień Barw Narodowych 8.05.2018  
   

27 kwietnia już po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Barw Narodowych. Pragnąc wyrazić swój patriotyzm i uczcić święto Flagi, uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani w biało-czerwone kolory. W atmosferze radości uczniowie pokazali, że są dumni ze swoich barw narodowych.A. Piątkowska

 
         
    Muzeum Książki Dziecięcej 8.05.2018  
   

24 kwietnia klasa III b odwiedziła Muzeum Książki Dziecięcej istniejące w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Uczniowie zobaczyli najciekawsze - najstarsze i najnowsze (w technice skanimation) książeczki dla grzecznych i niegrzecznych dzieci. Poznali między innymi książki typu leporello czy pop up book. Uczestnicy zajęć mogli także wcielić się w swoich ulubionych bajkowych bohaterów.A. Piątkowska

 
         
    100 lat Niepodległości! 8.05.2018  
   

W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka szkolna zorganizowała konkurs na hasło o Niepodległej. "Niepodległa w sercu", "Niepokonana, piękna, moja", "Najlepsza, Nasza, Polska", "Niezapomniana, Nieugięta, Niepodległa" to tylko niektóre hasła, które wpłynęły na konkurs.
Nagrodę główną otrzymała:
Malwina Nastarowicz kl. 5d i Zuzanna Goździkowska kl. 4c
Wyróżnienia:
Mateusz Augustyniak kl. 3d, Aleksandra Juraszczyk kl. 3e, Kacper Brożek kl. 3d, Hanna Żakowska kl. 3c, Marta Kamińska-Grzelak kl. 3e, Miłosz Maciejewski kl. 5b, Zuzanna Kopczyńska kl. 5c, Julia Kicińska kl. 5a, Angelika Świętosławska kl. 4c, Maria Dołęgowska kl. 4c.


A. Piątkowska

 
         
    3 maja, czyli Święto Konstytucji w naszej szkole 8.05.2018  
   

Dniu radości, dniu wesela!
Jak szeroki polski kraj,
Niechaj okrzyk w niebo strzela
Vivat! Vivat! Trzeci Maj!


3 maja 1791 roku Sejm zatwierdził Konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako "ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny". Konstytucja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".
30 kwietnia społeczność naszej szkoły uczciła pamięć o tym wielkim narodowym wydarzeniu, uczestnicząc w uroczystości szkolnej "Witaj, witaj 3 Maj!". Uczniowie z klas: 4c i 4d pod opieką p. Joanny Miroszewskiej przygotowali spektakl, na który składały się wiersze o tematyce trzeciomajowej przeplatane pieśniami w wykonaniu szkolnego chóru oraz inscenizacja podpisania przez króla Aktu Konstytucji. Uroczystość zainicjowało wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu narodowego a następnie hymnu szkoły. Szkolne obchody Święta Konstytucji 3 Maja stały się okazją do tego, by uzmysłowić sobie znaczenie takich słów jak: Wolność, Ojczyzna, Naród, Patriotyzm. 3 maja jest jedną z dat w naszej historii, która przypomina nam, byśmy pozostali wierni wartościom, które w ciężkich dla naszego narodu chwilach ocaliły nas i dawały nadzieję na odzyskanie utraconej wolności i niepodległości.
Pamiętajmy, że naród, który zapomina o historii własnej ojczyzny traci swoją tożsamość i skazany jest na zagładę.


J. Miroszewska

 
         
    Zakończenie akcji pomocy dla hospicjum
przy ul. Łupkowej.
6.05.2018  
   

W dniu 30 kwietnia nastąpiło zakończenie akcji pomocy dla hospicjum przy ul. Łupkowej. Przez dwa miesiące dzieci z rodzicami z naszej szkoły zbierali pościel i rośliny do ogrodu na terenie hospicjum. Zbiórka darów przeszła nasze oczekiwania. Jak zwykle społeczność naszej szkoły pokazała swoje dobre serca. Dary były zbierane w różny sposób: poprzez składkę na terenie klasy lub od osób indywidualnych.

WSZYSTKIM BARDZO, BARDZO GORĄCO DZIĘKUJEMY!!!

Uzbieraliśmy 65 kompletów pościeli - kupionych i uszytych, 36 kompletów podarowanych przez panią dyrektor przedszkola. Iglaków, drzewek, rododendronów i innych krzewów było około 100 sztuk  :))))

Grupą 20 uczniów : Wiktoria Olejniczak 6d, Amelia Słomczyńska 6d, Maja Puchalska 6d, Hubert Sztybrych 7a, Nina Różycka 6c, Kornelia Różycka, Oskar Mikołajewski 6c, Grzegorz Ratajewski 7d, Danusia i Weronika Iżel 7c, Alicja Bielawska 7c, Julia Tomaszewska 7c, Jan Moczulski 6c, Oskar Oleczek 6c, Szymon Kawa 7c, Amelia Kawa 5c, Nadia Szczecińska 5c, Jagoda Rosiak 5c, Jan Cieślak 5c, Jakub Cieślak 3c pod opieką p. Doroty Kuzalskiej i p. Lidii Skutnik-Fidos udaliśmy się busem do hospicjum. Zabraliśmy pościel, poduszkę w kotki i 2 lwy dla chłopca, który chciałby pobić rekord Guiness'a w ilości zebranych lwów. Wcześniej rano p. Cegliński zawiózł swoim samochodem wszystkie rośliny do hospicjum.

Na miejscu, ilością darów, wzbudziliśmy wielką radość pani dyrektor hospicjum i pana Jarka Maćkiewicza, który był naszym przewodnikiem. Najpierw usiedliśmy w sali konferencyjnej, gdzie pan Jarek opowiedział nam historię powstania hospicjum i zasady jego funkcjonowania. Dowiedzieliśmy się z jakimi schorzeniami przebywają dzieci i jak wygląda ich życie. Następnie mogliśmy obejrzeć salę przygotowaną dla dwójki maluszków. Poszliśmy również do części budynku, który jeszcze jest w stanie surowym, a przeznaczony będzie jako miejsce pracy wolontariuszy. Po obejrzeniu hospicjum w skupieniu i zamyśleniu wróciliśmy do szkoły. Było to bardzo wzruszające i pouczające spotkanie.


D. Kuzalska

 
         
    Lekcja plastyki... na boisku:) 6.05.2018  
   

Uczniowie klas siódmych, ostatnio podczas zajęć plastyki mieli okazję nie tylko wykazać się plastycznie i wyżyć artystycznie, lecz także skorzystać z urokliwej pogody i tworzyć prace na świeżym powietrzu. Po zabraniu z sali kartonów, podkładek i ołówków klasowe ekipy wychodziły wraz z nauczycielem na boisko szkolne.  A jeśli ktoś uważa, że widoki na boisku są mało atrakcyjne, ten jest w błędzie i niech spojrzy na prace uczniów, którzy dostrzegali w każdym drzewie i krzaku potencjał! A jeśli i drzew było mało, uczniowie szkicowali martwą naturę na pniu... Dla chcącego nic trudnego, zwłaszcza w takie piękne słoneczne dni na świeżym powietrzu:)!


Z. Golian

 
         
    Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty! 6.05.2018  
   

Do Szkolnej Galerii Orląt zawitała wiosna:) A to za sprawą uczniów klas IV, V i VI, którzy nawet gdy słupek termometru ledwo doskakiwał do 10 a za oknem hulał wiatr na przemian z deszczem, potrafili przywołać swoimi pędzlami i pastelami żywe i ciepłe kolory oraz iście wiosenne krajobrazy. Może to za ich sprawą nareszcie możemy cieszyć  się zielenią dookoła nas... Najważniejsze, że już wiosna!


Z. Golian

 
         
    Rajd do rezerwatu przyrody w Lesie Wiączyńskim 2.02.2018  
   

W sobotę 21 kwietnia grupa ponad 50 uczniów i rodziców pod opieką pani Małgorzaty Papugi, pani Kamili Pietrzyk, pani Magdaleny Raszewskiej, pani Ilony Stasiołek i pana Michała Kiersztyna wyruszyła w kolejną wędrówkę wraz z Łódzkim Oddziałem PTTK.

Więcej informacji o rajdzie >>>


M. Kiersztyn

 
         
    Model lekcji odwróconej 2.05.2018  
   

Pierwsze miesiące wiosny uczniowie klasy 6a na lekcjach przyrody poświęcili na odkrywanie tajemnic krajobrazów naszej planety. Swoją podróż rozpoczęli w okolicach równika a zakończyli na biegunach Ziemi. Podczas realizacji zagadnień z działu "Krajobrazy Ziemi" uczniowie pracowali według modelu lekcji odwróconej. Metoda ta polega na zamianie ról nauczyciel - uczeń. Uczniowie przejmując rolę nauczyciela musieli samodzielnie zdobyć wiedzę, przygotować atrakcyjny sposób przekazu treści oraz dokonać oceny koleżeńskiej. Lekcja odwrócona - wymaga umiejętności planowania, przewidywania rezultatów, monitorowania i oceny efektów oraz umiejętności negocjowania i moderowania. Wymaga wyobraźni i odwagi. Ale nagrodą jest zwykle znacznie lepszy efekt, zaangażowanie uczniów i satysfakcja z pracy.
Uczniowie kl. 6a realizują innowację pedagogiczną "Badacze Przyrody" autorstwa p. Małgorzaty Papuga.
Jestem dumna z moich uczniów, którzy w sposób nieszablonowy podeszli do realizacji postawionego zadania. Dziękuję Wam za to, że mogłam uczestniczyć w ciekawych, różnorodnych i przygotowanych z dużym zaangażowaniem lekcjach.
M. Papuga

 
         
    Mistrzostwa Polski w Trójboju Siłowym 28.04.2018  
   

W Zalesiu odbyły się mistrzostwa Polski w Trójboju Siłowym. W kategorii wagowej do 100 kg nauczyciel naszej szkoły Hovhannes Yazichyan zdobył 2 medale: złoto i srebro wynikiem 220 kg.

Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.
Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 7
im. Orląt Lwowskich


B. Draczko

 
         
    Dzień Ziemi przy Wiosennej 27.04.2018  
   

22 kwietnia jest bardzo szczególnym dniem - DNIEM ZIEMI. Dzień ustalony po to, by przypominać ludziom, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, że każdy człowiek, a także każde zwierzę, a także każda roślina powinny mieć swoje miejsce na Ziemi. My musimy dbać o to, aby życie na Ziemi mogło istnieć jeszcze przez wiele miliardów lat, tak jak istniało i istnieje dziś.
Z tej okazji dn. 20. 04 odbył się apel przygotowany przez wychowawcę i uczniów kl. VI a. Po apelu odbyło się podsumowanie konkursów zorganizowanych w ramach obchodów Dnia Ziemi.
Konkurs plastyczny "Smogowi mówimy STOP" wygrał uczeń kl. IVa Igor Grzesczak, II miejsce zajął Marcin Dmowski IVa, III miejsce - Amelia Lipczyńska IVc.
Konkurs wiedzy z zakresu ochrony środowiska: I miejsce - Michał Jóźwiak VI b, II miejsce - Julia Krawczyńska VI c, Kamila Siewert Vc..


M. Papuga

 
         
    Program profilaktyczny "Bieg po zdrowie" 27.04.2018  
   

"Bieg po zdrowie" to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, który realizowany jest w naszej szkole. I edycja programu miała miejsce w roku szkolnym 2016/2017 i obejmie do 20% szkół podstawowych w Polsce.
Główne cele programu:
. opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży
. pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.
. zwięk?szanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kon?tekście szkodliwości palenia papierosów.
Zajęcia w programie "Bieg po zdrowie" realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności.


M. Papuga

 
         
    Konkurs "Przyrodnicze Skarby Łodzi" 27.04.2018  
   

"Przyrodnicze skarby Łodzi" to nazwa konkursu międzyszkolnego, w którym naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. VII c - Szymon Kawa i Marek Majchrowicz. Chłopcy przygotowali się do udziału w konkursie pod opieką p. Małgorzaty Papuga
Konkurs ten przebiegał dwuetapowo. Pierwszy etap polegał na wykonaniu posteru na temat ochrony środowiska w województwie łódzkim, drugi etap to test o formach ochrony środowiska w naszym kraju.
Z przyjemnością informujemy, że Marek Majchrowicz w konkursie III miejsce, natomiast Szymon uplasował się na VI pozycji. Gratulujemy naszym uczniom i życzymy im kolejnych sukcesów.


,

M. Papuga

 
         
    Drużynowe Mistrzostwa Polski klas I - III w szachach 26.04.2018  
   

W dniach 19 - 22 kwietnia odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski klas I - III w szachach. W tym roku gościł nas ośrodek Limba w Poroninie. Zawody zostały zorganizowane przez PZSzach. oraz UKS przy Szkole Podstawowej nr 8 w Chrzanowie. Wpisano je w nurt zbliżających się obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Turniej rozegrano na dystansie jedenastu rund, systemem szwajcarskim z tempem gry P-30 (30 minut na zawodnika).
Naszą szkołę reprezentowali pod opieką p. Michała Lotki:
Antonina Makowiecka - 2c;
Julia Manowiecka - 2c;
Franciszek Glinkowski - 3d;
Franciszek Krysiński - 3d;
Krzysztof Rogaczewski - 3d;
Szymon Sokołowski - 3d
Po zażartej rywalizacji i zmiennym szczęściu w zawodach reprezentacja szkoły zajęła XVI miejsce, poprawiając swój wynik w stosunku do roku ubiegłego. Każde z dzieci otrzymało pamiątkowy puchar, znaczek oraz kubek, a szkoła sprzęt sportowy (piłki) dla klas młodszych.
Poza tym w czasie turnieju zorganizowano konkurs plastyczny "Marszałek Piłsudski gra w szachy", wycieczkę na przełom Białej oraz Mistrzostwa w piłkarzykach. Nasi uczniowie aktywnie brali udział we wszystkich działaniach towarzyszących rozgrywkom.


M. Lotka

 
         
    "Co wiecie o ekoświecie?" 26.04.2018  
   

20 kwietnia 2018r. drużyna w składzie: Aleksandra Juraszczyk, Marta Borkowska, Hanna Perkowska, Wojciech Joachimiak reprezentowała naszą szkołę w Międzyszkolnym Turnieju Ekologicznym "Co wiecie o ekoświecie?". Zadania turniejowe były bardzo interesujące. Uczniowie musieli między innymi przygotować okrzyk promujący ekologię, zaprojektować ekotorbę. Dzieci wykazały się wiedzą z zakresu ekologii i przyrody. Przede wszystkim była to dla nich dobra zabawa.

K. Kucharska

 
         
    WESOŁE KANAPKI 24.04.2018  
   

Dzieci z klasy Ib wiedza co to zdrowe odżywianie...Z przyniesionych produktów robiły kanapkowe cuda...Aż żal było to zjeść. Apetyty dopisały i zostały tylko puste talerze...:)))J. Kwiatkowska

 
         
    Doradztwo zawodowe - ostatnie spotkanie 21.04.2018  
   

"Nie ma nic bardziej wartościowego w procesie budowania własnej ścieżki kariery niż przekonanie, kim jestem, dokąd zmierzam i co mogę zaoferować przyszłemu pracodawcy"

19 kwietnia 2018 r. odbyły się warsztaty z doradcą zawodowym p. D. Świt z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, tym razem wzięli w nim udział uczniowie klasy 6a i 4c.Uczniowie podczas warsztatów poznali własne cechy, umiejętności, mocne strony, preferencję oraz kompetencję osobiste i zawodowe. Wgląd w siebie, znajomość swoich mocnych stron, wiedza o tym, co sprawia mi przyjemność, umiejętność odpowiedzi na pytania: za co mnie szanują inni ludzie?, z jakimi problemami się do mnie zwracają?, daje odpowiedź na pytanie: "w czym jestem dobry?". Dopiero to jest punktem wyjścia do planowania ścieżki kariery zawodowej.
Pani Dorota Świt przeprowadziła indywidualne konsultacje z uczniami, podczas których rozpoznała predyspozycje uczestników i odniosła je do ich planów życiowych. Pokazała uczniom, gdzie szukać informacji o szkołach i zawodach.
W tym dniu odbyły się również indywidualne konsultacje z rodzicami, podczas których prowadząca pomogła w zaplanowaniu drogi rozwoju zawodowego swoich dzieci oraz w rozwiązaniu indywidualnych problemów związanych z poszukiwaniem szkoły.
Pamiętajcie, że przyszłość leży w Waszych rękach, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, by łatwiej tę przyszłość kreować. Kolejne warsztaty z doradcą zawodowym w przyszłym roku szkolnym. Zapraszamy!


I. Stasiołek

 
         
    X finał Wojewódzkiego Konkursu "Łamigłówki Mądrej Główki" 21.04.2018  
   

W czwartek, 19 kwietnia w SP 149 odbył się X finał Wojewódzkiego Konkursu "Łamigłówki Mądrej Główki". Konkurs skierowany był do uczniów klas III. Dwuosobowe drużyny musiały się wykazać umiejętnościami rozwiązywania zadań szaradziarskich czyli krzyżówek, różnorodnych łamigłówek słownych i zadań logicznych. Naszą szkołę reprezentowały Julia Ślipek z klasy 3 a oraz Aleksandra Juraszczyk z klasy 3 e.

G. Parzonka

 
         
    Wizyta w Maniewiczach 19.04.2018  
   

Maniewicze to malownicze miasteczko na Ukrainie w obwodzie wołyńskim. Tam też w dniu 15 kwietnia udała się delegacja naszej szkoły, czyli Dyrektor Szkoły - Jarosław Krajewski oraz p. Joanna Skobel - nauczycielka matematyki.
Celem owej podróży było przede wszystkim spotkanie z Dyrektorem i Radą Pedagogiczną Szkoły Podstawowej I-III stopnia numer 1 w tejże miejscowości. Zaowocowało ono rozpoczęciem rozmów na temat współpracy między naszymi szkołami. Dzięki temu od września 2018 r. będziemy realizowali działania sprzyjające poznaniu kultury, tradycjii obyczajów tego regionu. Wizyta ta umożliwiła także zwiedzenie Polskiego Cmentarza Wojskowego w Wołczesku, gdzie spoczywają Polscy Legioniści - chwile krótkie, lecz dla nas ważne i poruszające. Należy zaznaczyć, że nasz pobyt w tym uroczym zakątku oraz nawiązanie cennych dla naszej społeczności relacji był możliwy dzięki gościnności Dyrektora Centrum Dialogu "Kostiuchnówka" p. Jarosława Góreckiego.
17 kwietnia nasza wizyta dobiegła końca i po wielogodzinnej, nieco męczącej podróży dotarliśmy wreszcie do naszego miasta, aby w dniu następnym szybko wrócić do szkolnych obowiązków!

J. Skobel

 
         
    Budki lęgowe dla jerzyków 17.04.2018  
   

Nowe budki lęgowe dla ptaków zostały zainstalowane na wschodniej ścianie budynku szkoły. Wieszając je liczymy na szybkie pojawienie się skrzydlatych lokatorów - jerzyków. Budki lęgowe dla jerzyków zostały podarowane nam przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi.
Więcej informacji >>

M. Papuga

 
         
    Zakładki do książki 14.04.2018  
   

Uczniowie klasy 4b w dn. 09. 04. na godzinie wychowawczej stworzyli wyjątkowe zakładki do książek. Celem zajęć było rozwijanie aktywności twórczej oraz wyobraźni plastycznej u dzieci, kształtowanie nawyku szanowania książek poprzez używanie zakładek, a także integrowanie uczniów klasy.
Na początku zajęć wychowawczyni - p. I. Stasiołek przedstawiła film instruktażowy, następnie uczniowie na podstawie jego poszczególnych fragmentów wykonywali zakładki. Warto dodać, że zajęcia prowadzone były innowacyjną metodą "Odwróconej klasy".
Podczas pracy nie brakowało śmiechu i wzajemnego dopingu. Godzina wychowawcza przebiegła w miłej atmosferze, a wykonane zakładki były miłą pamiątką i ozdobiły niejedną książkę.
Uczniowie z klasy 4b - Kinga Skrzypiec, Otylia Garbacz, Tymon Bosek i Aleksandra Banasiak pod pilnym okiem rodziców samodzielnie stworzyli filmy instruktażowe przedstawiające etapy tworzenia zakładek. Zapraszamy do obejrzenia filmów i samodzielnego wykonania zakładek. Miłej zabawy!
Filmy uczniów można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/gG2i7s0_aew, https://youtu.be/Rhcp6oqzcYY, https://youtu.be/KQolcghI_cY i https://youtu.be/whO041MbiUE.


I. Stasiołek

 
         
    Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania 12.04.2018  
   

W czwartek 5 kwietnia w Bibliotece Miejskiej w Łodzi filia 64 z okazji zakończenia Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania "Nasz Matołek mądra głowa..." klasa 3e wystąpiła z wesołym przedstawieniem odpowiadającym o przygodach Koziołka.,
Miło nam poinformować, że dwa pierwsze miejsca w konkursie zajęły nasze uczennice:
1 miejsce - Aleksandra Juraszczyk, klasa 3e
2 miejsce - Hanna Perkowska, klasa 3c.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


A. Wajss-Serkies

 
         
    Doradztwo zawodowe - ciąg dalszy 12.04.2018  
   

"Kluczową rzeczą jest to, aby odkryć własne pasje,
talenty, własny potencjał i zacząć inwestować właśnie w ten obszar"
P. Voelkel


Ludzie coraz częściej zadają sobie pytania - co chcę tak naprawdę robić? Czy to co robię jest dla mnie? Czy ta praca mnie rozwinie? Czy pozwoli żyć w sposób w miarę spełniony? Wybór ścieżki edukacyjno-zawodowej jest nie tylko jednorazowym wydarzeniem, ale procesem, który dokonuje się przez całe życie.
Uczniowie klasy 4b, 6c i 6b w dn. 10. 04. (wtorek) wzięli udział w warsztatach z doradcą zawodowym, p. D. Świt. Podczas warsztatów uczniowie zdali sobie sprawę, że ważne jest nie tylko, CO wybierać, ale też JAK wybierać. Bez umiejętności dobrej komunikacji, identyfikacji swoich przekonań, wyznaczania i realizacji celów, a przede wszystkim odnajdywania odpowiedzi na pytanie, kim jestem i dokąd zmierzam na mojej drodze życiowej, trudno będzie o prawdziwy sukces zawodowy. Podczas warsztatów odpowiedzieliśmy na pytanie: Kiedy człowiek ma szansę czuć satysfakcję z tego, co robi? Kiedy pracuje zgodnie ze swoimi mocnymi stronami, kiedy wierzy w to, co robi, ponieważ jest to zgodne z jego wartościami. Samoświadomość, czyli wiedza o tym, co robię w danym momencie i po co to robię, co jest dla mnie ważne, a co ważniejsze - jest kluczowa w procesie wyznaczania swojej ścieżki edukacyjno-zawodowej.
Dzięki warsztatom zrozumieliśmy, że znajomość rynku pracy jest niezbędna, aby osiągnąć cel zawodowy. Nawet jeśli w przyszłości będzie się on zmieniał i wpływ na niego będą miały różne nieoczekiwane okoliczności życia.

Już niebawem kolejne warsztaty z doradcą zawodowym. Zapraszamy!


I. Stasiołek

 
         
    Rostrzygnięcie konkursów 9.04.2018  
   

W Niedzielę Miłosierdzia 8.04.2018r. w kościele świętego Franciszka z Asyżu rozstrzygnięto konkursy: "Dar dla chorych" i "Wielkanocny baranek, wielkanocna pisanka". Nagrody otrzymali:
Oskar Grzegorczyk kl Vd,
Szymon Sokołowski kl IIId,
Marta Majchrowicz kl IVc
Inga Grzegorczyk kl VId.

Gratulujemy


A. Zalewska

 
         
    Konkurs fotograficzno-plastyczny
"Patrząc na świat oczyma św. Franciszka"
7.04.2018  
   

Uczniowie naszej szkoły przygotowali prace na łódzki konkurs fotograficzno-plastyczny "Patrząc na świat oczyma św. Franciszka" i uzyskali wyniki:
I miejsce w poziomie klas II - Nikola Giejba z kl IIc,
II miejsce w poziomie klas VII - Igor Moskwa z kl VIIa,
wyróżnienie w poziomie klas IV - Amelia Lipczyńska z kl IVc.
Gratulujemy!!!!


A. Zalewska

 
         
    #wimieniu 7.04.2018  
   

Uczniowie klasy 7 C wraz z rodzicami oraz ze swoim wychowawcą p. Jolantą Lesiak podjęli się uczestnictwa w akcji charytatywnej #wimieniu. W imieniu... to społeczna akcja zapoczątkowana przez dzieci, prowadzona przez dorosłych, którzy są ich pośrednikami. Polskie dzieci zbierają pieniądze dla mieszkańców Syrii. Także dla dzieci, których twarze znamy tylko z drastycznych zdjęć, a których imion pewnie nigdy nie poznamy. Akcja społeczna rozpoczęła się od rozmowy ośmioletniego Ignasia, który zapytał swoją mamę Agatę, dlaczego w Syrii jest wojna. Dlaczego muszą ginąć dzieci. I co on, i jego brat - czteroletni Antoś, mogą zrobić dla syryjskich dzieci. O to samo pytały inne dzieciaki. Uczniowie klasy 7 C, poruszeni historią syryjskich dzieci, postanowili nagrać film pokazujący, że los najmłodszych w Syrii nie jest im obojętny. Film przygotowany samodzielnie przez uczniów można obejrzeć tutaj: .
Więcej o akcji społecznej można przeczytać tutaj:.


J. Lesiak

 
         
    OGÓLNOPOLSKI KONKURS "LITERACKI SMS" 7.04.2018  
   

Ciąg dalszy osiągnięć Malwiny Ciechanowskiej z VII d. Trzymanie kciuków pomogło! Malwina zakwalifikowała się do ostatniego etapu, czyli znalazła się w gronie ścisłych finalistów wybranych spośród przeszło 500 uczestników OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO "LITERACKI SMS. POEZJA I PROZA NA 160 ZNAKÓW. Krótko mówiąc - mało słów - dużo treści. Ale żeby każdy mógł ocenić, ile można przekazać poprzez tak krótką wypowiedź, pozwalamy sobie zacytować utwór Malwiny:

krążąc po labiryncie umysłu
odkrywamy sami siebie,
swoje słabości i tajemnice
I tylko my decydujemy
którą z odkrytych masek założymy

Mądre, głębokie, skłania do refleksji...


M. Adamczyk

 
         
    II miejsce Malwiny w X JUBILEUSZOWYM OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE POETYCKIM 7.04.2018  
   

Z wielką dumą chcielibyśmy wszem i wobec ogłosić, że uczennica klasy VII d MALWINA CIECHANOWSKA zajęła II miejsce w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE POETYCKIM "Siedem grzechów głównych" .To nie pierwszy sukces Malwiny w konkursie literackim; mamy nadzieję, że nie ostatni, bowiem talentu ci u niej dostatek! Napisać wiersz nie każdy potrafi; stworzyć wiersz doskonały - to już wyczyn nie lada, tym goręcej gratulujemy Malwince wielkiego sukcesu! Bedą kolejne wiersze?! Czekamy i trzymamy kciuki!!!


M. Adamczyk

 
         
    XXVI Rajd "Powitanie Wiosny" 5.04.2018  
   

Nadchodząca w kalendarzu wiosna zmobilizowała uczestników Koła Turystycznego Siódemkowe Piechurki, do wyruszenia na pierwszą tegoroczną wycieczkę, po długiej zimowej przerwie. Nikt z uczestników nie spodziewał się zapewne, że XXVI Rajd PTTK "Powitanie Wiosny" odbywać się będzie w iście zimowej scenerii, przy kilkustopniowym mrozie i w kilkucentymetrowej warstwie świeżego śniegu.

Więcej informacji o rajdzie >>>


M. Kiersztyn

 
         
    "Kolorowa Wielkanoc" 5.04.2018  
   

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym "Kolorowa Wielkanoc". Prace, które przynieśliście były niezwykle pomysłowe i oryginalne. Wśród nich nie zabrakło pięknych koszyczków, baranków, zajączków i pisanek. Wyróżnienia zdobyły osoby, które wykorzystały różne ciekawe rzeczy do zrobienia swoich ozdób wielkanocnych. Oto one:
Kajetan Pietrzak kl. IIc
Maja Janiec kl. IIa
Marta Borkowska kl. IIIb
Julia Im kl. IIIb
Natalia Matuszewska kl. Ia
Marta Malinowska kl. Ib

Pozostałe wyróżnienia:

Amelia Hoja kl. Ia
Antonia Gnatkowska kl. Ib
Maja Im kl. Ib
Ignacy Jaroniek kl. Ic
Jessica Krawczyk kl. Ic
Weronika Graczyk kl. Ic
Wojtek Patelski kl. Ic
Bartosz Halkiewicz kl. IIa
Maja Krąkowska kl. IIc
Antonina Kangelidis kl. IIIb
Szymon Szybiński kl. IIIb
Nadia Zyl kl. IIIe


J. Kwiatkowska

 
         
       
   

"Na stole święcone, a obok baranek,
Koszyczek pełen barwnych pisanek.
I tak niezmiennie w polskim krajobrazie
W bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie"Drogim Rodzicom
pełnych miłości, radości i zdrowia
Świąt Wielkiej Nocy
życzą
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Pracownicy
Szkoły Podstawowej nr 7
im. Orląt Lwowskich w Łodzi


 

 
         
    Apel wielkanocny 30.03.2018  
   

Dnia 28 marca 2018 r. uczniowie klasy Va oraz uczennica klasy Vc oraz chór szkolny przygotowany przez panią Małgorzatę Gęsich przedstawili apel wielkanocny ukazując jak bardzo potrzebna jest miłość i zgoda. Dzieci pięknie wprowadziły nas w świąteczny nastrój i złożyły świąteczne życzenia.


A. Zalewska

 
         
    Apel wielkanocny 30.03.2018  
   

W środę 28 marca uczniowie klasy 3 e pod kierunkiem p. Adriany Wajss-Serkies oraz Grzegorza Parzonki podczas apelu szkolnego przybliżyli tradycje i zwyczaje związane z obchodami Świąt Wielkiej Nocy. Na zakończenie ogłoszono podsumowanie konkursów, rozdano nagrody i wyróżnienia.


G. Parzonka

 
         
    Fashion Debiut udany 30.03.2018  
   

Bardzo miło jest nam poinformować, że uczennica naszej szkoły, Kasia Bolimowska z klasy IV c zdobyła nagrodę w konkursie Fashion Debiut. W ramach konkursu należało zaprojektować i wykonać strój zainspirowany nurtem kubizmu. Zadanie konkursowe było niewątpliwie wymagające, jednak bardzo ciekawe i rozwijające. Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć!:)


Z. Golian

 
         
    Koło Plastyczne na artystycznej wizycie w Zgierzu 30.03.2018  
   

W dniu 23.03.2018r. Koło Plastyczne wzięło udział w wyjątkowych warsztatach. Zajęcia odbyły się w filii WODN w Zgierzu i dotyczyły tureckiej techniki zdobienia tkanin, zwanej Ebru. Technika ta polega na odbijaniu z powierzchni cieczy wzorów stworzonych rozlanymi farbkami i pozwala na uzyskanie wielobarwnych fantazyjnych wzorków. Uczniowie klas Va, Vc i VII d byli zachwyceni powstałymi kombinacjami kolorystycznymi i chcieliby w nieskończoność je mnożyć:) Polecamy wszystkim artystycznie zakręconym!


Zobacz zdjęcia >>>

Z. Golian

 
         
    Talenty naszych uczniów 29.03.2018  
   

Uczennica klasy 7 C Maja Dratkiewicz w ostatnim czasie wzięła udział w zawodach, które bezpośrednio łączą się z jej pasją. Maja trenuje łyżwiarstwo figurowe od stycznia ubiegłego roku i udział w XI Pucharze Łodzi- Memoriale Marii Olszewskiej Lelonkiewicz był jej pierwszym występem przed publicznością. Zawody amatorów odbywały się 17- 18 marca. Maja jechała program dowolny w klasie BRONZE.


Zapraszamy do obejrzenia występu Majki.

J. Lesiak

 
         
    Finał konkursu The Voice of Bałuty 29.03.2018  
   

Uczennica klasy 7 C Maja Dratkiewicz reprezentowała szkołę w konkursie THE VOICE OF BAŁUTY. Konkurs ten został zorganizowany przez Szkołę Podstawowa nr 24 w Łodzi. Maja zaśpiewała piosenkę "Dancing On My Own," którą oryginalnie wykonuje Callum Scott. Maja zaśpiewała tę piosenkę przepięknie z właściwą sobie wrażliwością. Maja wyróżniła się wspaniałym akcentem w języku angielskim i umiejętnością śpiewu w języku obcym. Gratulujemy Majce talentu muzycznego i językowego.


Fragment występu Majki można obejrzeć tutaj.

J. Lesiak

 
         
    Wieczór filmowy 24.03.2018  
   

Sala pełna uczniów, którzy zupełnie dobrowolnie siedzą w szkole do 19:00 i są jeszcze z tego faktu zadowoleni i to tuż przed weekendem? Trudno w to uwierzyć, tym razem jednak powód był szczególny. W piątek, 23 marca, odbył się wieczór filmowy dla uczniów klasy 4b.
Nasza szkoła to nie tylko lekcje, klasówki i oceny - to także miejsce, w którym staramy się wychodzić naprzeciw zainteresowaniom uczniów, proponując im szereg dodatkowych zajęć i atrakcji, dzięki którym mogą rozwijać swoje pasje, ale też spędzać czas w dobrym towarzystwie, robiąc coś przyjemnego. Z tego właśnie powodu wychowawczyni klasy p. I. Stasiołek zorganizowała wieczór filmowy, podczas którego można nie tylko obejrzeć dobre kino, ale też podyskutować o filmach i czegoś ciekawego się na ich temat dowiedzieć.
Spotkanie miało charakter edukacyjno - kulturalny. Film ,,Był sobie pies", który wspólnie oglądaliśmy niósł ważne przesłanie, charakteryzował się wartościowym przekazem, a także zdobył pochlebne recenzje krytyków oraz przychylność publiczności. Integracyjne spotkanie, które odbyło się w piątkowy wieczór, przyciągnęło do szkoły wielu uczniów z klasy 4b, którzy bawili się świetnie. Wszyscy przez chwilę mogli w szkole poczuć się (prawie) jak w prawdziwym kinie. Atmosfera była bardzo przyjazna, każdy w gronie swych przyjaciół mógł odpocząć, oglądając jednocześnie filmy. W międzyczasie robiliśmy przerwy, podczas których jedliśmy i rozmawialiśmy.
Kolejny wieczór filmowy odbędzie się już wkrótce, z czego wszyscy kinomaniacy powinni być zadowoleni! Mamy nadzieje, że jeszcze nie raz uda się nam tak przyjemnie spędzić piątkowy wieczór.I. Stasiołek

 
         
    SIÓDEMKOWE TALENTY 24.03.2018  
   

Jedną z wielu tradycji naszej szkoły jest organizowanie w dniu 21 marca (dniu wagarowicza) wspaniałej, dwugodzinnej imprezy prezentującej przeróżne talenty naszych uczniów. Jak co roku do udziału zgłosiło się wielu chętnych. Dlatego tydzień przed finałem odbyły się eliminacje w dwóch kategoriach: dzieci prezentujących taniec, gdzie w komisji weryfikacyjnej znalazł się p. Michał Lotka, p. Elżbieta Mętka, p. Beata Draczko, p. Anna Piątkowska i p. Dorota Kuzalska oraz dzieci prezentujące śpiew i grę na instrumentach, którą przesłuchiwała p. Małgorzata Gęsich, p. Anna Piątkowska i p. Dorota Kuzalska. Wytypowano 13 finalistów. W dniu 21 marca zaprezentowali oni swoje niesamowite talenty przed publicznością złożoną z uczniów klas 4-7.


Występujący:

Prezentowany talent

Klasyfikacja końcowa:

Jagoda Rosiak
i Kamila Siewert 5c

śpiew

 

Wiktoria Ratajewska 5a

taniec

III miejsce

Oskar Hołys 4a

śpiew

I miejsce

Lidia Wojciechowska 7c

taniec

 

Iza Jasińska 7b

śpiew

II miejsce

Hubert Sztybrych 7a

kostki Rubika

III miejsce

Oliwia Jaworska 5c

taniec nowoczesny

I miejsce

Amelia Bułajewska 7c

gra na keybordzie

 

Livia Sajnóg
Wiktoria Olejniczak 6c

taniec z elem akrobatyki

 

Julia Urbaniak 7c

śpiew

II miejsce

Oliwia Kasprowicz 5 d

taniec jazz

II miejsce

Martyna Kopczyńska,
Zuzanna Rembowska,
Marcel Rembowski,
Bartek Kostrzewski

kozioł,
ćwiczenia wolne

I miejsce

Weronika Iżel 7c

perkusja i pianino

II miejsce


Jury w składzie: p. Małgorzata Gęsich, p. Anna Piątkowska, p. Beata Draczko, p. Lidia Pernak i p. Hovhannes Yazichyan miało bardzo trudne zadanie wybrania zwycięzców. Po długich obradach przyznano I, II i III miejsce i wręczono nagrody.
Po raz pierwszy odbyła się również aukcja rzeczy podarowanych przez dyrekcję i nauczycieli naszej szkoły. Były to bardzo piękne i ciekawe dary np. Atlas Ptaków z dedykacją od pana dyrektora, książka z najciekawszymi miejscami w Polsce z dedykacją pani Ilony Stasiołek, piękny kubek pani Kamili Pietrzyk czy pani Magdaleny Adamczyk, kostki Rubika, kolczyki-guziczki, koszulki z nadrukiem od p. A. Machnickiej, czpka z daszkiem od p. Hovanesa itp. Oprócz rzeczy można było wylicytować np. kredę z możliwością zapisywania informacji na tablicy przez cały tydzień lub spędzanie długich przerw na sali gimnastycznej dla całej klasy przez tydzień.
Aukcja cieszyła się ogromnym powodzeniem. Bardzo nas to cieszy tym bardziej, że wszystkie zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na kupno kwiatów do hospicjum dla dzieci przy ul. Łupkowej.

Zabawa była wspaniała, nie możemy doczekać się następnej, która odbędzie się już za rok.

D. Kuzalska

 
         
    XV Dzień Europejski 24.03.2018  
   

W dniu 16.03.2016 roku odbył się XV Dzień Europejski. W tym roku podczas wspólnej podróży mogliśmy zobaczyć i poznać polską kulturę, język, tańce i zabawy. Przewodnik wycieczki nawoływał zebranych: ...Proszę wsiadać, drzwi zamykać, w długą podróż zapraszamy. Odwiedzimy dzisiaj miasta, które tylko z mapy znamy. Zawiadowca daje znaki, lizak w górę podniesiony. Słychać gwizd lokomotywy, maszynista ucieszony. Już jedziemy, nucą koła, wystukując rytm po torach. Dziś zwiedzimy Polskę całą - pierwsza stacja Nasza Szkoła.... Odwiedziliśmy między innymi Warszawę, Kraków, Gdańsk czy Toruń. W trakcie naszej wycieczki mogliśmy obejrzeć tradycyjne tańce polskie w wykonaniu dziewczynek z klas IV a i IV b (Krakowiak), Va i Vc (Polka bałucka). Naszą pełną wzruszeń podróż zakończyliśmy Polonezem w wykonaniu chłopców i dziewczynek z klasy VIIb i VIIc. Uczniowie klasy IVa wcielili się w role przewodników po naszym ojczystym kraju. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał chór szkolny. Nad całością przedstawienia czuwali towarzyszący aktorom, tancerzom i chórzystom nauczyciele: Ewa Kubicka, Agnieszka Rembowska, Dorota Kuzalska, Małgorzata Gęsich oraz Zuzanna Goljan.
Wszystkim bardzo dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


Polka Polonez Krakowiak


E. Kubicka

 
         
    Konkurs "Najlepszy chemik szkoły" 22.03.2018  
   

W dniu 20.03. 2018r. został przeprowadzony konkurs ekologiczny "Z ekologią za Pan Brat". W konkursie wzięło udział 36 uczniów klas VII, którzy sprawdzili swoja wiedzę rozwiązując test ekologiczny. Najlepsi okazali się:
I miejsce- Szymon Olszak - kl. VIIb
II miejsce - Julia Poselt - kl. VIIb
III miejsce- Igor Herzog - kl. VIIc, Maria Weder - kl. VIIb, Zuzanna Zielonka - kl. VIIb, Martyna Warchocka - kl. VIIc

Gratuluje i dziękuję wszystkich uczniom za udział.M. Owczarek - Raszewska

 
         
    "Świerszczykowe wierszyki" 22.03.2018  
   

Pierwszy dzień wiosny przywitaliśmy w naszej szkole bardzo kolorowo. Każda klasa chciała ją radośnie przyjąć. Dzieci z pomocą swoich Pań wykonały piękne dekoracje na drzwiach do sal lekcyjnych. Ponadto przygotowały na spotkanie z wiosną nie tylko piękne wiersze, ale i pomysłowe stroje. Jak co roku odbył się szkolny konkurs recytatorski "Świerszczykowe wierszyki". Wzięły w nim udział 24 osoby z klas I-III. Jury miało niezwykle trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców, ponieważ dzieci wykazały się doskonałymi umiejętnościami recytatorskimi. Zdecydowano przyznać nagrody i wyróżnienia w kategorii klas I, II i III.

Klasy I
I miejsce- Ignacy Urbański kl.Ib
II miejsce - Helena Machniewicz kl. Ic
III miejsce - Franciszek Podlejski kl. Ia
wyróżnienie - Antonia Gnatkowska kl. Ib

Klasy II
I miejsce - Lilka Błaszczyk kl. IIb
II miejsce - Kajetan Pietrzak kl. IIc
III miejsce - Jakub Michalak kl. IIc
wyróżnienie - Oliwia Golańska i Zosia Skrydalewicz kl. IIb

Klasy III
I miejsce - Ala Michoń kl. IIIc
II miejsce - Amelia Krawczuk kl. IIIa
III miejsce - Ola Juraszczyk kl. IIIe
wyróżnienie - Ada Dałek kl. IIIc

Wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki, a zwycięzcy również nagrody książkowe.Dziewczyny z klas czwartych(pod opieką Pani Doroty Kuzalskiej) pięknie zatańczyły krakowiaka. Fotograficzną oprawę zapewniły Panie: Renata Kuberska oraz Dorota Skrobek. Dziękujemy Dzieciom , Wychowawcom i Rodzicom. Wiosna już się zaczęła... do następnego spotkania za rok.J. Kwiatkowska

 
         
    Mistrz Pięknego Czytania 20.03.2018  
   

Jak dobrze jest słuchać pięknego czytania!
Jak dobrze dać się porwać w krainę książki!
Jak dobrze, że mamy pięknie czytających uczniów w naszej szkole!

7 marca w szkolnej bibliotece 22 uczniów z klas III - wyłonionych podczas klasowych eliminacji - walczyło o tytuł Mistrza Pięknego Czytania. Oto wyniki konkursu:
I miejsce - Aleksandra Juraszczyk kl. III e
II miejsce - Amelia Krawczuk kl. III a
III miejsce - Hanna Perkowska kl. III c
Laureatki konkursu reprezentować będą naszą szkołę w konkursie międzyszkolnym.
Gratulujemy!


A. Piątkowska

 
         
    Wystawa Koła Plastycznego podczas drzwi otwartych 19.03.2018  
   

Podczas drzwi otwartych w naszej szkole jak zawsze zorganizowane zostało stanowisko plastyczne, które przyciągało przyszłych uczniów naszej placówki szerokim wachlarzem kolorów i kolorowanek :) Pomocą w pracy służyły uczestniczki Koła Plastycznego, zachęcając do zabaw pastelami i opowiadając o szkole. Być może wśród małych gości znajdowali się przyszli następcy plastycznie zakręconych.

Zobacz zdjęcia wystawy >>>


 

Z. Golian

 
         
    Wystawą prac plastycznych 16.03.2018  
   

Uczniowie i pracownicy naszej szkoły mają przyjemność zapoznać się z wystawą prac plastycznych, która ustawiona jest na korytarzu na parterze. Wśród wystawionych wytworów są prace wszystkich poziomów klas, które mają plastykę. Są zatem i dwustronne domki ludowe oraz wiejskie zwierzątka uczniów klas czwartych, są też makiety chat ludowych klas piątych, są fotografie łódzkich krajobrazów wykonane przez uczniów klas szóstych i zrobione przez nich w programach graficznych inicjały. Są także artystyczne zaproszenia na wernisaże wykonane przez uczniów klas siódmych, jak i ich zmyślne assamblage. Wszystkie prace można podziwiać od tygodnia, a nad trwałością wystawy czuwają uczestnicy Koła Plastycznego. Zachęcamy do wnikliwego oglądania wytworów i do czerpania inspiracji:)
Z. Golian

 
         
    Nowe boisko do piłki nożnej i wymiana chodników przed szkołą! 15.03.2018  
   

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Opiekunowie!
Zachęceni wygraną w Budżecie Obywatelskim 2017/2018 (Doposażenie placu zabaw), staramy się zdobyć środki na realizację kolejnych zadań. Zgłosiliśmy do Urzędu Miasta Łodzi dwa zadania do BO 2018/2019:
1. Bezpiecznie przed szkołą - modernizacja skweru, parkingu, wymiana nawierzchni chodników i kosmetyka zieleni przed naszą szkołą.
2. Budowa boiska do piłki nożnej z trawą syntetyczną, ogrodzeniem, oświetleniem i monitoringiem.

Szczegóły podamy już wkrótce!


 

A. Machnicka

 
         
    Warsztaty z doradcą zawodowym - kolejne spotkanie 15.03.2018  
   

Zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w czasach, w których kariera zawodowa człowieka to trwający całe życie proces uczenia się i nieustannego rozwoju. Proces, który powinien być wspierany przez odpowiednio do tego przygotowanych specjalistów - doradców zawodowych, pomagających w podejmowaniu racjonalnych i prawidłowych decyzji zawodowych.
W dniu 13 marca 2018 r. odbyły się kolejne warsztaty dla uczniów klasy 4a, 4d, 5b i 5d z doradcą zawodowym. Warsztaty poprowadziła Pani Dorota Świt z Łódzkiego Centrum Doradztwa Zawodowego i Kształcenia Praktycznego w Łodzi. Temat warsztatów dla klasy 4 to ,,Zawody przyszłości", natomiast dla klas 5 ,,Świat zawodów wokół nas". Uczestnicy chętnie i z dużym zainteresowaniem brali udział w warsztatach, uzupełniając kartę pracy ,,Znajdź zawód/zawody" i wymyślając nowe zawody.
Warsztaty uświadomiły uczniom potrzebę właściwego planowania swojej drogi edukacyjnej i zawodowej. Liczymy na ścisłą współpracę i kolejne spotkania w ramach edukacji zawodowej uczniów naszej szkoły!I. Stasiołek

 
         
    Zajęcia plastyki - instalacja 15.03.2018  
   

Uczniowie klas Va i Vd w poprzednim tygodniu podczas zajęć plastyki zmierzyli się z trudnym zadaniem stworzenia pierwszy raz w życiu... instalacji:) Tematem formy przestrzennej była, nie bez powodu - sztuka, szeroko rozumiana. Zadanie było wyjątkowe jednak nie tylko z tego powodu. Wszyscy mieli bowiem wykonać pracę wykorzystując do tego jedynie...krzesło i papier:) Jak się okazało, ograniczenie środków plastycznych i postawienie przed uczniami nietypowego zadania, może przynieść bardzo ciekawe rezultaty! Oczywiście prace miały charakter nietrwały, dlatego możemy pochwalić się jedynie dokumentacją fotograficzną. Zapraszamy do podziwiania abstrakcji, sztuk scenicznych i innych "pożeraczy sztuki":)Z. Golian

 
         
    Mapowanie marzeń podczas godziny wychowawczej 15.03.2018  
   

Uczniowie klasy 7C wraz w wychowawcą panią Jolantą Lesiak, podczas godziny wychowawczej, podjęli się śmiałego zadania mapowania marzeń. Założeniem mapy jest stworzenie planu na najbliższy rok za pomocą symboli. Mapy stworzone przez uczniów mają za zadanie oddziaływać na zmysł wzroku, a zarazem podświadomość. Mapy stają się zatem pewnego rodzaju umową z losem. Rolą map marzeń jest uświadomienie uczniom, że powinni oni odważnie sięgać po to czego oczekują i realizować swoje cele. Uczniowie stworzyli cudowne mapy stosując różnego rodzaju techniki. Mapy zdobią ściany sali 37 codziennie przypominając uczniom o tym do czego dążą.
J. Lesiak

 
         
    PUCHAR DYREKTORA 13.03.2018  
   

Tradycją naszej szkoły jest rywalizacja klas o przechodni Puchar Dyrektora. Zabawa dla jednej grupy wiekowej trwa 2 godziny i odbywa się na Sali gimnastycznej. Polega na rozwiązywaniu testów z 5 przedmiotów: j. polski, j. angielski, przyroda, informatyka i matematyka oraz zabawach sportowych.
Oto wyniki tegorocznej rywalizacji. >>>
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą rywalizację i umiejętność dobrej zabawy. Gratulujemy wygranym i do zobaczenia za rok.D. Kuzalska

 
         
    Eliminacja do konkursu "The Voice of Bałuty" 13.03.2018  
   

W dniu 8.03.2018 r. odbyły się w szkole eliminacje do konkursu "The Voice of Bałuty" organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 24 w Łodzi. W przesłuchaniach wzięły udział uczennice: Maja Dratkiewicz z klasy 7 C z piosenką "Dancing On My Own", Nina Różyca z klasy 6 C z utworem "Yours" oraz Angelica Edwards z klasy 6 B ze "Strangers". Uczennice wykonały swoje utwory brawurowo wykazując się talentem muzycznym oraz językowym. Jurorami podczas występu byli uczniowie klasy 6 C oraz nauczycielki języka angielskiego p. Jolanta Lesiak oraz p. Karina Bujnowicz-Powierza. Decyzją jury do finału w SP nr 24 awansowała Maja Dratkiewicz, która będzie reprezentowała szkołę w finale konkursu w dn. 23.02.2018 r. Gratulujemy wszystkim uczennicom udziału w eliminacjach i jesteśmy pod wrażeniem ich odwagi, talentu i wrażliwości.


J. Lesiak

 
         
    XVI Konkursu Wiedzy Technicznej 13.03.2018  
   

W dniu 2.03.2018 odbył się finał XVI Konkursu Wiedzy Technicznej. Naszą szkołę po eliminacjach szkolnych reprezentowali Nina Różycka z kl. VIc i Olgierd Sumarowski z kl. VIa, którzy przygotowywali się do niego pod opieką nauczyciela zajęć technicznych, pana Michała Lotki. Organizatorem konkursu było Łódzkie Centrum Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli.
Uczniowie musieli rozwiązać w ciągu 1,5 godziny, 30 zadań z zakresu wiedzy technicznej, w tym również zadania praktyczne związane z projektowaniem i wykonaniem wyrobów z różnych materiałów konstrukcyjnych.
Laureatem konkursu, który zajął IV miejsce w Łodzi został Olgierd Sumarowski, natomiast Nina Różycka zajęła miejsce VI.
Serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników.


M. Lotka

 
         
    Uczymy dzieci programować 12.03.2018  
   

Programowania mogą uczyć nie tylko dorośli, ale również dzieci. 27 lutego dzieci uczęszczające do Przedszkola Miejskiego nr 122 w Łodzi uczestniczyły wraz z klasą III d w zajęciach dotyczących programowania. Przedszkolaki po raz pierwszy miały okazję pracować z robotami Ozobot. Uczniowie naszej szkoły byli przewodnikami w przygodzie z nimi. Pokazali młodszym dzieciom, że w naszej szkole panuje przyjazna atmosfera, wszyscy sobie pomagamy.
9 marca uczniowie klasy III d odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 122. Wspólnie z dziećmi tworzyli trasy dla robotów. Przedszkolaki były zmotywowane do pracy, nawet czterolatkowie wytrwale wykonywali do końca zadania. Początkowa, wzajemna nieśmiałość zamieniła się w owocną współpracę.
Dziękujemy Przedszkolakom za odwiedziny i gościnę.K. Kucharska

 
         
    Dzień Otwartych Drzwi 9.03.2018  
   

7 marca gościliśmy w progach naszej szkoły rodziców i dzieci, które w we wrześniu rozpoczną edukację szkolną. Z możliwości zwiedzenia naszej placówki skorzystało bardzo liczne grono przybyłych gości. Rodzice oglądali nowoczesne pracownie, salę gimnastyczną, świetlicę, stołówkę. Zapoznali się z pracą nauczycieli oraz kół zainteresowań. Odbyło się również spotkanie z Dyrekcją szkoły i wychowawcami przyszłych klas pierwszych, na którym zaprezentowano programy klas oraz sposób rekrutacji. Dla dzieci przygotowano zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i muzyczne oraz poczęstunek. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła , dzięki wysokiemu poziomowi nauczania oraz pełnej zapału kadrze pedagogicznej, od lat cieszy się nieustającym zainteresowaniem i zaufaniem wśród rodziców.


K. Jarkowska

 
         
    "Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni" 5.03.2018  
   


Żołnierzu niezłomny --
Nagrodą ci blizny,
Drogowskazem Twoim
Bóg, Honor, Ojczyzna


1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zwanych też Niepokornymi lub Niezłomnymi. Na tablicy tematycznej Koła historii i kultury Kresów Wschodnich zostały zaprezentowane sylwetki rotmistrza Witolda Pileckiego (pseudonim "Witold", "Druh"), majora Zygmunta Szendzielarza (ps. "Łupaszka"), generała Augusta Emila Fieldorfa (ps. "Nil"), podpułkownika Łukasza Cieplińskiego (ps. "Pług"), sanitariuszki Danuta Siedzikówna (ps. "Inka"), kapitana Adama Boryczka (ps. "Tońko"), sierżanta Józefa Franczaka (ps. "Lalek").


Było was tysiące --
Zostało niewielu,
Bo zabija Moskwa
Naszych bohaterów...


Na lekcjach historii, rozmawiając o Żołnierzach Niezłomnych, dowiedzieliśmy się, że uczeń klasy VIb - Piotr Fróg, wraz z rodzicami 1 marca wziął udział w uroczystościach nadania imienia Kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga ps. "Szczebiec" 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Dla Piotrka i jego rodziny były to niezwykle i wzruszające chwile. Kapitan Gracjan Fróg, pradziadek Piotrka, należał do grona najzdolniejszych dowódców wileńskiej Armii Krajowej. Po wojnie, w 1948 r. został aresztowany pod zarzutem współpracy z Niemcami. Przeszedł okrutne śledztwo i został skazany na karę śmierci 11 maja 1951 r. W 1969 r. został zrehabilitowany. Kpt. Fróg, bohater konspiracji niepodległościowej na Kresach, był dwukrotnie odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi Wojennej z Mieczami.
Piotrek jest bardzo dumny ze swojego pradziadka!


*L. Makowiecki - Ballada o rotmistrzu Pileckim


H. Kobus

 
         
    Mądrze zaplanuj swoją przyszłość!
- warsztaty z doradztwa zawodowego
1.03.2018  
   

Ścieżka kariery zawodowej powinna być kształtowana od najmłodszych lat, aby uczniowie wiedzieli, na który przedmiot szkolny muszą położyć szczególny nacisk, ponieważ będzie on przydatny w ich dalszym życiu. W związku z tym 28 lutego, uczniowie klasy 5a, 5c i 6d wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez doradcę zawodowego z Łódzkiego Centrum Doradztwa Zawodowego i Kształcenia Praktycznego w Łodzi, p. Dorotę Świt.
Klasa 5a i 5c uczestniczyła w warsztatach pt."Świat zawodów wokół nas". Uczniowie poznali zawody z otaczającego świata, ich plusy i minusy oraz przydatność. Prowadząca pokazała uczniom różne możliwości wyboru swojej ścieżki edukacyjnej. Natomiast klasa 6d wzięła udział w warsztatach pt. "Praca - zawód", podczas których uczniowie uświadomili sobie, że na wybór satysfakcjonującego zawodu ma wpływ poznanie siebie (samoświadomość, wiedza na temat zawodów i ścieżek edukacyjnych oraz na temat rynku pracy.
Dziękujemy p. D. Świt za poprowadzenie warsztatów. Czujemy się odpowiedzialni za to, aby ukierunkować młodego człowieka do wyboru dalszej drogi życia. By wskazać mu na podstawie obserwacji jego predyspozycje do wykonywania danego zawodu.
Niebawem kolejne klasy wezmą udział w warsztatach. Z niecierpliwością czekamy na warsztaty. Kolejna relacja już wkrótce!

 

I. Stasiołek

 
         
    Wyniki Szkolnego Konkursu
z Okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
26.02.2018  
   

W związku z obchodzonym w naszej szkole Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego odbył się konkurs "Z poprawną polszczyzną na dzień". Przedstawiamy wyniki konkursu.
kl. IV - V
I miejsce:
Zuzanna Goździkowska (klasa 4c)
Ochlanek Amelia (klasa 5a)
II miejsce:
Siekacz Marta (klasa 5b)
Gębka Julia (klasa 5c)
Lebioda Jakub (klasa 5c)
III miejsce:
Stelmach Oliwia (klasa 5a)
Szkopiecka Barbara (klasa 5a)
kl. VI-VII
I miejsce: Blanka Zybert (klasa 6 c)
II miejsce: Jeremi Klimczak (klasa 6c)
III miejsce: Adam Cichoński (klasa 7a)
Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach.
Czy Dzień Języka Ojczystego wystarczy, by pięknie i poprawnie mówić, pisać i czytać po polsku? Co do tego nie mamy złudzeń. Ale wiemy, że trzeba wykorzystać każdą okazję, by troszczyć się o język, który jest naszym wspólnym dobrem. Pielęgnujmy więc i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.

 

I. Stasiołek

 
         
    Walentynki 2018 26.02.2018  
   

Samorząd Uczniowski, jak co roku, przygotował obchody dnia Świętego Walentego w naszej szkole. Powstała gazetka na, której pojawiły się informacje na temat historii walentynek oraz przepiękne wiersze miłosne takich poetów jak: Adam Mickiewicz, Leopold Staff czy Wisława Szymborska. Działała również Poczta Walentynkowa. We wtorek przedstawiciele samorządu zbierali Walentynki, które zostały doręczone adresatom następnego dnia - 14 lutego. Poczta cieszyła się dużym zainteresowaniem i wielu uczniów skorzystało z takiej formy dzielenia się swoimi ukrywanymi i jawnymi uczuciami sympatii do koleżanek i kolegów.
Tego dnia uczniowie mogli przyjść do szkoły ubrani na czerwono, wielu miało przypięte do bluzki czerwone serduszka.B. Draczko

 
         
    Tydzień Kultury Brytyjskiej pt. "School Is Fun." 26.02.2018  
   

Uczniowie klasy 7 C po raz kolejny zaprezentowali przedstawienie w języku angielskim w ramach Tygodnia Kultury Brytyjskiej pt. "School Is Fun." Tym razem uczniowie pracowali nad mini kabaretem, który opowiadał o życiu szkolnym. Klasa 7 C zaprezentowała kabaret dla klas V - VII, które z uwagą śledziły kolejne anegdotki. Bardzo dziękujemy artystom za występ, a publiczności za uważność i skupienie. Przedstawienie stworzył zespół anglistów w składzie: p. Jolanta Lesiak, p. Karina Bujnowicz-Powierza oraz p. Ewa Kubicka. Oto fragment przedstawienia pokazujące talent językowy i komediowy uczniów. Zobcz film.


J. Lesiak

 
         
    Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 21.02.2018  
   

Otaczający świat jest taki, jakim potrafimy go opisać. Niewątpliwie najczęściej używamy do tego języka ojczystego. Język ojczysty to jednak coś więcej niż tylko możliwość wyrażania osobistych myśli. To przecież także skarbnica naszej kultury i doświadczeń. Dlatego powinniśmy szczególnie dbać o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych.
21 lutego 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dla uczczenia tego święta p. J. Miroszewska, p. I. Stasiołek i p. P. Szczytkowski zorganizowali szereg działań promujących nasz język ojczysty.
Od poniedziałku na korytarzu naszej szkoły pojawiły się plakaty wykonane przez uczniów, przedstawiające najczęściej popełniane błędy językowe oraz ich poprawne formy. Wziąść czy wziąć? Przyszłem czy przyszedłem? Łabądź czy łabędź? To pytania, które wielokrotnie sobie stawiamy! Mamy nadzieję, że dzięki tym plakatom choć trochę utrwaliliśmy poprawność naszego języka i rozbudziliśmy świadomość językową. Została także przygotowana wystawa dotycząca tego święta.
W środę na lekcjach języka polskiego nauczycielki stojące na straży poprawności językowej, zapoznały uczniów z historią i znaczeniem tego szczególnego dnia. Uczniowie zapoznali się z artykułem prof. J. Bralczyka, który uważa, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to bardzo ważne święto: "Najlepiej by było, by była to kwestia codzienności, że język jest dla nas bardzo ważny i dbamy o niego". Ponadto, każdy uczeń mógł sprawdzić stan swojej wiedzy językowej, rozwiązując multimedialny quiz.
Uczniowie mogli sprawdzić swoją sprawność w posługiwaniu się językiem polskim, uczestnicząc w Szkolnym Konkursie z okazji Dnia Języka Ojczystego "Z poprawną polszczyzną na co dzień". W konkursie wzięli udział chętni uczniowie z klas IV-VII. Cieszy nas, że aż 78 uczniów chciało sprawdzić swoje umiejętności językowe, przystępując do szkolnego konkursu "Z poprawną polszczyzną na co dzień". Trzymamy kciuki za wszystkich, wyniki już wkrótce!
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.
Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień. Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego. A nade wszystko szanujmy swą mowę ojczystą. "Nie znać języka swego - hańbą oczywistą" - zgodnie z tymi słowami warto dbać o to, by znać język polski - ten współczesny i ten dawny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.


I. Stasiołek

 
         
    Orlęta Filmowe Łodzi - nagroda główna odebrana! 21.02.2018  
   

W dniu 24 stycznia 2018 roku laureaci drugiej edycji konkursu Orlęta Filmowe Łodzi w kategorii najlepszy film uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Łodzi Natalia Grabska, Kajetan Szczepańczyk, Aleksandra Owczarek odebrali nagrodę główną (zabrakło Antoniego Borucińskiego, który był chory). Uczniowie pod opieką nauczyciela prowadzącego pani Joanny Dynaburskiej wzięli udział w wycieczce po planie filmowym zorganizowanej przez Zespół Producencki WJTeam/Likaon. Panie Justyna Rucińska oraz Anna Mroczek zapoznały nagrodzonych uczniów z tajnikami pracy na planie filmu animowanego. Tym razem była to animacja realizowana za pomocą soli na wieloplanie. Jej fabuła jest oparta na ludowej pieśni rosyjskiej. Opowiada ona o losach trzech sióstr. Akcja rozgrywa się nad rzeką. Dzieci mogły podziwiać fragmenty filmu oraz obserwować, jak powstają poszczególne ujęcia. Reżyserką tej produkcji jest Sofya Nabok, która opowiedziała o specyfice pracy na wieloplanie.
Ponadto uczniowie dowiedzieli się, jak powstają lalki wykorzystywane przy realizacji filmu animowanego, jak nagrywa się ich ruch. Mogli podziwiać elementy scenografii, w których powstaje film. Z zainteresowaniem obejrzeli fragmenty gotowych filmów, między innymi: "Doradcy króla Hydropsa" w reżyserii Natalii Brożyńskiej, "Ostatni przystanek: księżyc" w reżyserii Birute Sodeikaite, fragmenty filmu "Czarnoksiężnik z krainy U.S." w reżyserii Balbiny Bruszewskiej.Na koniec uczestnicy otrzymali paczki przygotowane przez Zespół Producencki WJTeam/Likaon, na które złożyły się: głośnik bezprzewodowy, pendrive oraz inne akcesoria. Mamy nadzieję, że udział w wycieczce zainspiruje ich do twórczej pracy. Już dziś zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu Orlęta Filmowe Łodzi! Czekamy na Wasze filmy!


A. Błoch

 
         
    Konkursu " Wędrówki z ortografią" 20.02.2018  
   

Z przyjemnością informujemy, że uczennice naszej szkoły Julia Krawczuk i Nina Różycka 20 lutego wzięły udział w finale Łódzkiego Konkursu "Wędrówki z ortografią". Rywalizacja o tytuł Mistrza Ortografii Łodzi odbyła się w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Dziewczyny w ostatnim etapie pisały dyktando i rozwiązywały szereg zadań ortograficznych. Gratulujemy udziału w finale i trzymamy kciuki za ostateczne wyniki.


A. Desput

 
         
    Zwycięstwo w konkursie! 20.02.2018  
   

25 stycznia już po raz kolejny w Szkole Podstawowej nr 54 w Łodzi odbył się uroczysty finał konkursu "Porozmawiaj z babcią lub dziadkiem o...". Podczas spotkania nagrodzonych uczniów, ich babć i dziadków, rodziców oraz nauczycieli mogliśmy podziwiać występ uczniów szkoły im. Kornela Makuszyńskiego. W tym roku uczestnicy konkursu przygotowali zapis rozmowy o zabawkach z dzieciństwa babć i dziadków. Z radością informujemy, że uczeń naszej szkoły, startujący pod opieką pani Anny Błoch, Tymoteusz Pawełczyk (6a), zajął I miejsce! Gratulujemy!


 

A. Błoch

 
         
    Wyróżnienie za cudną choinkę! 19.02.2018  
   

Bardzo miło jest nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Malwina Nastarowicz, z kl. V d zdobyła wyróżnienie w XI Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Świąteczne cuda" pod hasłem "Choinka". W zmaganiach plastycznych wzięli udział uczniowie z 17 szkół, którzy wykonali bardzo pomysłowe i staranne prace zarówno płaskie jak i przestrzenne. Gratulujemy nagrodzonej uczennicy oraz wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie oraz życzymy dalszych sukcesów!


Z. Goljan

 
         
    Uczymy dzieci programować 17.02.2018  
   

Po sukcesie grudniowego projektu "Czekając na święta. uczymy się programować", w którym wzięło udział ponad 100 placówek, firma EduSense przygotowała pierwszą edycję ogólnopolskiego programu "Uczymy dzieci programować". Inicjatywa ma pokazać, że naukę programowania można wplatać w codzienne, różne aktywności. Zgodnie z założeniami programu, do końca roku szkolnego uczniowie klasy III d będą raz w tygodniu wykonywać jedno zadanie związane z programowaniem. Dla dzieci będzie to ciekawa zabawa a przy okazji będą rozwijać wiele umiejętności.


K. Kucharska

 
         
    Konkurs "W zgodzie ze zdrowiem" 16.02.2018  
   

W dniu 14.02. Odbył się konkurs "W zgodzie ze zdrowiem". Składał się z części. Pierwsza część konkursu polegała na przygotowaniu przepisu na zdrowa przekąskę. Tutaj najlepsi okazali się:
I miejsce - Polinowski Konrad - kl. Vb
II miejsce-Jerominko Julia - kl. VI b
III miejsce - Grzeszczak Igor- kl. IVa
Druga część konkursu polegała na sprawdzeniu swojej wiedzy rozwiązując test, który najlepiej rozwiązali:
I miejsce- Kinga Pajęczewska - kl. VIId
II miejsce- Malwina Ciechanowska - kl. VIId
III miejsce- Agata Ziemniak - kl. VIIb i Hanna Malinowska- kl. VIId

Dziękuje i gratuluję.M. Owczarek - Raszewska

 
         
    POZNAJEMY PRACĘ NASZYCH RODZICÓW 12.02.2018  
   

Klasa 5b uczestniczyła w zajęciach, które prowadzili Rodzice.
12 stycznia gościliśmy Tatę Hani, który jest sędzią Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W czasie zajęć zastanawialiśmy się m.in. nad tym jaki powinien być sędzia oraz czym zajmuje się na zawodach. Poznaliśmy również podział konkurencji lekkoatletycznych, a także mieliśmy okazję zobaczyć sędziowskie akcesoria.
22 stycznia naszym gościem była Mama Oli, która opowiedziała nam o pracy psychologa. Zaprezentowała nam jedną z form zajęć, którą wykorzystuje w swojej pracy - zabawy integracyjne.
Dziękujemy za poświęcony nam czas.


J. Skobel

 
         
    Pasowanie na czytelnika 12.02.2018  
   

W środę - 17 stycznia - najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Podczas uroczystości dzieci obejrzały inscenizację przygotowaną przez uczniów z klasy V c. Młodzi aktorzy przenieśli wszystkich w magiczny świat baśni. Kłótnia Wróżek była pretekstem do opowiedzenia przez Skrzaty nowej historii i przywołania najbardziej znanych postaci z bajek i baśni. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, a na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał okolicznościowy dyplom.
Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.


A. Piątkowska

 
         
    "Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej" 12.02.2018  
   

W konkursie bibliotecznym dla uczniów klas I "Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej" uczniowie wykonali piękne ilustracje do pierwszych wypożyczonych książeczek z biblioteki. Nagrodzeni zostali: Maja Stelmachowska kl. I a, Amelia Hoja kl. I a, Antonia Gnatkowska kl. I b, Jessica Krawczyk kl. I c, Natalia Matuszewska kl. I a, Michał Matuszak kl. I b, Julia Nowak kl. I a, Marta Malinowska kl. I b, Franciszek Podlejski kl. I a.


A. Piątkowska

 
         
    TYDZIEŃ KULTURY BRYTYJSKIEJ 12.02.2018  
   

W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi odbyła się w naszej szkole kolejna edycja tygodnia kultury brytyjskiej. Dzięki zgromadzonym eksponatom mogliśmy poznawać i smakować Wielkiej Brytanii. Serdecznie dziękujemy zaangażowanym uczniom za pomoc w organizacji, przygotowanie pyszności świetną zabawę. Już po feriach zapraszamy wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej Nr 7 na zabawne skecze w języku angielskim przygotowane i zaprezentowane przez klasę VII C,
Do zobaczenia,
Zespół anglistów


K. Powierza

 
         
     
   

Życzymy udanych i bezpiecznych ferii

 
         
    Skilfuler - awans do etapu ogólnołódzkiego I stopnia 27.01.2018  
   

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że reprezentanci naszej szkoły awansowali do etapu ogólnołódzkiego I stopnia konkursu języka angielskiego Skilfuler. Są to dwie uczennice p. Ewy Kubickiej uczęszczające do klas czwartych - Nina Madej oraz Marta Majchrowicz. Z klas piątych w kolejnym etapie weźmie udział uczennica klasy V A Amelia Ochlanek oraz z klas siódmych uczennica klasy VII C Maja Dratkiewicz. Opiekunem obu uczennic jest p. Jolanta Lesiak. Bardzo serdecznie gratulujemy naszym laureatom. Dziękujemy także wszystkim pozostałym uczniom biorącym udział w konkursie. Jesteśmy z Was bardzo dumni!


J. Grabowska

 
         
    DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA 26.01.2018  
   

W dniu 23 stycznia w godzinach popołudniowych uczniowie z klas IV - VII bawili się na dyskotece karnawałowej zorganizowanej przez p. Dorotę Kuzalską. Korytarz szkolny zmienił się w prawdziwą salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek, filmów i nie tylko. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Odbył się również konkurs na najciekawsze przebranie - wyznacznikiem byłą siła oklasków pozostałych dzieci.
Wszystkim uczestnikom zabawy gratulujemy fantastycznych przebrań!
Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.K. Pietrzyk

 
         
    DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA KLAS I-II 26.01.2018  
   


J. Kwiatkowska

 
         
    MARZYCIELSKA POCZTA 25.01.2018  
   

W grudniu i styczniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Marzycielska Poczta", która polega na pisaniu listów do chorych dzieci. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pisania listów, tworzenia laurek i wypełniania kartek. Wśród przygotowanych przesyłek znalazły się również drobne upominki (m. in. maskotki i czekoladki).
Mamy nadzieję, że nasz drobny gest wywołał choć na chwilę uśmiech na twarzy chorych dzieci. Akcję koordynowały p. Ewa Kubicka i p. Kamila Pietrzyk.K. Pietrzyk

 
         
    Informacja o sfinansowaniu wyposażenia gabinetu profilaktyki zdrowotnej 23.01.2018  
   

Informujemy, iż wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej zostało sfinansowane ze środków budżetu państwa otrzymanych za pośrednictwem Wojewody Łódzkiego.

 

M. Sadowska

 
         
    Wyniki III etapu konkursu
wiedzy o systemie oceniania zachowania
20.01.2018  
   

 

K. Luzak

 
         
    Rozstrzygnięcie konkursu
"Dzień z życia w Pałacu Herbsta"
18.01.2018  
   

W dniu 18.01.2018r. w Muzeum Pałacu Herbsta odbyło się rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursu na komiks pod hasłem "Dzień z życia w Pałacu Herbsta". W konkursie wzięły udział dwie uczestniczki zajęć Koła Plastycznego, uczennice klasy VII d naszej szkoły: Gabriela Fornal i Weronika Pastuszczak, które jak się okazało, zajęły I miejsce w tych plastycznych zmaganiach. Wykonany przez dziewczynki komiks zachwycił jury starannością, rozwiązaniami plastycznymi i pomysłem na opowieść... o seansie spirytystycznym z domu Leona i Aleksandry Herbstów!
Gratulujemy zwycięstwa, pięknych i praktycznych nagród oraz życzymy dalszych sukcesów!


Z. Goljan

 
         
    Piszą o nas... 18.01.2018  
   

W biuletynie informacyjnym Stowarzyszenia "Łódzkie Hospicjum dla dzieci - Łupkowa" ukazał się artykuł "Miłość z plastiku" w którym podsumowano prowadzoną w naszej szkole akcję "Zostań Super zakrętakiem".


czytaj więcej >>>

 

A. Zalewska

 
         
    Ogólnołódzki Konkursu Plastyczny "Zabawka ze skrawka" 18.01.2018  
   

Dnia 17 stycznia 2018r. w Szkole Podstawowej nr 152 w Łodzi odbyło się uroczyste podsumowanie XIV edycji Ogólnołódzkiego Konkursu Plastycznego "Zabawka ze skrawka". Wykonane prace rękodzielnicze zostały przekazane chorym dzieciom w Szpitalu im. błogosławionego Rafała Chylińskiego w Łodzi.
Uczniowie naszej szkoły uzyskali nagrody:
Jakub Cieślak kl IIc,
Igor Grzeszczak kl IVa,
Amelia Ochlanek kl Va,
Nina Różycka kl VIc;
wyróżnienia - Emil Piasecki kl IIIa,
Alex Heske kl Va.
Gratulujemy!!!


A. Zalewska

 
         
    VII Mała Olimpiada Języka Polskiego 15.01.2018  
   

,,Kto czyta, żyje wielokrotnie"


Dnia 12 stycznia nasza szkoła wzięła udział w eliminacjach szkolnych VII Małej Olimpiady Języka Polskiego. Grupa 46 uczniów pod opieką p. I. Stasiołek i p. A. Błoch przystąpiła do rozwiązywania zadań konkursowych.
Głównym celem konkursu jest rozwijanie zainteresowania uczniów językiem ojczystym, propagowanie poprawności językowej oraz rozbudzanie zainteresowań humanistycznych.
W oczekiwaniu na wyniki - za wszystkich uczestników trzymamy kciuki!


I. Stasiołek

 
         
    "BohaterON. Włącz historię" 15.01.2018  
   

W tym roku szkolnym uczniowie Koła historii i kultury Kresów Wschodnich wzięli udział w akcji "BohaterON. Włącz historię". To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego 1944 roku, poprzez poznawanie indywidualnych historii Powstańców. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów - polskiego "bohater" oraz angielskiego "ON", czyli "włączyć". Angielskie "ON" dosłownie "włącz" historię bohatera - film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. W ramach akcji uczniowie Koła historii i kultury Kresów Wschodnich uczestniczyli w zajęciach "63 dni niepodległej Polski" oraz wysłali kartki do uczestników walk o stolicę, dziękując im za odwagę i poświęcenie dla Ojczyzny. Warto włączyć historię!


H. Kobus

 
         
    Odkrywamy tajemnice Wszechświata 15.01.2018  
   

Ostatnie dwa miesiące lekcji przyrody w klasach szóstych przeznaczone były na realizacje treści związanych ze Wszechświatem. Podczas lekcji uczniowie poznali Ziemię i inne planety Układu Słonecznego. Uczestnicząc w obserwacjach i wykonując samodzielnie doświadczenia zrozumieli wpływ ruchu obrotowego i obiegowego na życie na naszej planecie. Ponadto w ramach pracy w domu wykonywali w grupach projektowych modele naszego układu planetarnego. Najciekawsze prace społeczność uczniowska mogła oglądać podczas zorganizowanej na korytarzu szkoły wystawy.
Jesteśmy bardzo zaskoczeni kreatywnością naszych uczniów!!!
W ramach podsumowania realizowanych treści odbyło się wyjście wszystkich klas szóstych do Planetarium EC1 na pokaz "Gwiazdozbiory zimowego nieba".


M. Papuga

 
         
    KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ BOMBKĘ BOŻONARODZENIOWĄ 8.01.2018  
   

W grudniu Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na bombkę bożonarodzeniową. W konkursie wzięło udział 39 uczniów z klas IV - VII . Wszystkie prace były bardzo estetyczne, kolorowe, wykonane różnymi technikami. Wybór tej najpiękniejsze był bardzo trudny. Jury w postaci trójek klasowych większości klas oddało swoje głosy na najpiękniejsze i najciekawsze bombki. Oto wyniki:
I miejsce zajęła - Dominika Skrzypek z kl. V c;
II miejsce zajęła - Maja Puchalska z kl. VI d;
III miejsce zajęli - Konrad Wawrzyniak z kl. V b i Wiktoria Waloch z kl. VII a.
Pięknych prac jednak było tak wiele, że postanowiliśmy nagrodzić wyróżnieniami osoby, które według punktacji zajęły miejsca aż do dziesiątego. I tak wyróżnienie otrzymali:
- Igor Grzeszczak kl. IV a;
- Nikodem Cebula kl. V b;
- Malwina Nastarowicz kl. V d;
- Julia Dziekańska kl. IV a;
- Weronika Smęda kl. IV b;
- Oskar Mikołajewski kl. VI c;
- Tymoteusz Cebula kl. IV c;
- Agata Słodkowska kl. V d;
- Tymoteusz Łukasik kl. VI c ;
- Barbara Szkopiecka kl. V a.
Gratulujemy talentu wszystkim uczestnikom konkursu.
B. Draczko

 
         
    Dary dla zaprzyjaźnionego z naszą szkołą
Rodzinnego Domu Dziecka
8.01.2018  
   

Przed Świętami Bożego Narodzenia zakończyła sie zbórka darów dla zaprzyjaźnionego z naszą szkołą Rodzinnego Domu Dziecka, który mieści się przy ulicy Ciechocińskiej w Łodzi. Jak co roku uzbieraliśmy dziesiątki mydeł, past do zębów, proszków do prania, gąbek, płynów do kąpieli, szczoteczek do zębów i wiele innych akcesoriów środków czystości. Oprócz tego przynosiliście słodycze, które zostały również przekazane. Ponieważ w Domu Dziecka oprócz licznej gromadki dzieci są także 3 pieski, kot i królik podarowaliśmy również trochę karmy dla tych zwierzątek.
Jak co roku w zamian otrzymaliśmy piękną kartkę świąteczną wykonaną własnoręcznie, pierniczki i wianek.
BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM ZA OGROMNE SERCA


D. Kuzalska

 
         
    KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY KALENDARZ SZKOLNY 8.01.2018  
   

W grudniu rozstrzygnięty został konkurs międzyklasowy na najpiękniejszy kalendarz. Podczas apelu samorządowego we wrześniu każda klasa wylosowała miesiąc do przygotowania. Podczas oceny kalendarzy jury brało pod uwagę zaangażowanie wszystkich uczniów z klasy w tworzenie kalendarza, pomysłowość, estetykę wykonania i ciekawostki w nim zawarte. Oto rozstrzygnięcie konkursu:
I miejsce zajęła klasa 4d - przygotowała miesiąc luty
II miejsce : klasa 7d - listopad, klasa 4c - styczeń, klasa 5c - październik,
II miejsce : klasa 4a - kwiecień, klasa 5a - maj, klasa 7c - grudzień.
Dziękujemy za duże zaangażowanie wszystkich w tak piękne prace. Mamy nadzieję, że będą nam towarzyszyły umieszczone na tablicy samorządowej, upiększając ją przez wiele lat.D. Kuzalska

 
         
    Matematyczne Planszówki 3.01.2018  
   

Klasa 6c i 6d poświęciła przedświąteczne lekcje matematyki na powtórzenie materiału związanego z liczbami całkowitymi.Uczniowie wykonali gry wykazując się pomysłowością. Większość z nich zawiera motywy świąteczne.
J. Skobel

 
         
    Drodzy Rodzice!    
   

„Podzielić się opłatkiem,

powiedz mi, co to znaczy?

- To dobrze życzyć innym

i wszystko im wybaczyć”

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Zanim ubierzemy choinkę i usiądziemy do wigilijnego stołu, cieszmy się radosną atmosferą przygotowań do dnia Pańskiego Narodzenia. Upominki, świąteczne dekoracje i tradycyjne potrawy to tylko sposób wyrażenia czegoś ważniejszego, podkreślenia wartości nadających życiu sens.

Przyjmijcie życzenia wielu szczęśliwych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Niech te święta będą pełne nadziei, spokoju i pogody, a rok 2018 przyniesie zdrowie, radość i pomyślność.

 

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Pracownicy

Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich

 
         
    Jasełka 27.12.2017  
   

Dnia 22 grudnia 2017 r. uczniowie klasy IVa oraz chór szkolny przygotowany przez panią Małgorzatę Gęsich przedstawili jasełka, ukazując przesłanie świąt Bożego Narodzenia. Dzieci pięknie wprowadziły nas w świąteczny nastrój i złożyły świąteczne życzenia. Na zakończenie ogłoszono podsumowanie konkursów, rozdano nagrody i wyróżnienia.
G. Parzonka

 
         
    Jasełka 27.12.2017  
   

Dnia 22 grudnia 2017r. dla klas pierwszych i drugich uczniowie klasy IIc przedstawili spektakl kukiełkowy nawiązujący do Bożego Narodzenia, który został wzbogacony o przepiękną oprawę muzyczną wykonaną przez uczniów klasy IIIe. Wspaniałą scenografię wykonała Pani Zuzanna Goljan i Pani Adrianna Wajss-Serkies. Dzieci pięknie wprowadziły nas w świąteczny nastrój i złożyły świąteczne życzenia.
Klasa II c zaprezentowała układ taneczny przygotowany pod kierunkiem Pana Michała Lotki. Na zakończenie ogłoszono podsumowanie konkursów i rozdano nagrody i wyróżnienia


A. Zalewska

 
         
    Czekając na święta...uczymy się programować 27.12.2017  
   

Dwadzieścia cztery dni projektu, w ciągu nich około 46 zadań związanych z programowaniem. Udało nam się je wpleść w edukację polonistyczną, matematyczną, muzyczną, ruchową a nawet plastykę. Pracowaliśmy bez sprzętu, m.in. przy macie, z kubkami, obręczami, woreczkami. Wykorzystywaliśmy roboty-Ozobot i Bee Bot. Nie mogło również zabraknąć pracy przy komputerze. Udało nam się znaleźć gry planszowe, które zawierały elementy programowania. W trakcie projektu m.in. odczytywaliśmy wiadomości nadawane alfabetem Morse'a, robiliśmy binarne bransoletki.
Uczniowie pracowali efektywnie, angażowali się w wykonywanie zadań. Ich forma sprawiała, że dzieci świetnie się bawiły a przy okazji rozwijały umiejętność programowania.
Koniec projektu nie oznacza, że przestajemy programować. Wprost przeciwnie, programowanie nadal będzie nieodłącznym elementem naszych aktywności.


K. Kucharska

 
         
    Szkolny Konkurs Plastyczny "W sferze sacrum. Rola sztuki religijnej w kulturze." 27.12.2017  
   

W pierwszym etapie Szkolnego Konkursu Plastycznego "W sferze sacrum. Rola sztuki religijnej w kulturze." nagrody otrzymują:
I miejsce - Zuzanna Kopczyńska kl. Vc
II miejsce - Gabriela Denys kl IIc
Wyróżnienie - Oskar Grzegorczyk kl Vd, Julia Gębka kl Vc i Inga Grzegorczyk kl VId
Gratulujemy!!!A. Zalewska

 
         
    II edycja akcji pt. "Serce za Odwagę" 27.12.2017  
   

Bardzo dziękujemy za przyłączenie się do drugiej edycji naszej akcji pt. "Serce za Odwagę"!
Jej rozgłos i zebrana liczba kartek świątecznych przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Zgromadziliśmy ok. 4 300 sztuk z 266 przedszkoli i szkół podstawowych z całej Polski. Pierwsze kartki trafiły już w ręce Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, sprawiając Im ogromną radość. Pozostałe wędrują do naszych Bohaterów zamieszkujących zarówno na terenie Polski, jak i za wschodnią granicą naszego kraju.
Zapraszamy do udziału w akcji również w przyszłym roku.
Podsumowanie tegorocznej edycji inicjatywy "Serce za Odwagę" umieścimy na stronie: https://www.facebook.com/sercezaodwage/
Pozdrawiamy:
Stowarzyszenie "Pro Patria - Lokalni Patrioci"
Stowarzyszenie "Głos Bohatera"
Miejskie Przedszkole nr 2 w Płocku


A. Zalewska

 
         
    Konkursy Parafialnego oddział Akcji Katolickiej 21.12.2017  
   

17 grudnia w parafii świętego Franciszka z Asyżu podsumowano dwa konkursy zorganizowane przez parafialny oddział Akcji Katolickiej: „Święci polscy” - prace wystawione w kaplicy Matki Bożej i „Bombka dla dzieciątka” - ponad 30 prac dekoruje choinkę stojącą przy żłóbku. Wszystkie obecne w kościele dzieci otrzymały owoce i obrazki od świętego Mikołaja, a szczególnie wyróżnione nagrody. Grą na flecie uatrakcyjniła wydarzenie Inga Grzegorczyk z VId Gratulujemy


A. Zalewska

 
         
    Świątecznie na plastyce :) 21.12.2017  
   

Uczniowie klas IV, V, VI i VII z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia tworzyli podczas zajęć plastyki okazjonalne prace wytwórcze. Wszystkie klasy z dużym zaangażowaniem zabrały się do działania i wykonywały zgodnie z instruktażem witrażowe choinki, bałwanki z biały skarpetek, pingwinki z papieru lub ozdobne pudełka w technice origami (tzw. klasyczne pudełko japońskie). Wszystkie powstałe prace były bajkowe i magiczne, tak jak nadchodzące święta :)


Z. Golian

 
         
    W Pałacu Herbsta komiksowo - Koło plastyczne uczy się tworzyć komiksy... 21.12.2017  
   

W sobotę, 9 grudnia uczestnicy Koła plastycznego, wraz z zainteresowanymi uczniami z innych szkół, brali udział w specjalnym warsztacie dotyczącym trudnej sztuki tworzenia komiksów.


Cała relacja >>>

Z. Goljan

 
         
    Dary dla Schroniska 21.12.2017  
   

Od października do grudnia społeczność naszej szkoły zbierała dary dla zwierząt w schronisku przy ulicy Marmurowej 4 w Łodzi.
Dzięki naszym wspólnym staraniom i dobrym sercom, akcja zakończyła się ogromnym sukcesem.

Wspólnie uzbieraliśmy:
- 193 kg suchej karmy;
- 83 kg mokrej karmy;
- 31 sztuk opakowań różnych przysmaków dla kotów i psów;
- 10 l żwiru dla kotków;
- 60 koców, 41 ręczników;
- legowisko i 2 kosze do spania dla zwierząt;
- 11 misek;
- 4 zabawki;
- 10 smyczy i 3 kagańce.

Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom, bo dzięki Wam los tych zwierząt będzie choć trochę lepszy.
B. Draczko

 
         
    Wycieczka do Sądu Okręgowego w Łodzi 21.12.2017  
   

Klasa IVa oraz IVc pod opieką Pani Ewy Kubickiej i Pani Kamili Pietrzyk wzięły udział w rozprawie, która odbyła się 14 grudnia 2017 roku w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Uczniowie obserwowali symulowany proces, który był efektem szkolnego konfliktu między dwiema koleżankami z klasy. W naradzie nad wyrokiem uczestniczyli też uczniowie. Rozmawiali z sędziami o winie i karze oraz o tym, jak reagować w trudnych sytuacjach w szkole. Przegłosowali wyrok, w którym jedna z dziewczynek została uznana za winną. Z uczniami spotkał się także mł. asp. Jakub Wilczek z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który wyjaśnił m.in. czym jest wykroczenie i przestępstwo oraz jaki jest zakres odpowiedzialności małoletnich.
Na zakończenie spotkania funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji pokazali uczniom pomieszczenia sądowego aresztu i pojazdy, którymi transportują aresztantów.


E. Kubicka

 
         
    Wycieczka do Centrum Nauki i Techniki 20.12.2017  
   

Dnia 1 grudnia klasa IIIc była na bardzo ciekawej wycieczce klasowej w kompleksie budynków EC1. Pierwszym miejscem, które zwiedzili uczniowie było Centrum Nauki i Techniki, które zostanie wkrótce otwarte. Obejrzeli tam: wiele ciekawych i interesujących eksponatów np. przekrój pieca; prezentacji multimedialnych związanych z pracą elektrociepłowni oraz mogli zagrać w wiele gier edukacyjnych wymagających współpracy. Następnie wzięli udział w seansie pt. „Dwa szkiełka” w Planetarium znajdującym się w sąsiednim budynku. Kolejnym punktem było zwiedzanie międzynarodowej wystawy Leonardo da Vinci „Energia Umysłu” na której mogli obejrzeć i praktycznie skorzystać z prezentowanych tam urządzeń. Wystawa dotyczyła również kilku wybitnych, polskich wynalazców i została zatytułowana „Od marzeń o lataniu do Fabryki Snów”. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie magazynów Narodowego Centrum Kultury Filmowej, gdzie dzieci mogły obejrzeć unikalne eksponaty: stare aparaty fotograficzne i kamery filmowe, zdjęcia, oryginalne stroje z filmów, stoły do obróbki klisz i wiele innych rzeczy. Była to bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka, a dzieci wróciły pełne pozytywnych wrażeń . Wszystko to odbyło się dzięki uprzejmości mamy Antosia, za co bardzo serdecznie dziękujemy.


D. Skrobek

 
         
    Z ortografią za pan brat 19.12.2017  
   

Nauka ortografii zazwyczaj kojarzy nam się z długim i nudnym procesem. Tak nie musi być. Uczniowie z klasy III d często wykorzystują do niej różne gry i zabawy. Jedną z nich jest gra karciana "Piotruś". Dzieci odszukują pary wyrazów - z ó oraz takie, w których wymienia się ono na o, a lub e. W grze występuje nutka rywalizacji, wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się swoich kart. Mimo tego, dzieci zawsze podkreślają, że nieważne jest kto wygrał. Dla nich przede wszystkim liczy się dobra zabawa.
Inną propozycją jest nauka ortografii przy użyciu robota Ozobot. Przy trasie dla niego znajdują się wyrazy z ó wymiennym i niewymiennym. Dzieci wskazują te pierwsze i programują trasę tak, żeby ozobot koło nich przejechał. Praca z robotem ma wiele zalet. Poza utrwalaniem zasad ortograficznych uczy wytrwałości oraz logicznego myślenia.

W naturze dzieci leży zabawa. Uwielbiają brać udział w grach, wbrew pozorom nie tylko komputerowych. Warto to wykorzystywać.K. Kucharska

 
         
    WYCIECZKA KLASY IVA i IVC DO MICHAŁÓWKI 18.12.2017  
   

W dniu 12.12.2017 roku klasy: IVa i IVc pod opieką Pani Ewy Kubickiej, Pani Kamili Pietrzyk i Pana Michała Kiersztyna wybrały się na wycieczkę autokarową, której celem było położone pod Łodzią gospodarstwo agroturystyczne w Michałówce. Na miejscu na uczestników wyprawy czekało mnóstwo atrakcji i nawet nieco grymaśna pogoda nikomu nie zepsuła humoru. Uczniowie klasy IVa i IVc podzieleni na grupy ruszyli na poszukiwanie wiedzy w kontaktach z przyrodą i ludźmi. I tak dzieci poznały i nakarmiły kuce szetlandzkie, kaczki i gęsi. Następnie wzięły udział w warsztatach świątecznych - uczniowie ozdabiali bombki styropianowe a także piekli świąteczne ciasteczka. Na zmęczonych i głodnych uczniów czekał ciepły posiłek - grillowana kiełbaska z pieczywem i ulubionymi dodatkami, a na deser ciasto. Po nabraniu siły do dalszej zabawy można było skorzystać z placu zabaw. Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokój babci, w którym dzieci mogły obejrzeć zabytkowe telefony, maszynę do pisania i posłuchać opowieści o Gąsce Balbince na starym gramofonie. Nasza wspólna wyprawa zakończyła się bardzo przyjemną wizytą Mikołaja.

Mamy nadzieję, że wycieczka dostarczyła czwartoklasistom wielu emocji i miłych wrażeń.E. Kubicka

 
         
    "Wesołe kolędowanie" 18.12.2017  
   

W dniu 14 grudnia odbył się konkurs muzyczny "Wesołe kolędowanie". Klasy I-III mogły zaprezentować swoją ulubioną kolędę. Dzieci z uwagą słuchały o zwyczaju kolędowania. Przed publicznością zaprezentowało się 9 zespołów. Dla pierwszych klas był to pierwszy występ :))) Klasa IIa zaśpiewała kolędę "Gore gwiazda..." w góralskim stylu i z muzycznym akompaniamentem, klasa IIc przedstawiła wszystkim piękny utwór "Kolędowy czas." Wychowawczyni klasy IIb p. Bogumiła Grzyb postanowiła kolędować wspólnie ze swoimi dziećmi :))) Klasy III postawiły na tradycję.Jury w składzie: p. Alina Zalewska, p. Michał Lotka oraz p. Grzegorz Parzonka wybrali klasę, której ponoć najlepiej udało się zaśpiewać w grupie. Nie szczędzili też pochwał pozostałym dzieciom. Gratulujemy klasie IIIa. Może dlatego, że było tam tak dużo pastuszków...:))) Wszyscy od Mikołaja dostali w prezencie po czekoladowej bombce.

Dziękujemy wychowawcom za przygotowanie dzieci, p. Dorocie Skrobek oraz Renacie Kuberskiej za oprawę fotograficzną. Życzymy wesołych świąt Bożego Narodzenia.


J. Kwiatkowska

 
         
    XXV Rajd Mikołajkowy 18.12.2017  
   

Udało się! Wraz z początkiem grudnia spadło trochę śniegu i w zimowej scenerii trzydziestoosobowa grupa młodych turystów wyruszyła na czwarty już w tym sezonie rajd.
Więcej informacji o rajdzie >>>


M. Kiersztyn

 
         
    ANDRZEJKI 14.12.2017  
   

W dniu 30 listopada na parterze naszej szkoły uczniowie z klasy 5 c przygotowali kilka stanowisk z wróżbami. Można było się dowiedzieć jaka czeka nas przyszłość, imię męża czy żony, jaki będzie wykonywany zawód i za jakie wynagrodzenie. Dzieci odbarowane były także pierniczkami lub cukierkami. Zainteresowanie uczniów było ogromne.
W godzinach popołudniowych uczniowie z klas 4 - 7 bawili się na dyskotece andrzejkowej.


D. Kuzalska

 
         
    Z wizytą u Aleksandry i Leona - Koło Plastyczne kolejny raz w Pałacu Herbsta 11.12.2017  
   

W piątek 1.12.2017r. uczestnicy Koła Plastycznego mieli przyjemność poznawać Pałac Herbstów od podszewki. Jednak, ponieważ na przełomie XIX i XX wieku zamieszkiwała ten piękny budynek cała familia Herbstów, organizatorzy postanowili tym razem skupić się na latach 20 XX wieku, gdy przy ul. Przędzalnianej 72 mieszkali Aleksandra i Leon.


Cała relacja >>>

Z. Goljan

 
         
    Międzynarodowy Łódzki Festiwal Szachowy 11.12.2017  
   

Dnia 10 grudnia uczniowie naszej szkoły, w większości doskonalący swoje umiejętności pod okiem p. Michała Lotki, startowali w Mikołajkowym turnieju dla dzieci - Memoriale Witolda Balcerowskiego zorganizowanym w ramach Międzynarodowego Łódzkiego Festiwalu Szachowego 2017. W turnieju wzięło udział 76 zawodników z całej Polski. Zawody rozgrywane były w czterech grupach wiekowych. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim z tempem P-10 dla zawodnika na dystansie 9 rund.

W klasyfikacji końcowej bardzo dobry wynik uzyskał Kajetan Madej z klasy 6A, który zajął 9 miejsce, na 18 miejscu uplasował się Konrad Polinowski z klasy 5B reprezentujący klub "Dwie Wieże" ze Rzgowa.

Uczniowie klasy 3D grali ze zmiennym szczęściem, często z dużo silniejszymi przeciwnikami. Najlepszy wynik uzyskał Franciszek Krysiński, który w łącznej klasyfikacji był 36, na 39 uplasował się Szymon Sokołowski, 43 Franciszek Glinkowski i 46 Krzysztof Rogaczewski, 56 Wojciech Joachimiak. Szczególne wyróżnienie należy się Tai Ostrogskiej, dla której były to pierwsze zawody. Udało się jej wygrać dwie partie, co jest dobrym debiutem w tak silnie obsadzonym turnieju.

Wszystkim naszym uczniom gratulujemy i zachęcamy pozostałych do aktywnego udziału w zawodach.
Najbliższy turniej klasyfikacyjny już 17.12. Czekam na zgłoszenia


M. Lotka

 
         
    „Serce za odwagę” 11.12.2017  
   

Uczniowie klasy II c podczas zajęć religii, a także uczniowie klas VII a, b i d, w ramach zajęć plastyki, włączyli się w przedświąteczną akcję "SERCE ZA ODWAGĘ", w ramach której podjęli się wykonania świątecznych kartek dla kombatantów, czyli żołnierzy walczących o wolną i niepodległą Polskę w czasie II wojny światowej. W sumie powstało ok. 100 różnej wielkości kartek, wykonanych ze smakiem, pomysłem i rozmachem. W każdej zaś kartce znalazły się świąteczne życzenia od uczniów naszej szkoły. Na pewno kartki wykonane z taką pieczołowitością przywołają na usta obdarowanych serdeczny uśmiech. Cieszy nas, że nasi uczniowie tak chętnie angażują się w takie przedsięwzięcia, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Otwórzmy się na drugiego człowieka, warto!:)A. Zalewska Z. Goljan

 
         
    Wróżby andrzejkowe 11.12.2017  
   

W dniu 29 listopada odbyły się w naszej szkole wróżby andrzejkowe. Pomogli je zorganizować starsi uczniowie z klas VIIb oraz Va. Przygotowali oni wiele ciekawych wróżb dla maluchów. Dzieci mogły poznać swoją niezwykłą przyszłość...wystając cierpliwie w długich kolejkach :))) Dziękujemy paniom Renacie Kuberskiej i Dorocie Skrobek za interesujące zdjęcia Następne wróżby za rok.


J. Kwiatkowska

 
         
    Wyniki II etapu konkursu wiedzy o systemie oceniania zachowania 9.12.2017  
   

 

K. Luzak

 
         
    Orlęta programują 9.12.2017  
   

6 grudnia odbyły się nietypowe zajęcia. W rolę nauczycieli wcieliły się dzieci z klasy I c i III c. Pomagały i wspierały w pracy z robotami Ozobot uczniów klasy III a. Wszyscy wynieśli z zajęć pożyteczną refleksję. Dzieci, które pomagały podniosły poczucie własnej wartości. Pozostałe uświadomiły sobie, że uczyć się można od każdego, nie tylko od dorosłego.

Czy my zdajemy sobie sprawę ile nasze dzieci potrafią? Pozwalamy się im się czegoś nauczyć? Spróbujmy, może bardzo nas zaskoczą.


K. Kucharska

 
         
    150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego 8.12.2017  
   

5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Litwie urodził się Józef Klemens Piłsudski. Z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka w naszej szkole ogłoszono kolejną już edycję konkursu pod hasłem "Marszałek Józef Piłsudski oczami dzieci". Tematyka, jakże trudna, bo dotycząca znamienitej postaci i wymagająca ukazania portretu, spotkała się jednak z zainteresowaniem kilkunastu śmiałków, którzy podjęli się tego zadania. Portrety powstały różnorodne i w różnych technikach plastycznych. Jury w składzie: Pani Helena Kobus i Pani Zuzanna Goljan przyznały nagrody za:


I miejsce Kindze Pajęczewskiej z kl. VIId
II miejsce Natalii Kisiel z kl. Vd
III miejsce Martynie Siwińskiej z kl. VIc


Wyróżnienia zaś przyznano:

Gabrysi Denys z kl. IIc;
Zuzanna Kędzierska z kl. IIc;
Gabrysi Fornal z kl. VIId;
Malwinie Ciechanowskiej z kl. VIId;
Jagodzie Rosiak z kl. Vc;
Ani Raszewskiej z kl. Vc;
Radkowi Majerowi z kl. Va;
Beniaminowi Ciechanowskiemu z kl. Va.


W rozdaniu upominków i uroczystym rozstrzygnięciu konkursu uczestniczyła Pani Wicedyrektor Krystyna Włodarczyk. Z okazji tak imponującego jubileuszu Marszałka, nie mogło oczywiście zabraknąć ... pysznego tortu! Z którego wszyscy wspólnie zdmuchnęliśmy świeczki.Czy wiesz, że Józef Piłsudski .?

 • swobodnie posługiwał się językami polskim, rosyjskim, francuskim i niemieckim;
 • przywiazywał bardzo mała wagę do wygód życiowych. Wiele ze swojego dobytku przeznaczał na cele charytatywne;
 • miał ogromne poczucie humoru i lubił smiać się nawet z siebie samego. Bardzo lubił karykatury na swój temat;
 • uwielbiałpić herbatę, zawsze gorącą, mocną i słodką, podawaną na sposób rosyjski w szklankach*.
  * Źródło: http://marszalek-pilsudski.prv.pl/ciekawostki.html

  Z. Goljan, H.Kobus

 •  
           
      Sukces naszego kolegi 7.12.2017  
     

  Od 30 listopada do 03 grudnia w Siedlcach odbywały się Mistrzostwa Świata w Trójboju Siłowym federacji WPA.

  Starowało w nich 450 zawodników a wśród nich nasz kolega i nauczyciel wychowania fizycznego - pan Hovhannes Yazichyan - najsilniejszy siłacz na świecie. Nie zawiódł swoich fanów i kolejny raz w kategorii wagowej do 100 kg wynikiem 220 kg zdobył złoty medal. Tym samym to jego 8 tytuł Mistrza Świata


  Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.
  Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 7
  im. Orląt Lwowskich


  B. Draczko

   
           
      XXIX ZAWODY W GIMNASTYCE SPORTOWEJ
  "MIKOŁAJKI 2017"
  Łódź 1 - 2.12.2017 r.
  6.12.2017  
     

  1 - 2 grudnia w hali MOSiR przy ul. Karpackiej 61 odbyły się zawody gimnastyczne dziewcząt i chłopców zorganizowane z okazji Mikołajek. Honorowy patronat nad zawodami objęła Prezydent Miasta Łodzi Pani Hanna Zdanowska. Patronem medialnym była TVP3 Łódź.

  Zawody rozpoczęły się pokazem tanecznym z przyborem (skakanka) wykonanym przez Natalię Szulc następnie dzieci pięknie zaśpiewały hymn państwowy i szkolny. Po hymnie pani Joanna Micielska trenerka dziewcząt z klasy odczytała słowa ślubowania dla klasy pierwszej. Po słowach wstępu Prezes UKS "SP7" Pani Agnieszki Rembowskiej oficjalnego otwarcia dokonał Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi Pan Tomasz Trela.

  Naszymi gośćmi byli także Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Dyrektor Wydziału Sportu UMŁ Pan Marek Kondraciuk, Dyrektor MOSiR Pan Eryk Rawicki, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich w Łodzi Pan Jarosław Krajewski oraz Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 Pani Krystyna Luzak.

  W tym roku zawody Mikołajkowe odbywały się w formie dwudniowych zawodów. Całość imprezy rozpoczęła się występem najmłodszych gimnastyków i gimnastyczek.

  W tym roku klasa I pokazała swoje umiejętności gimnastyczne na ćwiczeniach wolnych, skoku, poręczach i równoważni. Dzieci wykonały mini-układ składający się z podstawowych elementów akrobatyczno - zwinnościowych, których nauczyli się przez 3 miesięce szkolenia. Szczególnie pięknie prezentowały się dziewczynki w swoim gwiazdkowym układzie na ćwiczeniach wolnych. Pokaz został przygotowany przez trenerów prowadzących Agnieszkę i Tomasza Rembowskich.

  Po występie pierwszaczków przyszła kolei na pokaz taneczny klasy III e przygotowany przez pana Michał Lotkę, pokaz układu z przyborem (obręcz) Natalii Szulc oraz pokaz gimnastyczny starszych zawodniczek UKS "SP7", które pięknie zaprezentowały swoje umiejętności gimnastyczne. Pokaz został przygotowany przez trenera Agnieszkę Rembowską. Skład: Martyna Kopczyńska, Zuzia Rembowska, Weronika Smęda, Kinga Skrzypiec, Zuzanna Wełna. Po pokazach rozpoczęły się zawody, w, którym brały udział dziewczęta i chłopcy z klas II i III szkolnej.

  Podczas nagrodzenia pierwszaczków na planszy pojawili się najstarsi nasi zawodnicy Łukasz Wodziński, Eryk Wyrostek i Michał Bober, którzy otrzymają nagrody za trud i wysiłek włożony w całoroczna prace na treningach w roku 2017.

  Po raz pierwszy nasi zawodnicy i zawodniczki mogli zaprezentować swoje inne talenty, które rozwijają po treningach gimnastycznych. Blanka Rosiak zawodniczka naszego Klubu uczennica III klasy Szkoły Muzycznej zagrała utwór na skrzypcach Jańszynowa concertino opus 35. Uczeń naszej Szkoły Konstanty Wójtowski z klasy II b zagrał utwór na wiolonczeli.

  W drugim dniu zawodów chłopcy startowali na poziomie klasy młodzieżowej i III sportowej rywalizując z zawodnikami z AZS AWF Kraków i Korony Kraków. Natomiast nasze zawodniczki konkurowały w kategorii młodzieżowej i III sportowej. Dla nich, zawody były sprawdzianem nabytych umiejętności gimnastycznych na poszczególnych przyrządach. W pokazie w układach na przyrządach brały udział Zawodniczki Natalia Szulc (klasa III sportowa) oraz Weronika Smęda i Kinga Skrzypiec (klasa II sportowa).

  W tym dniu najmłodsi uczestnicy zawodów mieli szanse na zaprezentowanie się podczas wywiadu dla telewizji TOYA.

  W danych kategoriach wiekowych wśród dziewcząt zwyciężyły:
  Klasa II szkolna
  I m. Zoia Skrydalewicz
  II m. zajęła Alicja Sołtysiak,
  III m. zdobyła Gabrysia Kwiatkowska
  Klasa III szkolna
  I m. Wiktoria Stelmach,
  II m. zajęła Maja Traczyk,
  III m. zdobyła Nikola Wisniewska
  Klasie młodzieżowej dziewcząt (8 zawodniczek):
  I m. Natalia Jakubowska
  II m. Maja Dąbrowska
  II m. Marcelina Kunka
  Klasa III sportowa:
  I m. Maja Wrona
  II m. Blanka Rosiak
  II m. Antonina Kangelidis
  W poszczególnych kategoriach wiekowych wśród chłopców zwyciężyli:
  Klasa II szkolna
  I m. Fabian Cieslak
  II m. Bartek Pacholczyk

  W poszczególnych kategoriach wiekowych wśród chłopców zwyciężyli:
  Klasa II szkolna
  I m. Fabian Cieslak
  II m. Bartek Pacholczyk
  II m. Maciej Rupiewicz
  Klasa III szkolna
  I m. Jakub Peska
  II m. Szymon Szybiński
  III m. Hubert Wasiak
  Klasie młodzieżowej chłopców (11 zawodników):
  I m. Michał Trychin (AZS AWF Kraków)
  II m. Filip Ganziuk (UKS "SP7" Łódź)
  III m. Damian Papierz (UKS "SP7" Łódź)
  Klasie III sportowa (19 zawodników):
  I m. Filip Ślęzak (Korona Kraków)
  II m. Koperski Filip (AZS AWF Kraków)
  III m. Grosiki Karol (Korna Kraków)

  Trzech zawodników z UKS "SP7" Łódź znalazło się w pierwszej ósemce.: IV m. Marcel Rembowski, V m Tymon Bosek, Paweł Smus VII m.

  Organizatorami imprezy mikołajkowej był Uczniowskiego Klub Sportowego "SP7", którzy poprzez swoje działania starają się promować i rozpowszechniać gimnastykę sportowa wśród dzieci i młodzieży w środowisku lokalnym.

  ZARZĄD UCZNIOWSKIEGO KLUBU SPORTOWEGO "SP7" PRAGNIE PODZIĘKOWAĆ ZA POMOC I ZAANGAŻOWANIE PODCZAS ORGANIZACJI ZAWODÓW SPONSOROM i PARTNEROM:

  WYDZIAŁOWI SPORTU URZĘDU MIASTA ŁODZI,
  MIEJSKIEMU OŚRODKOWI SPORTU I REKREACJI W ŁODZI
  FIRMIE "FREAKMONKEY"
  SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 7 im. Orląt Lwowskich,
  FIRMIE "REGIMIS" studio sportu i rekreacji Jacka Włuki
  RODZICOM za aktywny wkład włożony w organizację zawodów, za przygotowanie wspaniałego poczęstunku oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do lepszej organizacji zawodów.
  RENEROM za ich trud i wysiłek włożony w przygotowanie zawodników i zawodniczek do startu !!!

  ŻYCZYMY WSZYSTKIM
  WESOŁYCH I SPOKOJNYCH
  ŚWIĄT BOŻONARODZENIOWYCH.


  A. Rembowska

   
           
      „Edukacja przez Szachy w Szkole” 4.12.2017  
     

  W dniu 1.12.2017 uczniowie naszej szkoły pod opieką pana Michała Lotki, doskonalący swoje umiejętności w szkolnym kole szachowym, biorący udział w projekcie "Edukacja przez Szachy w Szkole" oraz grający w klubach szachowych, wzięli udział w drużynowych Mistrzostwach Łodzi Szkół Podstawowych w szachach.

  Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim, w 7 rundach, z czasem P-10 na zawodnika.

  W turnieju wystartowało 30 drużyn z łódzkich szkół. My wystawiliśmy dwie drużyny. Pomimo dobrej gry zawodników nie udało się powtórzyć zeszłorocznego sukcesu. Ale nasza szkoła wciąż znajduje się w czołówce łódzkich szachów.

  Drużyna w składzie:
  Szymon Sokołowski kl.3d
  Krzysztof Rogaczewski kl. 3d
  Wojciech Joachimiak kl. 3d
  Blanka Zybert kl. 6c
  zajęła IV miejsce w turnieju.

  Natomiast skład:
  Konrad Polinowski kl. 5b
  Kajetan Madej kl. 6a
  Jakub Lebioda kl. 5c
  Zuzanna Goździkowska kl. 4c
  zajął miejsce VI.

  Bardzo dobrze w turnieju zaprezentowały się dziewczęta. Zuzanna Goździkowska nie przegrała żadnej partii, wygrała 6 i jedną zremisowała, co świadczy o jej postępach w grze i dużej determinacji

  .

  Serdecznie gratulujemy!


  M. Lotka

   
           
      21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 4.12.2017  
     

  „Życzliwe słowa przyjaciół mogą być krótkie i łatwe do wypowiedzenia,ale ich działanie jest naprawdę wielkie”
  Matka Teresa z Kalkuty


  Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień powstał w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi na wojnę Izraela z Egiptem. Jego idea tak się rozrosła, że z czasem zawitał aż do 180 krajów. W Polsce obchodzimy go od 2006 roku. Dziś ma jednak wymiar mniej polityczny, a bardziej społeczny. Główną ideą obchodów Dnia Życzliwości jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, iż tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do zbudowania pokoju i pomyślnych relacji międzyludzkich na całym świecie. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość, okazanie empatii, czy przyjazne nastawienie.

  Nasza szkoła już po raz kolejny przystąpiła do obchodów tego bardzo pozytywnego dnia. Tegoroczny Dzień Życzliwości zaczęliśmy świętować już w poniedziałek, kiedy to w szkole pojawiła się skrzynka życzliwości i pozdrowień. Uczniowie mogli do niej wrzucać życzliwe liściki, pozdrowienia, laurki, które później zostały rozdane adresatom. Powstało ponad 600 życzliwych kartek! Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ubrani na żółto. Korytarz szkolny natomiast zamienił się w Aleję Życzliwości wypełnioną licznymi cytatami, myślami na temat serdeczności, przyjaźni i uśmiechu.

  Kolejny Dzień Życzliwości dopiero za rok, a tymczasem starajmy się być dla siebie mili i uprzejmi każdego dnia.  K. Pietrzyk

   
           
      „Czekając na święta...uczymy się programować.” 3.12.2017  
     

  W grudniu klasa III d będzie realizować projekt "Czekając na święta...uczymy się programować". Każdego dnia dzieci będą wykonywać zadania związane z programowaniem. Będą do tego wykorzystywać roboty ale niejednokrotnie udowodnią, że programować można również bez użycia sprzętu, w trakcie różnych aktywności.

  Uczniowie jeszcze nie wiedzą jakie niespodzianki i atrakcje na nie czekają. Mimo tego jak zawsze ochoczo podeszły do wyzwania.


  K. Kucharska

   
           
      Uwaga, rzeźby na korytarzu!
  - wystawa rzeźb uczniów klas V i VII
  2.12.2017  
     

  W dniu 23.11.2017r. odbyła się w naszej szkole wystawa prac uczniowskich, na której mogliśmy obejrzeć wykonane podczas zajęć plastyki w klasie V i VII rzeźby i instalacje. Prace zainspirowane były rzeźbami Katarzyny Kobro i Alberto Giacometti lub stanowiły ilustrację haseł "Ptaki cudaki" i Ptaszydła-straszydła". Głównym materiałem wytwórczym był papier - poddany różnym przeróbkom oraz plastelina i drut. Jak się okazało fantazja uczniów nie zna granic a sztuka nieprzedstawiająca nie stanowi dla nich większego problemu:) Cieszmy się, że mamy w szkole tak twórcze umysły  Z. Goljan

   
           
      Konkurs fotograficzny "Oblicza jesieni" rozstrzygnięty! 2.12.2017  
     

  Miło jest nam powiadomić, że spośród ponad 100 prac fotograficznych, otrzymanych w ramach konkursu, a przedstawiających jesień w różnych, barwnych odsłonach, wyłoniono następujących zwycięzców:

  Nagrody otrzymali:

  Lilianna Czekalska z kl. Vc
  Oliwier Pieczyrak z kl. Vb
  Tymon Cebula z kl. IVc
  Zuzanna Goździkowska z kl. IVc
  Katarzyna Bolimowska z kl. IVc

  wyróżnienia zaś otrzymali:

  Gabriela Fornal z kl. VIId
  Piotr Fróg z kl. VIb
  Nikodem Cebula z kl. Vb
  Ola Ostrowska z kl. Vb
  Aleks Heske z kl. Va
  Kamila Siewert z kl. Vc
  Kornel Kacprzak z kl. Vc
  Kacper Sztochaj z kl. IVd
  oraz Marcel Łukasiewicz z kl. Ic

  Serdecznie gratulujemy laureatom ! I życzymy dalszych przygód z aparatem :)


  Z. Goljan

   
           
      Koło Plastyczne - Tydzień Patrona 2.12.2017  
     

  Uczestnicy Koła Plastycznego także zaangażowali się w obchody Tygodnia Patrona, tworząc prace plastyczne zainspirowane lwowską architekturą. Uczniowie wykonali "Czarne Kamienice", które podkleili i ozdobili według własnego pomysłu. Niektórzy wykonali również inne prace. Wszystkie wytwory posłużyły do stworzenia dekoracji związanej z Orlętami Lwowskimi na tablicy tematycznej na parterze, gdzie mogły cieszyć oko wszystkich uczniów i pracowników szkoły.


  Galeria zdjęć >>>

  Z. Goljan

   
           
      VII SALON CIEKAWEJ KSIĄŻKI 1.12.2017  
     

  „Kto czyta książki, żyje podwójnie”
  Umberto Eco


  W sobotę, 25 listopada 2017 r. miłośnicy czytania z klasy 6b i 4b pod opieką p. Anny Błoch i p. Ilony Stasiołek wzięli udział w VII edycji Salonu Ciekawej Książki w Hali Expo-Łódź.

  Mieliśmy możliwość zapoznania się z nowościami rynku księgarskiego, zakupu bestsellerów i nowości książkowych. Swoją ofertę przedstawiło ku naszemu zaskoczeniu blisko stu wystawców, wśród których były największe firmy wydawnicze.

  Wzięliśmy udziału w spotkaniach z popularnymi autorami, mieliśmy możliwość uczestniczenia w panelu dyskusyjnym poświęconym literaturze. Niewątpliwym zaskoczeniem dla uczniów była możliwość spotkania się z Karoliną Korwin-Piotrowską oraz Ryszardem Bonisławskim. Na zakończenie wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych poświęconych tworzeniu ozdób świątecznych.

  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze więcej miłośników czytania weźmie udział w kolejnej edycji Salonu Ciekawej Książki. Zapraszamy!  I. Stasiołek

   
           
      Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 30.11.2017  
     

  20 listopada będziemy obchodzić, po raz kolejny w Polsce, Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 7 listopada 2014 roku.

  Każde dziecko ma fundamentalne prawo do wychowania i dorastania w atmosferze miłości i bezpieczeństwa, z poszanowaniem jego podmiotowości i godności, prawo do wychowania w rodzinie

  W 1924 roku Liga Narodów uchwaliła Genewską Deklarację Praw Dziecka, a w 1959 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło Deklarację Praw Dziecka. Dokument ten zawierał między innymi: ideę równości praw dzieci, prawo dzieci do opieki lekarskiej i bezpłatnego wykształcenia, prawo do ochrony przed okrucieństwem i wyzyskiem. "Ludzkość powinna dać dziecku to, co ma najlepszego" to słowa Deklaracji, która otwierała drogę ku pełnej podmiotowości dziecka w prawie międzynarodowym.

  20 listopada 1989 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka. Słowa Konwencji: "dziecko ma prawo do ..." są nowym standardem prawnym odnoszącym się bezpośrednio do dziecka jako podmiotu prawa. Konwencja jest aktem prawa międzynarodowego, który w sposób wszechstronny i kompleksowy ujmuje problematykę ochrony praw dziecka.

  Dokument ten nazywany jest światową konstytucją praw dziecka

  Niech Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka przyniesie pogodę ducha, uśmiech, zadowolenie i radość, które trwać będą nieustannie.

  W naszej szkole od kilku lat rocznicę uchwalenietej tak ważnej konwencji obchodzimy umieszczając na drzwiach każdej klasy cyfrę (rocznicy) szczególnie udekorowaną

  D. Kuzalska

   
           
      ZŁOTE DZIEWCZYNY 27.11.2017  
     

  Po raz pierwszy w historii udziału naszej szkoły w zawodach w "Dwa ognie" dziewczynki przeszły wszystkie etapy rozgrywek bez straty seta i zajęły I miejsce w Łodzi - zostały Mistrzyniami Łodzi w tej grze.

  Jest to ogromny sukces dziewczynek!
  Oto złota drużyna:
  WIKTORIA OLEJNICZAK 6D
  KLAUDIA KUZALSKA 6D
  MAJA PUCHALSKA 6D
  AMELIA SŁOMCZYŃSKA 6D
  JULIA KOWALSKA 6D
  ANIA GUL 6A
  KLARA KLESPER 6A
  KORNELIA PIEKARSKA 6A
  ZOFIA SZCZEPOCKA 6A
  ALEKSANDRA WIERNICKA 6A
  WERONIKA CIEŚLAK 6B
  MARIKA KUBIK 6B
  OLIWIA SOLARSKA 7C
  OLIWIA WOŹNIAK 7B


  Wielkie gratulacje!!!  D. Kuzalska

   
           
      Obchody Tygodnia Patrona 23.11.2017  
     

  W dniach 20 - 24 listopada obchodzimy VIII ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY.

  Relacja z obchodów >>>


  H. Kobus

   
           
      XXVIII Pieszy Rajd 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 22.11.2017  
     

  W Dniu Niepodległości, 11 listopada, grupa uczniów z klas: IVa, IVc, IVd, VIa i VIc wyruszyła w kolejną wędrówkę wraz z Kołem Turystycznym "Siódemkowe Piechurki" oraz Łódzkim Odziałem PTTK.
  Więcej informacji o rajdzie >>>


  M. Kiersztyn

   
           
      Warsztaty dla rodziców uczniów klas pierwszych 21.11.2017  
     

  14 listopada 2017r. odbyły się warsztaty dla rodziców uczniów klas pierwszych „Czytanie może być zabawą. Mamo, tato pobaw się ze mną!”. Na spotkaniu uczestnicy mieli możliwość praktycznego rozwijania umiejętności wspierania dzieci w nauce czytania.
  Pozdrawiamy wszystkich obecne na warsztatach Mamy i gratulujemy wytrwałości w zajęciach. Życzymy satysfakcji z efektów Państwa pracy z dziećmi i radości z czasu z nimi spędzonego.

  A. Skurtys, K. Luzak

   
           
      III Międzyszkolny Turniej Szachowy 21.11.2017  
     

  Dnia 14 listopada w naszej szkole odbył się III Międzyszkolny Turniej Szachowy „Edukacja przez Szachy w Szkole”. W turnieju wzięły udział PSP Mileszki, SP 169, SP 174 i SP 7. Zawody rozgrywane były w dwóch grupach: II rok w projekcie i III rok w projekcie. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim z  tempem P-10 dla zawodnika na dystansie 5 rund. Łącznie wystartowało 28 uczniów ze wszystkich szkół.
  W grupie II rok w projekcie:
  chłopcy:
  1. Igor Ptaszek SP 174
  2. Artur Ciesielski SP 169
  3. Cezary Bąk PSP Mileszki

  dziewczynki:
  1. Oliwia Milczarek SP 174
  2. Julia Wójcik SP 174
  3. Natalia Kuczyńska SP 7 kl. II c

  W grupie III rok w projekcie:
  chłopcy:
  1. Franciszek Krysiński SP 7 kl. III d
  2. Wojciech Joachimiak SP 7 kl. III d
  3. Szymon Sokołowski SP 7 kl. III d

  Dziewczynki:
  1. Amelia Panek PSP Mileszki
  2. Marika Panek PSP Mileszki

  M. Lotka

   
           
      Wyniki konkursu dla klasa IV - CHECK YOUR ENGLISH 20.11.2017  
     

  Szanowni Państwo!

  Miło jest nam poinformować, że 06.11.2017 roku odbył się w szkole konkurs z języka angielskiego dla klas IV - CHECK YOUR ENGLISH. Konkurs sprawdzał umiejętności w zakresie czytania, znajomości różnorodnego słownictwa i reagowania językowego w języku angielskim. Konkurs cieszył się w szkole nie lada frekwencją. Chcielibyśmy ogłosić zwycięzców konkursu.
  I miejsce: Marta Majchrowicz IV C - opiekun p. Ewa Kubicka
  II miejsce: Tymon Cebula klasa IV C - opiekun p. Lidia Pernak
  III miejsce: Iga Czaja klasa IV A - opiekun p. Ewa Kubicka

  Gratulacje dla zwycięzców!

  E. Kubicka

   
           
      Wycieczka do Fabryki Bombek w Piotrkowie Trybunalskim 18.11.2017  
     

  Bombki choinkowe cieszą nasze oczy w każde święta Bożego Narodzenia. Od pokoleń są najpopularniejszą i najpiękniejszą grudniową dekoracją. Jak powstają te wszystkie kruche, szklane cuda? Odpowiedź na to pytanie poznali uczniowie klasy 4b i 4d, którzy pod opieką p. I. Stasiołek, p. J. Miroszewskiej i p. P. Szczytkowskiego wybrali się na wycieczkę do Fabryki Bombek w Piotrkowie Trybunalskim.

  Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się, że proces wytwarzania bombek jest bardzo ciekawy, wieloetapowy, pracochłonny i wymagający ogromnej fachowości. Uczestnicy wycieczki mieli okazję poznać tajniki produkcji, ale także wykonać własne szklane ozdoby choinkowe. Pomysłów na dekorację bombek było dużo, jedni malowali pejzaże, drudzy świąteczne motywy.

  Wycieczka była doskonałą okazją do integracji zespołów klasowych. Humory dopisywały wszystkim, wycieczka była bardzo udana. Nasze zaklinania deszczu przyniosły sukces. Słoneczna pogoda towarzyszyła nam podczas drogi do Piotrkowa Trybunalskiego. Miasto to płakało, rozstając się z nami - deszcz zaczął padać, kiedy zakończyliśmy zwiedzanie.  I. Stasiołek

   
           
      Turniej szachowy z okazji Święta Niepodległości
  o Puchar Dyrektora MOSiR
  18.11.2017  
     

  W dniu 11.11.2017 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „I Turnieju szachowym z okazji Święta Niepodległości o Puchar Dyrektora MOSiR w Łodzi”.

  W grupie wiekowej 2008 - 2010 reprezentowało nas 4 chłopców z klasy 3d
  Krzysztof Rogaczewski - 11 miejsce;
  Szymon Sokołowski - 13 miejsce;
  Franciszek Ginkowski - 16 miejsce;
  Franciszek Krysiński - 24 miejsce.

  W grupie wiekowe 2005 - 2007 uczeń naszej szkoły Konrad Polinowski z klasy 5b, reprezentujący klub szachowy "Dwie Wieże" ze Rzgowa zajął III miejsce.

  Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

  M. Lotka

   
           
      XX Wojewódzki Konkurs Poetycki 17.11.2017  
     

  Podobno poezja odzwierciedla naszą duszę. A niedościgniona w tym okazała się Zuzia Kopczyńska - uczennica klasy Vc, która sięgnęła po wieniec zwycięstwa i została laureatką XX Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Uroczyste podsumowanie imprezy odbędzie się 30 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Cieszy nas ogromnie ten sukces, bo napisać dobry wiersz, to nie lada wyzwanie, a napisać wiersz świetny - to już mistrzostwo. Gratulujemy Zuzi z całego serca i życzymy kolejnych mistrzowskich utworów!

  M. Adamczyk

   
           
      Zwycięstwo w konkursie „Łódzkie czyta Konopnicką” 13.11.2017  
     

  „Czy to bajka, czy nie bajka,
  myślcie sobie, jak tam chcecie,
  a ja przecież Wam powiadam -
  krasnoludki są na świecie!”

  Autorką tych słów jest Maria Konopnicka. Ale nie tylko tych. Duża część bowiem jej twórczości skierowana była właśnie do dzieci. Któż z nas nie zna takich utworów jak "Baśń o krasnoludkach i sierotce Marysi", "Stefek Burczymucha" czy choćby patriotycznej pieśni "Rota"? Dlatego w ramach programu promocji czytelnictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został zorganizowany przez Stowarzyszenie Edukacja Praktyczna konkurs Łódzkie czyta Konopnicką. Brali w nim udział uczniowie naszej szkoły, a jeden z nich - Adam Kacprzak z klasy Vc został zwycięzcą. Gratulujemy sukcesu, Adasiu i życzymy kolejnych!

  M. Adamczyk

   
           
      Spotkanie z mieszkańcami osiedla Piastów-Kurak 10.11.2017  
     

  "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród"

  10 listopada, włączając się w obchody Narodowego Święta Niepodległości, pan dyrektor Jarosław Krajewski oraz uczniowie klasy 4d i chór pod opieką p. J. Miroszewskiej i p. M. Gęsich uczestniczyli w spotkaniu z mieszkańcami osiedla Piastów-Kurak w siedzibie Rady Osiedla przy ulicy Ciołkowskiego 11. Nasi uczniowie wystąpili z przedstawieniem pt. „Kocham Cię, Polsko”. Zaprezentowane wiersze i pieśni patriotyczne, nawiązujące do 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, były lekcją historii i patriotyzmu, dzięki której uczestnicy uroczystości mogli uczcić pamięć tych, którzy walczyli i ginęli za wolność Ojczyzny. Występ stał się okazją do wspólnych refleksji na temat istoty tego wielkiego narodowego święta oraz krzewienia patriotycznych wartości we współczesnym wychowaniu


  J. Miroszewska

   
           
      Apel z okazji Święta Niepodległości dla klas IV-VII 10.11.2017  
     

  „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą”

  11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Naród Polski zrzucił kajdany, a Polska wróciła na mapy Europy. W tym roku już po raz 99. obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji 10 listopada uczniowie klasy 4d pod opieką p. Joanny Miroszewskiej i szkolny chór pod batutą p. Małgorzaty Gęsich przygotowali przedstawienie pt. "Kocham Cię, Polsko", którego treścią były utwory poetyckie i pieśni patriotyczne stanowiące poetycką podróż po historii Polski od czasów rozbiorów do dnia odzyskania wolności, wyrażające miłość do Ojczyzny i pamięć o jej wielkich Synach. W przedstawieniu zaprezentowano także wiersze i piosenki ukazujące współczesne oblicza patriotyzmu. Uczestnicząc w tej uroczystości oddaliśmy hołd naszej Ojczyźnie i daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.


  J. Miroszewska

   
           
      Apel z okazji Święta Niepodległości dla klas I-III 10.11.2017  
     

  Dnia 10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy IIIc przygotowali krótką inscenizację ukazującą bardzo ważny fragment historii naszego państwa. Naród polski walcząc o odzyskanie wolności, polskości i ziemi poniósł wiele strat i bardzo cierpiał. By uczcić pamięć poległych Polaków oraz odzyskanie wolności uczniowie zaprezentowali wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Dzieci z uwagą obejrzały występ swoich kolegów. Mamy nadzieję, że ten apel przybliżył im te ważne dla naszego kraju wydarzenia , pokazał czym był prawdziwy patriotyzm i dlatego: Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami.


  D. Skrobek

   
           
      Mamy Niepodległą! 10.11.2017  
     

  W tym roku po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji Mamy Niepodległą!, polegającą na wysyłaniu pocztówek z okazji Święta Niepodległości. Kartki pocztowe zostały podpisane i wysłane do instytucji państwowych zaprzyjaźnionych z naszą szkołą oraz do szkół z całej Polski noszących imię Orląt Lwowskich. Z okazji 11 listopada życzymy radosnych i wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości!


  H. Kobus

   
           
      „Cała Polska czyta dzieciom” 09.11.2017  
     

  Nasi dzielni wolontariusze w dniu 09.11.2017 włączyli się w ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Czytaj więcej >>>

  L. Skutnik -Fidos

   
           
      Charytatywna Akcji „Świąteczne Kartki Dobroczynne” 09.11.2017  
     

  W październiku i listopadzie Szkolne Koło Wolontariatu wzięło udział w charytatywnej akcji "Świąteczne Kartki Dobroczynne" Stowarzyszenia Sursum Corda. Czytaj więcej >>>

  L. Skutnik -Fidos

   
           
      II miejsce w XI Festiwalu Polskiej Pieśni Patriotycznej 09.11.2017  
     

  W dniu 09.11.2017 r. zespół wokalno-instrumentalny w składzie: Alicja Bielawska, Amelia Bułajewska, Maja Dratkiewicz, Izabella Jasińska, Danuta Iżel, Weronika Iżel, Jakub Łabieniec, Oliwia Solarska, Julia Tomaszewska, Julia Urbaniak, Martyna Warchocka, Bartosz Wilczek oraz Lidia Wojciechowska, który przygotował p. Małgorzata Gęsich zdobył zaszczytne II miejsce w XI Festiwalu Polskiej Pieśni Patriotycznej, który odbył się w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Konkurs miał zasięg ogólnołódzki i skupiał uczniów ze szkół podstawowych (7 klasa), gimnazjalnych i ponadpodstawowych. W czasie Festiwalu wysłuchaliśmy pięknego śpiewu polskiego śpiewaka operowego p. Dariusza Stachury, który wykonał utwory w języku polskim i włoskim.


  Serdecznie gratulujemy!


  M. Gęsich

   
           
      Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Legionisty 08.11.2017  
     

  W środę, 8 listopada, uczniowie naszej szkoły, uczęszczający na Koło historii i kultury Kresów Wschodnich, w imieniu całej społeczności szkolnej złożyli kwiaty i zapalili "Znicz Pamięci" pod Pomnikiem Legionisty. Podczas krótkiej uroczystości nauczycielka historii p. Helena Kobus przypomniała uczniom wydarzenia związane z historią Legionów, m.in. o tym, że pierwsze oddziały Legionów Polskich wkroczyły do Łodzi 12 października 1914 roku, gdzie odbył się werbunek ochotników do piechoty i ułanów. Legiony były pierwszą polską formacją wojskową utworzoną w XX wieku. Walcząc w czasie I wojny światowej przyczyniły się one do odzyskania niepodległości w 1918 roku i stały się zalążkiem Wojska Polskiego


  H. Kobus

   
           
      Półfinały gry w „DWA OGNIE DZIEWCZĄT” 08.11.2017  
     

  W dniu 7 listopada w Szkole Podstawowej nr 202 w Nowosolnej odbyły się półfinały gry w "Dwa ognie" dziewcząt. Po bardzo trudnej, długiej i zaciętej walce nasza reprezentacja pokonała przeciwniczki. Dziewczynki zajęły I miejsce w półfinale i tym samym awansowały do finału ogólołódzkiego w tej grze. Po raz pierwszy reprezentacja naszej szkoły będzie grała w finałach.
  Jest to ogromny sukces dziewcząt.
  Reprezentacja: Ania Gul, Wiktoria Olejniczak, Zosia Szczepocka, Kornelia Piekarska, Klaudia Kuzalska, Amelia Słomczyńska, Klara Klesper, Marika Kubik, Weronika Cieślak, Maja Puchalska, Oliwia Woźniak, Oliwia Solarska, Aleksandra Wiernicka, Julia Kowalska.


  WIELKIE GRATULACJE
  Bardzo prosimy wszystkich o trzymanie kciuków za wygraną w finale.


  D. Kuzalska

   
           
      Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 07.11.2017  
     

  6 listopada w naszej szkole obchodziliśmy międzynarodowy dzień postaci z bajek. Podczas przerw dzieci odgadywały i zapisywały tytuły bajek, wspólnie tworzyły baśń w baśniowym zakątku. W trakcie zajęć sprawdzały swoją wiedzę w interaktywnych quizach, uczestniczyły w zabawach związanych z bajkową tematyką. Dzień postaci z bajek był doskonałą okazją do przypomnienia sobie znanych baśni ale i poznania nowych. Odwiedziny w bajkowym świecie przyniosły dzieciom wiele radości.


  K. Kucharska

   
           
      „Znicz Pamięci” dla Orląt 7.11.2017  
     

  1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych - czas refleksji i zadumy, czas pamięci o bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę. W tym szczególnym dniu dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami oddali hołd młodym obrońcom Lwowa - Orlętom Lwowskim. Na cmentarzach na Ogrodowej, Dołach, Szczecińskiej, Zarzewiu, Rudzie, Kurczakach, Rzgowskiej, a także w Kazimierzu i Pabianicach zapłonęły znicze i zostały złożone kwiaty. "PAMIĘTAMY!".

  Uczniowie uczestniczący w akcji "Znicz Pamięci': Kacper Ewiak; Jakub Bederski, Amelia Ochlanek, Hanna Zarzycka, Adam Kacprzak, Jakub Lebioda, Olgierd Sumarowski, Maja Dratkiewicz.  H. Kobus

   
           
      Rozstrzygnięcie konkursów z okazji Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji 4.11.2017  
     

  W związku z obchodzonym w naszej szkole Tygodniem Świadomości Dysleksji odbyły się konkursy. Przedstawiamy wyniki konkursów, które zostały rozstrzygnięte.
  „Malowanka z ortografią w tle” dla klas I:
  klasa Ia - wyróżnienia: Dominika Wrona, Julia Nowak, Zofia Kudaj;
  klasa Ib - wyróżnienia: Marta Malinowska, Michał Kaleta, Zuzanna Szymaniak;
  klasa Ic - wyróżnienia: Igor Kiciński, Jessica Krawczyk, Ignacy Jaronek;
  Konkurs kaligraficzny dla klas II, III „Z piórem za Pan brat”:
  I miejsce: Lena Czekalska (klasa 2c);
  II miejsce: Maria Piaskowska (klasa 2b);
  III miejsce: Sebastian Zysk (klasa 2b), Magdalena Miziołek (klasa 3c);
  Wyróżnienia: Krzysztof Sołonyna (klasa 3a), Wiktoria Brociek (klasa 3e), Paulina Wągrowska (klasa 2a);
  Szkolne dyktando o tytuł Mistrza Ortografii:
  klasy IV - V
  I miejsce: Julia Gębka (klasa 5c), Jakub Lebioda (klasa 5c);
  II miejsce: Zuzanna Goździkowska (klasa 4c), Amelia Ochlanek (klasa 5a);
  III miejsce: Hanna Grzybowska (klasa 5b), Oliwia Hyża (klasa 5a);
  Klasy VI - VII
  I miejsce: Julia Jerominko (klasa 6b), Sylwia Mołojec (klasa 7a);
  II miejsce: Alan Stawowy (klasa 7a), Julia Krawczuk (klasa 6c);
  III miejsce: Maja Dratkiewicz (klasa 7c);
  Konkurs na pracę plastyczną przedstawiającą wybraną trudność ortograficzną:
  Klasy I - III
  I miejsce:
  Gabriela Denys (klasa 2c);
  II miejsce: Kajetan Pietrzak (klasa 2c);
  III miejsce: Nicola Giejba (klasa 2c), Wojtek Patelski (klasa 1c);
  Klasy IV - VII
  I miejsce:
  Angelika Świętosławska (klasa 4c), Agnieszka Majda (klasa 4a);
  II miejsce: Otylia Garbacz i Kacper Ewiak (klasa 4b), Katarzyna Bolimowska (klasa 4c);
  III miejsce: Zuzanna Witkowska (klasa 4c), Agnieszka Majda i Zuzanna Włodarska (klasa 4a);
  Wyróżnienia: Robert Jaruga (klasa 4a), Maria Markiewicz (klasa 4c), Maciej Kubis (klasa 4a), Iga Czaja (klasa 4a), Alicja Tomczak (klasa 4a); Międzyklasowy konkurs dla klas IV - VII na hasło reklamowe
  I miejsce:
  klasa 5c;
  II miejsce: klasa 6c;
  III miejsce: klasa 4b, klasa 7b
  Wyróżnienia: klasa 4c, klasa 4d, klasa 4a, klasa 5a.
  Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach.

  I. Stasiołek

   
           
      Wyniki I etapu konkursu wiedzy o systemie oceniania zachowania 3.11.2017  
     

   

  K. Luzak

   
           
      Festiwal Zdrowego Odżywiania 3.11.2017  
     

  Ostatni tydzień października rozpoczął się Festiwalem Zdrowego Odżywiania. Celem akcji było uświadomienie uczniom, jak ważne dla ich zdrowia jest stosowanie zasad zdrowego odżywiania oraz zachęcenie do odkrywania nowych i zdrowych przekąsek. W poniedziałek każda z klas uczestniczyła w lekcji poświęconej zasadom zdrowego odżywiania. W wyniku przeprowadzonych zajęć powstały plakaty zachęcające do zdrowego odżywiania. Trzy dni naszej akcji to dni wypełnione zdrowymi przekąskami. W poniedziałek uczniowie klasy 6a wraz ze swoją wychowawczynią p. Małgorzatą Papuga przygotowali poczęstunek dla uczniów kl. 4-7. Uczniowie mieli okazję spróbować kanapek ze smakowitymi pasami, sałatek warzywnych i owocowych oraz koreczków we włoskim stylu. We wtorek uczniowie klas 1-3 częstowali kolegów ze starszych klas własnoręcznie wykonanymi kanapeczkami i koreczkami oraz rozdawali ulotki promujące zasady zdrowego odżywiania. Działania w klasach 1-3 koordynowałam p. Joanna Derejska. W ostatnim dniu festiwalu uczniowie z klas młodszych kosztowali koreczków owocowych przygotowanych przez uczennice z klasy 6b.


  M. Papuga

   
           
      „Książka nas łączy” 3.11.2017  
     

  W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym czasie - w naszej szkolnej bibliotece - odbyło się wiele ciekawych zajęć promujących czytelnictwo m.in.: konkurs biblioteczny "Okładka mojej ulubionej książki", wystawa książek o zwierzętach w literaturze, liczne minikonkursy podczas cotygodniowego "Kwadransu z biblioteką". 30 października biblioteka - przystrojona balonami - przyciągała wszystkich uczniów. Na każdego czytelnika, który odwiedził bibliotekę czekała słodka niespodzianka i zakładka do książki. Uczniowie poszczególnych klas brali udział w konkursach - m. in. odgadywali zagadki, rozpoznawali tytuły książek na podstawie przeczytanych fragmentów oraz rozwiązywali krzyżówki.

  A. Piątkowska

   
           
      „Okładka mojej ulubionej książki” 3.11.2017  
     

  W ostatni poniedziałek października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego na okładkę. Spośród kilkudziesięciu prac wybrano najciekawsze biorąc pod uwagę poziom artystyczny w zależności od wieku autora, ciekawą formę plastyczną oraz podstawowe elementy okładki (autor, tytuł).
  I miejsce zajęli: Kajetan Pietrzak, Arleta Bocian, Katarzyna Bolimowska, Zuzanna Goździkowska, Jagoda Rosiak.
  II miejsce: Iga Filipczak, Szymon Szybiński, Marcin Dmowski, Zuzanna Włodarska.
  III miejsce: Gabriela Denys, Julia Turek, Oliwia Jaworska.
  Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Juraszczyk, Marta Skórska, Lena Mosiołek, Lilianna Czekalska, Piotr Kochanowski, Amelia Lipczyńska, Maria Niewiadomska, Angelika Świętosławska.

  A. Piątkowska

   
           
      „MAŁA OLIMPIADA 2017” 3.11.2017  
     

  FINAŁ MIĘDZYWOJEWÓDZKICH MISTRZOSTW MŁODZIKÓW I MŁODZICZEK W GIMNASTYCE SPORTOWEJ

  28 - 29.10.2017 r. w hali przy ul. Małopolskiej 22 w Szczecinie odbyły się, trwające dwa dni, zmagania sportowe w gimnastyce sportowej. Do finałów na poszczególnych przyrządach w kl. Młodzieżowej PZG mogło zakwalifikować się osiem najlepszych zawodniczek i zawodników z wieloboju; przy czym, jedna zawodniczka/zawodnik mógł wystartować tylko na dwóch przyrządach. Przy tak dobrym wielobojowym starcie gdzie zawodnik UKS "SP7" Eryk Banasiak zajął III miejsce (podopieczny Tomasza Rembowskiego) zdobywając tym samym brązowy medal nie mogło zabraknąć naszych zawodników w finałach. Wśród finalistów znalazł się Tymon Bosek na skoku zajmując VII miejsce oraz Eryk Banasiak na podporach plasując się na VI lokacie. Do grona finalistów dołączyła Antonina Kangelidis jako pierwsza rezerwowa na poręczach. Nie można zapomnieć o dobrym starcie młodszych zawodników. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Damian Papierz. Wszystkie zawodniczki i zawodnicy to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich w Łodzi, reprezentanci klubu UKS "SP7" Łódź.
  Wspaniałe sportowe osiągnięcia to również bardzo ciężka praca trenerów. Wspomnijmy jeszcze raz, że trenerami zawodniczek jest p.Joanna Micielska (trener wspomagający p. Adrian Rudnicki), a zawodników - p. Tomasz Rembowski i p. Adam Kacprzak

  GRATULUJEMY OSIĄGNIĘĆ ZAWODNIKOM I ICH TRENEROM!!!

  A. Maciejewska

   
           
      POMAGANIE PRZEZ UBRANIE 31.10.2017  
     

  W roku szkolnym 2016/2017 włączyliśmy się w akcję pomocy dzieciom mieszkającym w łódzkim hospicjum Gajusz.
  Twoja szafa pęka w szwach i wiesz, że już dłużej tak być nie może?
  Masz górę niepotrzebnych ubrań i zastanawiasz się co z nimi zrobić?
  My wiemy - możesz pomóc podopiecznym Fundacji Gajusz!


  Fundacja Gajusz bierze udział w akcji Pomaganie Przez Ubranie współpracując z firmą 3R Recycling Solutions Sp. z o.o. S.K.A. Projekt ten skierowany jest do szkół podstawowych, przedszkoli i żłobków. Za KAŻDY KILOGRAM tekstyliów zgromadzonych w placówkach biorących udział w akcji, na podstawie zawartej umowy współpracy, przekazywane jest 2 zł dla podopiecznych Fundacji Gajusz.

  Dzięki Państwu nasza szkoła zajęła 16 miejsce w Polsce pod względem niesionej pomocy dla Gajusza. Bardzo wszystkim dziękujemy! Otrzymaliśmy piękny dyplom za duże zaangażowanie.

  W tym roku szkolnym w dalszym ciągu pomagamy tej wspaniałej fundacji. Prosimy o przynoszenie ubrań, butów, pościeli i innych niepotrzebnych Państwu rzeczy do szkoły.

  D. Kuzalska

   
           
      Lekcje o RSO 31.10.2017  
     

  Na lekcjach informatyki uczniowie klas VI i VII zapoznali się z Regionalnym Systemem Ostrzegania. Poznali system, który umożliwia szybkie powiadomienie o istniejących zagrożeniach, także tych spowodowanych siłami natury. Niektórzy od razu zainstalowali bezpłatną aplikację na swój telefon komórkowy. Jesteśmy pewni, że wiedza na temat RSO przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa uczniów w roku szkolnym i podczas wakacji.

  Regionalny System Ostrzegania dla mieszkańców województwa łódzkiego >>>

  P. Szczytkowski

   
           
      XI Festiwal Polskiej Pieśni Patriotycznej 30.10.2017  
     

  W dniu 26.10.2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przesłuchaniach konkursowych w ramach XI Festiwalu Polskiej Pieśni Patriotycznej, którego organizatorem było II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi, a współorganizatorami Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych. Zespół wokalno-instrumentalny w składzie: Alicja Bielawska, Amelia Bułajeswka, Maja Dratkiewicz, Izabella Jasińska, Danuta Iżel, Weronika Iżel, Jakub Łabieniec, Oliwia Solarska, Julia Tomaszewska, Julia Urbaniak, Martyna Warchocka, Bartosz Wilczek oraz Lidia Wojciechowska zajął I miejsce, a solista Jakub Łabieniec - miejsce III. Uczniów przygotowała p. M. Gęsich. Koncert finałowy odbędzie się 09.11.2017 r. w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych.

  Serdecznie gratulujemy!

  M. Gęsich

   
           
      Wystawa prac z darów jesieni 30.10.2017  
     

  Uczniowie klas IV - VII mieli okazję dać upust swojej inwencji twórczej i stworzyć podczas zajęć plastycznych kolaże i stroiki z darów jesieni. Część wyników ich prac można było oglądać w czwartek i piątek podczas małej wystawy na parterze szkoły. Jak się okazało, obok tak barwnych kompozycji z natury,choć kruchych i delikatnych, nie sposób było przejść obojętnie:) Cieszymy się, że w naszej szkole mamy uczniów jednocześnie tak twórczych jak i potrafiących docenić wysiłek kolegów i koleżanek.

  Z. Goljan

   
           
      MŁODY ASYŻ 30.10.2017  
     

  Dnia 29 października 2017r. w kościele Świętego Franciszka z Asyżu w Łodzi rozstrzygnięto konkursy parafialne zorganizowane przez parafialny oddział Akcji katolickie:."Różaniec" ponad 40 prac, "Sefie z Maryją" cd, "Święty Stanisław Kostka". Wszyscy uczestnicy konkursów obecni w kościele otrzymali pamiątkowe obrazki i nagrody. Wystawa prac w kościele, można będzie odebrać swoją pracę - różaniec pod koniec listopada.
  Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY !

  A. Zalewska

   
           
      Koło Turystyczne "Siódemkowe Piechurki" 30.10.2017  
     

  21 października, w pochmurną i chłodną sobotę, uczestnicy Koła Turystycznego "Siódemkowe Piechurki" ponownie spotkali się przed Naszą szkołą aby wspólnie wędrować. Tym razem celem rajdu "Jesień Pieszych" organizowanego przez KTP Salamandra przy Łódzkim Oddziale PTTK był Aleksandrów Łódzki.
  Czytaj więcej >>>

  M. Kiersztyn

   
           
      Porządki na Starym Cmentarz 30.10.2017  
     

  28 października 2017r. uczniowie kl V a Konrad Kaczmarek, Oliwia Hyża, Julia Pomarańska, Beniamin Ciechanowski, Radosław Mayer;kl Vc - Gabriela Raczyńska, Julia Turek, Amelia Kawa, Natalia Sadowska, Patryk Przybysz, Jan Cieślak pod opieka p.Zuzanny Goljan, p. Aliny Zalewskiej i p.T. Sadowskiego uczestniczyli w wolontariacie łódzkich szkół zorganizowanym na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej w Łodzi polegającym na porządkowaniu miejsc wokół pomników nagrobnych na Katolickim, Prawosławnym i Ewangelickim Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej w Łodzi. Szczególną troską objęliśmy groby obrońców Lwowa - Kazimierza Thuma i Zygmunta Skibickiego zapalając znicze pamięci.  Więcej zdjęć >>>

  A. Zalewska

   
           
      Zajęcia edukacyjne w Lesie Łagiewnickim 28.10.2017  
     

  17 października 2017r. klasy IIIa i IIId wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w Lesie Łagiewnickim. Podczas nich dzieci szukały śladów zwierząt zamieszkujących las. Poszerzały swoją wiedzę o nich. Ponadto poznały wiele ciekawostek o przyrodzie. Urozmaicony w ten sposób spacer po lesie był ekscytującą przygodą.

  K. Kucharska

   
           
      MŁODY ASYŻ 28.10.2017  
     

  Uczniowie naszej szkoły przygotowali różańce i dalsze selfi z Maryją - prace konkursowe. Wystawa w kościele pw świętego Franciszka z Asyżu. Wspaniale!!!

  A. Zalewska

   
           
      Chrzest Pierwszaków 27.10.2017  
     

  W dniu 24 X odbył się w naszej szkole Chrzest Pierwszaków. Imprezę pomogli przeprowadzić starsi uczniowie z kl.VIIb. Dzieci z klas pierwszych uczestniczyły w zabawach na wesoło. Zadania były im bardzo dobrze znane. Wybierane do konkursów osoby musiały zatańczyć, narysować wymarzoną rzecz, sprawnie spakować plecaki, przenieść bezpiecznie jajka na talerzach, a także zaśpiewać. Nie mogło też zabraknąć przejścia po kasztanowym torze przeszkód. To już było zadanie dla wszystkich. Dzieci bez trudu zaliczyły wszystkie zadania i są już prawdziwymi Pierwszakami.

  Gratulujemy :)))

  J. Kwiatkowska

   
           
      Tydzień Świadomości Dysleksji 24.10.2017  
     

  „Siódemeczka super szkoła, w niej nauka jest wesoła.
  Lecz pamiętaj uczniu drogi, gdy wstępujesz w nasze progi,
  z ortografią za Pan Brat będziesz już na wiele lat”
  klasa 4c

   

  W dniach 16. 10 - 22. 10. 2017 roku nasza szkoła włączyła się w obchody XV Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Koordynatorami wszystkich działań byli: p. Joanna Miroszewska, p. Przemysław Szczytkowski i p. Ilona Stasiołek.
  Na holu głównym zostały przygotowane wystawki tematyczne „Znani dyslektycy” i „Moje dziecko ma dysleksję”, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Rodzice mogli zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi dysleksji, jej przyczyn, metod i sposobów pracy z dzieckiem w domu. Dla rodziców zostały również przygotowane informatory dotyczące tego problemu.
  W ciągu trwania całego tygodnia uczniowie brali udział w różnych działaniach:
  — Konkurs na pracę plastyczną przedstawiającą wybraną trudność ortograficzną.
  — Międzyklasowy konkurs dla klas IV - VII na hasło reklamowe nawołujące do poprawności ortograficznej.
  — Szkolne dyktando na lekcjach języka polskiego o tytuł Mistrza Ortografii.
  — Konkurs dla klas I ,,Malowanka z ortografią w tle".
  — Konkurs kaligraficzny dla klasy II i III ,,Z piórem za Pan brat".
  Miło nam, że konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a prace, które zostały wykonane przez uczniów posłużyły za element dekoracji. Dziękujemy tym klasom i wychowawcom, którzy przyłączyli się do zabawy i wykonali tak kreatywne oraz ciekawe plakaty.
  Zainteresowani nauczyciele mogli wziąć udział w warsztatach ,,Polubić dyslektyka", podczas których omówione zostały warunki i metody nauczania dostosowane do potrzeb i możliwości uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce. Warsztaty przygotowały i przeprowadziły nasze polonistki - p. J. Miroszewska i p. I. Stasiołek.
  Wszystkie działania zrealizowane podczas Tygodnia Świadomości Dysleksji przez uczniów naszej szkoły udowodniły, że dysleksja nie stanowi przeszkody w rozwijaniu kreatywności, w pokazaniu aktywnej postawy, a także w dobrej zabawie.
  Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie się w akcje. Wyniki konkursów zostaną ogłoszone wkrótce.

  Gratulujemy wygranej i trzymamy kciuki za wygraną w następnych rozgrywkach

  I. Stasiołek

   
           
      Nauczyciel wychowania fizycznego mistrzem świata 24.10.2017  
     

  Od 12 do 19 października w Pradze rozgrywano mistrzostwa świata w trójboju siłowym federacji WUAP. Do rywalizacji stanęło 550 zawodników z całego świata, a wśród nich nasz nauczyciel wychowania fizycznego - pan Hovhannes Yazichyan.
  Nasz kolega był bezkonkurencyjny. W kategorii wagowej do 100 kg masters, wynikiem 210 kg zdobył złoty medal. Jest to siódmy tytuł mistrza świata w wyciskaniu sztangi leżąc.

  Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.
  Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich

  B. Draczko

   
           
      Zawody w „Dwa ognie” chłopców 24.10.2017  
     

  W poniedziałek 23 października odbyły się kolejne zawody sportowe w "Dwa ognie".

  Tym razem rywalizowali chłopcy w składzie:
  kl. VI a: Orłowski Bartosz, Stępka Michał;
  kl. VI b: Dzikorski Maksymilian, Polewczyk Dawid, Sienkiewicz Jakub, Januszewski Kamil;
  kl. VI c: Domowicz Grzegorz, Grzelak Antoni, Oleczek Oskar, Wróblewski Kamil, Januszewski Kamil;
  kl. VI d: Janas Dorian, Gromek Adam, Kołodkiewicz Igor.

  Nasza drużyna zajęła pierwsze miejsce w grupie i w związku z tym przeszliśmy do dalszej fazy rozgrywek. Serdeczne gratulacje dla chłopców za ogromne zaangażowanie i walkę do końca.

  B. Draczko

   
           
      „Dwa ognie” dziewcząt z klasy szóstej 24.10.2017  
     

  W dniu 19 października dziewczęta z rocznika 2005 z naszej szkoły wzięły udział w zawodach dzielnicowych w "Dwa ognie", które odbyły się na terenie Szkoły Podstawowej nr 190. Po wspaniałej, bardzo zaciętej walce nasza reprezentacja pokonała wszystkie szkoły i zajęła I miejsce w grupie. Tym samym awansowała do dalszego etapu rozgrywek. Oto zwycięska drużyna:

  Ania Gul
  Wiktoria Olejniczak
  Zosia Szczepocka
  Kornelia Piekarska
  Klaudia Kuzalska
  Amelia Słomczyńska
  Klara Klesper
  Kaja Niewiadomska
  Marika Kubik
  Weronika Cieślak
  Maja Puchalska
  Zuzanna Rembowska
  Oliwia Woźniak
  Oliwia Solarska

  Gratulujemy wygranej i trzymamy kciuki za wygraną w następnych rozgrywkach

  D. Kuzalska

   
           
      Papieskie Błogosławieństwo dla Wspólnoty Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich w Łodzi 23.10.2017  
     

  Szanowni Państwo,
      drogie Dzieci,

  W czerwcu br. został podsumowany projekt pt. "Anioły dla Papieża Franciszka". W wyniku zaangażowania młodych twórców - Uczennic i Uczniów Szkoły, ich Rodzin i Nauczycieli, do projektu zgłoszono ponad 140 prac opiekuńczych i serdecznych Aniołów. Na podstawie anielskich rysunków powstała czterdziestostronicowa publikacja, zawierająca dodatkowo pełen nadziei i radości list do Ojca Świętego napisany przez Wspólnotę Szkoły. Album pt. "Anioły dla Papieża Franciszka" został ofiarowany Jego Świątobliwości 29 lipca 2017 roku. W ten sposób bardzo osobista, kreatywna cząstka każdego z młodych twórców biorących udział w projekcie, wyrażająca szacunek, dziecięcą radość, ujmującą dobroć i nadzieję trafiła do Watykanu, do Papieża Franciszka.
  Tematyka anielska okazała się bliska zarówno Dzieciom, jak i Papieżowi Franciszkowi. My wszyscy, zgodnie z Tradycją Kościoła, mamy obok siebie Anioła, który nas strzeże - mówił Ojciec Święty w październiku 2014 r., dodając, że nikt nie wędruje sam i nikt z nas nie może myśleć, że jest sam, gdyż zawsze mamy obok siebie "owego wyjątkowego towarzysza". Do tematyki anielskiej Ojciec Święty odniósł się ponownie 29 września 2017 roku w trakcie porannej mszy w Domu Św. Marty, mówiąc: Aniołowie są naszymi niezwykłymi przyjaciółmi (deon.pl). Dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 7 przesłanie to stało się piękną zapowiedzią listu od Jego Świątobliwości, doręczonego do szkoły dokładnie 2 października 2017r. - w dniu, w którym Kościół Katolicki obchodzi święto Aniołów Stróżów.
  Błogosławieństwo płynące prosto z papieskiego serca wraz z budującymi, ciepłymi słowami przesłanymi prosto z Watykanu to wyjątkowe wyróżnienie, szlachetny sukces Dzieci, ich Rodziców i całej Wspólnoty Szkolnej. List z Watykanu wraz z Papieskim Błogosławieństwem został umieszczony na stronie szkoły. Rodzinom młodych twórców zostaną wręczone oryginalne prace plastyczne wykonane dla Papieża Franciszka wraz z przedrukiem Papieskiego Błogosławieństwa, a inicjatorzy i wykonawcy owego dzieła pozostaną na zawsze w naszej pamięci.   

   
           
      Faksymile rękopisu Konstytucji 3 Maja 21.10.2017  
     

  W tym roku nasza kolekcja pamiątek historycznych wzbogaciła się w faksymile* rękopisu Konstytucji 3 Maja. W ozdobnej tece znalazły się również reprinty** pierwszych wydań konstytucji w językach angielskim, francuskim i niemieckim.
  Serdecznie dziękujemy państwu Magdalenie i Robertowi Jaruga za przekazanie tej unikatowej publikacji naszej społeczności szkolnej. Stanie się ona źródłem wiedzy i inspiracji w nauczaniu historii Polski, a także będzie pomocna w kształtowaniu postaw patriotycznych w naszej szkole.
  Faksymile oryginału Konstytucji 3 Maja znajduje się w gablocie szkolnej. Zachęcamy do zapoznania się z wyjątkowym źródłem historycznym przypominającym nam czasy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i związane z nią wydarzenia historyczne.

  *Faksymile - dokładna reprodukcja dokumentu, rysunku lub podpisu.
  **Reprint - nowe wydanie książki będące wierną kopią oryginału, wykonane bez powtórnego składania tekstu.  H. Kobus

   
           
      Szkolny Klub Wolontariatu 21.10.2017  
     

  W dniu 18 października 2017 wolontariusze naszej szkoły rozpoczęli współpracę z pobliskim Przedszkolem. Dwunastu radosnych młodych wolontariuszy z kl. VIId, VIc, VIIb udało się do przedszkola. Tam pomagali paniom wychowawczyniom w przygotowaniu dzieci do "Balu Pani Jesieni". Przygotowywali stroje, pomagali w przebraniu. Chlopcy z kl; VIc potrafili zająć się fachowo zbuntowanym młodszym kolegą. Czym wzbudzili podziw wśród pracowników przedszkola.
  Bal się rozpoczął i wspólna zabawa również. Uczniowie pięknie z przedszkolakami pląsali w rytm muzyki. Zachęcali dzieci do zabawy, otaczali je troską i opieką. Wspólnym przytulasom nie było końca. Dzieci szybko przyjęły wolontariuszy jak swoich najlepszych kolegów.
  Po zakończeniu balu uczniowie pomagali uporządkować sale, przebrać dzieci. Mimo początkowego wspólnego onieśmielenia, zakończenie było pełne wspólnych uścisków, serdeczności, niechęci do rozstania oraz obietnic częstych spotkań
  Takie wizyty pomagają młodzieży uwrażliwić się na potrzeby małego dziecka. Jednocześnie uświadamiają jej konieczność odpowiedniej postawy i zachowań, które stają się przykładem i wzorem dla małych kolegów i koleżanek. Uczy otwartości na drugiego człowieka.
  Pierwsze lody zostały przełamane. W listopadzie wolontariusze wybiorą się do dzieci z lekturą bajek.

  L. Skutnik - Fidos

   
           
      Międzynarodowy Projekt „Europe Code Week 2017” 20.10.2017  
     

  W minionym tygodniu, w ramach Międzynarodowego Projektu "Europe Code Week 2017", uczniowie naszej szkoły w ramach lekcji informatyki uczyli się programować z pomocą programu Scratch. Dzieci z klas IV i V tworzyły zabawne animacje swojego imienia, a dzieci z klas najmłodszych kodowały i odkodowywały obrazki, bransoletki, programowały trasy dla robotów Ozobot, kodowały taniec.
  Uczniowie wykonywali zadania z entuzjazmem. Każda kolejna aktywność budziła w nich chęć do podjęcia wyzwania. Mamy nadzieję, że Code Week będzie owocnym wstępem dla nauki programowania.

  M. Gęsich
  K. Kucharska

   
           
      Budżet Obywatelski 19.10.2017  
     

  HURAAA!!! WYGRALIŚMY PLAC ZABAW DLA NASZYCH UCZNIÓW I MIESZKAŃCÓW OSIEDLA !!!

   W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego wystartowaliśmy z projektem doposażenia placu zabaw przy naszej szkole. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu oraz wsparciu Uczniów i Rodziców udało nam się zdobyć ponad 1200 ważnych głosów. Tym samym zajęliśmy I miejsce w rankingu osiedla Piastów-Kurak.

  W ramach akcji promującej nasz projekt chętni uczniowie wykonali własne projekty w pracy plastycznej „Wymarzony plac zabaw”. Prace 24 uczniów zdobiły nasze stoisko podczas II Festiwalu Budżetu Obywatelskiego, w dniu 16 września przy ulicy Piotrkowskiej. Mieszkańcy Łodzi mogli również podziwiać dzieła uczniów w różnych punktach naszego miasta. Ich prace zdobiły plakaty, które rozwieszali rodzice i uczniowie w przedszkolach, szpitalach, sklepach itp.

  To dzięki Wam, drodzy Rodzice, niezastąpieni Przyjaciele Szkoły i wspaniali Uczniowie udało nam się osiągnąć cel. Realizacja projektu przewidywana jest na 2018 rok.

  Jeszcze raz bardzo Wam dziękujemy !!!

  A. Machnicka

   
           
      Wycieczka - Łódź Fabrykantów dla klas siódmych 19.10.2017  
     

  W ostatnim czasie uczniowie klas VII A, VII B oraz VII C wybrali się wraz z wychowawcami na spacer po Łodzi. Celem wycieczki było poznanie historii najznamienitszych łódzkich fabrykantów m.in. Izraela Poznańskiego czy Ludwika Geyera. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili więc Pałac Poznańskiego czy Centralne Muzeum Włókiennictwa, w którym wzięli udział w warsztatach tworzenia kolaży z różnego rodzaju materiałów. Intensywny dzień zwiedzania zakończył się w Rogowie gdzie odbyło się wspólne ognisko przy którym nasi siódmoklasiści śpiewali piosenki przy akompaniamencie Majki Dratkiewicz z klasy VII C przepięknie grającej na ukulele. Był to dzień pełen wrażeń.

  J. Lesiak

   
           
      Start programu PenPal Schools 19.10.2017  
     

  Uczniowie klas VI A, VI B, VI C, VII B, VIIC oraz VII D rozpoczęli pracę w sześciotygodniowym projekcie PenPal Schools zatytułowanym "The World through My Eyes" czyli "Świat moimi oczyma" koordynowanym przez p. Jolantę Lesiak. Uczniowie stworzyli swoje profile na stronie projektu, a 16 października zostali połączeni w pięcioosobowe grupy projektowe. Zadaniem uczniów jest cotygodniowe oglądanie krótkich filmów w języku angielskim prezentujących życie dzieci i młodzieży z różnych stron świata popartych artykułami na ten sam temat, a następnie praca nad pytaniami projektowymi z kolegami i koleżankami z m.in. Stanów Zjednoczonych, Chin, Indii, Tanzanii i wielu innych krajów, które pokazane są na mapie załączonej poniżej. Uczniowie prócz pracy nad projektem mogą także prowadzić swobodną rozmowę w języku angielskim korzystając z komunikatora na portalu, poznawać się, uczyć od siebie wzajemnie wrażliwości, tolerancji, umiejętności komunikacji czy rozumienia słów w kontekście. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, którzy tak dzielnie radzą sobie w pracy przy projekcie wykorzystując do tego język angielski.

  J. Lesiak

   
           
      Dzień Edukacji Narodowej 18.10.2017  
     

  Choć stara piosenka poucza, że "trzynastego wszystko zdarzyć się może", to u nas piątek 13 października przebiegał - paradoksalnie - całkiem miło i sympatycznie. Tego dnia odbywał się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Impreza zaczęła się o 8:30. Na początku wszystko toczyło się zgodnie z ceremoniałem - został wprowadzony sztandar, odśpiewano hymn państwowy i szkolny. Następnie zabrał głos Pan Dyrektor, który po złożeniu życzeń nagrodził najbardziej zasłużonych w ubiegłym roku pracowników szkoły. Nagrody otrzymali: Jolanta Kwiatkowska, Bogumiła Grzyb, Jolanta Lesiak, Małgorzata Papuga, Małgorzata Gęsich, Dorota Rydza, Joanna Derejska, Anna Skurtys, Joanna Michalska, Tomasz Rembowski, Dorota Kuzalska, Katarzyna Kucharska, Anna Machnicka, Michał Lotka, Ewa Kocińska, Barbara Pietrzak, Szymon Pietrzak, Joanna Polak, Ewa Drzazga. Obecni byli również przedstawiciele Rady Rodziców, a p. Sylwia Jasińska przekazała wszystkim serdeczne i ciepłe słowa uznania oraz symboliczny bukiet kwiatów.
  Po wyprowadzeniu sztandaru odbyła się część artystyczna, w której klasa VIIb w humorystyczny sposób i z przymrużeniem oka opowiadała o radościach i kłopotach nauczycielskiego żywota. Opowieściom tym wtórował chór szkolny pod "wdzięczną batutą" p. Małgorzaty Gęsich. Piękne, kolorowe dekoracje przygotowały Zuzanna Golian i p. Adriana Wajss -Serkies.
  Jak z tego wynika - w przesądy wierzyć nie można - bo piątek trzynastego może być całkiem udanym, wesołym i pełnym wrażeń dniem!  M. Adamczyk

   
           
      ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH 18.10.2017  
     

  13 października w Szkole Podstawowej nr7 im. Orląt Lwowskich odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pan dyrektor Jarosław Krajewski i pani dyrektor Krystyna Luzak dokonali symbolicznego pasowania na ucznia. Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Pierwszaki były wspaniałe! Śpiewały piosenki, pięknie recytowały wiersze. Po uroczystości dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. To był wyjątkowy dzień.


  K. Jarkowska

   
           
      MŁODY ASYŻ 17.10.2017  
     

  Dnia 15 października w kościele Matki Bożej Anielskiej rozstrzygnięto XIII edycję konkursu literackiego związanego ze świętym Franciszkiem z Asyżu " Pochwalony bądź, Panie mój, przez tych, którzy przebaczają dla Twej miłości i znoszą słabości i utrapienia. Błogosławieni ci, którzy je znoszą w pokoju, ponieważ przez Ciebie, o Najwyższy, będą uwieńczeni". (fragment z Pieśni Słonecznej świętego Franciszka z Asyżu). Uczennica naszej szkoły z klasy Vc - Hanna Zarzycka zdobyła I miejsce w kategorii poezja, a uczennica kl IVc - Zuzanna Goździkowska II miejsce w kategorii modlitwa.
  Gratulujemy!!!

  A. Zalewska

   
           
      ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK 17.10.2017  
     

  "Żeby zdrowym być, trzeba często ręce myć".
  15 października przypada ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK ustanowiony przez UNICEF w 2008 roku. Akcja ma zachęcać wszystkich ludzi - a zwłaszcza dzieci - do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki . Jak twierdzą organizatorzy kampanii, wykształcenie w młodych ludziach nawyku mycia rąk z użyciem mydła, przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. W inicjatywę tę zaangażowało się ponad 70 państw. Nasza szkoła również włączyła się do akcji. W poniedziałek dzieci z klas I - III dowiedziały się: dlaczego należy myć często ręce i jakie niebezpieczeństwa niesie brak dbałości o czystość. Oczywiście nie obyło się bez ćwiczeń praktycznych pozwalających utrwalić kolejne etapy mycia rąk.

  K. Jarkowska

   
           
      Badacze Przyrody w Szkole Orląt 17.10.2017  
     

  Uczniowie klasy VI a uczestniczą w innowacji pedagogicznej "Badacze Przyrody", której autorką jest p. Małgorzata Papuga. W pierwszych tygodniach października przystąpiliśmy do realizacji ogólnopolskiego projektu "Co ćwierka wokół nas - ptaki w mieście", którego celem było wzbogacenie wiedzy na temat bioróżnorodności w świecie ptaków. Zadaniem każdego ucznia było jeden z jesiennych weekendów przeznaczyć na obserwacje ptaków. Podczas lekcji przyrody podsumowaliśmy uczniowskie obserwacje. Określiliśmy, jakie gatunki ptaków spotkaliśmy w mieście najczęściej, w jakich miejscach Łodzi występuje najwięcej gatunków ptaków. W czasie zajęć zastanawialiśmy się jaki wpływ na budowę ptaka ma środowisko życia oraz sposób odżywiania się. Nasze dwugodzinne spotkanie zakończyliśmy dyskusją na temat zagrożeń dla ptaków mieszkających w miastach oraz wspólnym wypracowaniem sposobów pomocy ptakom zamieszkujących tereny miejskie. Uczniowie podczas zajęć byli bardzo aktywni, wykazali się również bardzo dużą wiedzą na temat bioróżnorodności w świecie ptaków i konieczności jej ochrony.

  M. Papuga

   
           
      Sztafetowe Biegi Przełajowe 16.10.2017  
     

  W dniu 12 pażdziernika reprezentacja dziewcząt i chłopców z naszej szkoły uczestniczyła w zawodach lekkoatletycznych - "Sztafetowych Biegach Przełajowych". W bardzo trudnych warunkach, w padającym deszczu, na błotnistych ścieżkach Lasu Łagiewnickiego zawodnicy musieli pokonać odcinek 800 m z długim podbiegiem pod górę na metę. Uczniowie z naszej szkoły spisali się bardzo dobrze: dziewczynki zajęły 5 miejsce a chłopcy 6 miejsce w Łodzi. Otrzymali piękne dyplomy.
  Gratulujemy startującym dziewczynkom i chłopcom zajętych miejsc.
  Reprezentacja dziewcząt: Zuzanna Rembowska, Oliwia Woźniak, Weronika Ciślak, Oliwia Kowalczyk, Martyna Krawiecka, Marika Kubik, Kaja Niewiadomska, Nina Różycka, Martyna Śmiałkowska i Julia Śmiechowicz.
  Reprezentacja chłopców: Grzegorz Domowicz, Mateusz Edwards, Kamil Wróblewski, Bartosz Orłowski, Marcel Rembowski, Michał Stępka, Paweł Weder, Maksymilian Wejder i Wiśniewski Damian.

  D. Kuzalska

   
           
      Koło Plastyczne poznaje tajniki mody w Pałacu Herbsta 16.10.2017  
     

  W dniu 13.10.2017r. uczestniczki Koła Plastycznego odwiedziły Muzeum Pałac Herbsta, w którym przeprowadzono dla nich warsztat dotyczący mody przełomu XIX i XX wieku. Dziewczęta dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących sposobu życia i ubierania się w tych czasach. Okazało się, że życie damy w poprzednich stuleciach nie było takie proste a wytworne i piękne stroje nie były wcale tak praktyczne i wygodne w użytkowaniu czy zakładaniu. Uczennice poznały też nazwy typowych damskich i męskich elementów garderoby z tamtych okresów. Dowiedziały się czym był surdut, homburg czy turniura. Przekonały się także na własnej skórze jak nosiło się krynolinę, cylinder czy kapelusz z... gołębiem! Zaś na podsumowanie zajęć, dziewczęta miały okazję zabawić się w dziennikarzy i zaprojektować pierwszą stronę z ówczesnego żurnala. Cóż to był za modny warsztat!:)

  Więcej zdjeć >>>

  Z. Goljan

   
           
      Akcja "Był sobie list..." 13.10.2017  
     

  W dniu 11.10.2017r. odbyła się w naszej szkole akcja związana z obchodzonym 9 października Międzynarodowym Dniem Pisania Listów, Przedsięwzięcie to miało na celu popularyzację tej formy komunikacji międzyludzkiej, z której często dziś rezygnujemy na rzecz pisania sms-ów czy maili. W ramach akcji uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mogli obejrzeć wystawę przedmiotów związanych z tradycyjną sztuką pisania listów, takich jak papeteria, zestaw do kaligrafii czy gęsie pióro. Ponadto wszyscy chętni mogli oddać się lekturze jednego z kilkudziesięciu listów i na chwilę oderwać się od rzeczywistości. A listy te, w których pisanie gorąco włączyli się uczniowie klas IVa, Vd i IVb, były korespondencjami nietypowymi, bo zaadresowanymi w bardzo kreatywny sposób. Dlatego też wśród kopert można było znaleźć takie zaadresowane do miłośników gór, osób o niebieskich oczach, fanów klocków Lego czy ludzi uśmiechniętych. Wszystkie listy były czujnie sprawdzane przez polonistów, a w szczególności przez p. Ilonę Stasiołek, po to by podkreślić wagę poprawności językowej i walorów estetycznych takich tekstów. Stanowisko, przy którym podczas każdej przerwy czuwali uczestnicy Koła Plastycznego a także uczennice i uczniowie klas Va, Vc, VId i VIId, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. A wszyscy pomagający przy stoisku służyli wiedzą i radą oraz dbali o dobrą atmosferę. Być może takie przedsięwzięcie w naszej szkole sprawi, że pisanie listów, tak wdzięczne przecież, wróci do łask. Trzymajmy za to kciuki! :)

  Z. Goljan

   
           
      Młody Asyż 9.10.2017  
     

  W kościele świętego Franciszka z Asyżu można oglądać wystawę prac uczniów naszej szkoły wykonanych na konkurs parafialny zorganizowany przez parafialny oddział Akcji katolickiej.

  A. Zalewska

   
           
      Koło Turystyczne „Siódemkowe Piechurki” 9.10.2017  
     

  W sobotę 30 września Koło Turystyczne "Siódemkowe Piechurki" zainicjowało swą działalność pieszym "Rajdem Najmłodszych" organizowanym przez Łódzki Odział PTTK.
  Czytaj dalej >>>

  M. Kiersztyn

   
           
      VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 5.10.2017  
     

  W piątek 29 września 2017 r. w naszej szkole obchodziliśmy VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie zasad mnożenia. Przygotowania do obchodów trwały przez cały tydzień. Uczniowie przygotowali wspaniałe plakaty i plansze z iloczynami. Pomagali w dekorowaniu szkoły. Na lekcjach matematyki rozwiązywali "zadania dnia". Uczyli się również różnorodnych metod zapamiętywania tabliczki mnożenia.
  W dniu obchodów uczniowie, rodzice, dziadkowie oraz pracownicy szkoły mogli się przekonać, czy są ekspertami w tej dziedzinie. Zespoły egzaminatorów w przeprowadzały w szkole egzaminy, w których każdy mógł wziąć udział. Do egzaminu przystąpiło 327 osób, z czego 142 otrzymały tytułu MT Eksperta.
  Uczniom tabliczka mnożenia towarzyszyła na lekcjach oraz na przerwach, podczas których mogli bawić się kartami matematycznymi, grać w bingo matematyczne oraz rozwiązywać łamigłówki. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Dla całej społeczności szkolnej dzień był okazją do wspaniałej zabawy oraz znakomitym sposobem utrwalenia mnożenia i dzielenia.


  K. Pietrzyk

   
           
      MŁODY ASYŻ 29.09.2017  
     

  Nasza szkoła przystąpiła do projektu "MŁODZIEŻ NA RZECZ TOLERANCJI I POKOJU".
  Projekt edukacyjni-wychowawczy skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół podadpodstawowych, jest on integralną częścią wieloletniego programu "Oblicza Dialogu". W roku szkolnym 2017/18 realizowana jest V edycja, pod hasłem: „W sferze sacrum. Rola sztuki religijnej w kulturze”. Projekt kontynuuje rozpoczęte w 2012 r. działania edukacyjne i wychowawcze w duchu nauczania św. Jana Pawła II kształtujące postawy otwarcia i dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego.

  A. Zalewska

   
           
      Lekcja przyrody w terenie 29.09.2017  
     

  Podczas pierwszych, ciepłych dni jesieni uczniowie klas piątych uczestniczyli w terenowych lekcjach przyrody. Celem lekcji było wykorzystanie w praktycznym działaniu wcześniej zdobytej wiedzy o skali oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się różnymi rodzajami skali. Uczniowie podzieleni na kilkuosobowe zespoły samodzielnie mierzyli boisko szkolne, wykorzystywali kompasy i dokonywali niezbędnych obliczeń w celu narysowania planu boiska. Samodzielne działanie pozwoliło uczniom na wykazanie się własną inwencją . Lekcje w terenie wiążą teorię z praktyką i rozbudzają ciekawość świata, rozwijają umiejętność analizowania i wnioskowania, dokonywania pomiaru, prowadzenia obserwacji, posługiwania się różnorodnym sprzętem. Samodzielne dochodzenie do wiedzy daje satysfakcję, motywuje do jeszcze większego wysiłku, a tym samym do poszerzania wiedzy, rozwijania zainteresowań i uzdolnień przyrodniczych. Jak głosił Konfucjusz: ,,Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem."


  M. Papuga

   
           
      Wymiana sportowo-kulturowa Polska Armenia pod patronatem MEN 29.09.2017  
     

  We wtorek dn. 26 września w naszą szkołę odwiedziła grupa sportowców z Armenii. Dziesięcioosobowa grupa młodzieży z Armenii wraz z opiekunami przyjechała do Polski w ramach wymiany sportowo-kulturowej Polska Armenia pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, którego współautorem jest nasz nauczyciel wychowania fizycznego p. Hovhannes Yazichyan. Jednym z celów projektu jest poznanie kultury i historii odwiedzanego kraju. Nasi goście wzięli udział w zajęciach, które przybliżyły im historie oraz architekturę naszego miasta. Podczas spotkania obejrzeli film pt.: "Bogactwo Łodzi", który pozwolił im na wirtualny spacer ulicami Łodzi, przybliżył historię Łodzi oraz secesyjną architekturę miasta. Po seansie filmowym nadszedł czas na działanie. Chłopcy podzieleni na dwa zespoły uczestniczyli w grze dydaktycznej "Budujemy Łódź", której celem zbudowanie z klocków zabytkowych łódzkich kamienic i pałaców. Nasi goście ze sportowym zapałem podeszli do tego niełatwego zadania. Szybko na stołach obu zespołów powstały drewniane konstrukcje.
  Spotkanie z młodymi Armeńczykami poprowadziła p. Małgorzata Papuga, której wsparcia merytorycznego udzieliła nauczycielka historii p. Helena Kobus.


  M. Papuga

   
           
      Na tropie artystów - wizyta w Muzeum Pałac Herbsta 28.09.2017  
     

  Uczennice klasy VII D Malwina, Hania i Kinga oraz uczennice klasy V A Amelia i Julia uczestniczyły w dniu 22.09.2017r. w warsztatach plastycznych połączonych z lekcją muzealną w Muzeum Pałac Herbsta. Zajęcia dotyczyły tajników pracy artysty malarza. Podczas nich dziewczynki miały okazję wykazać się swoją wiedzą dotyczącą tematyki prac malarskich, podjąć próbę interpretacji wylosowanego dzieła, usłyszeć ciekawostki dotyczące życia i pracy twórczej artystów czy zobaczyć jakie przybory mieli oni ze sobą w XIX w. podczas plenerów malarskich. Warsztat dawał też okazję do stworzenia pracy plastycznej zainspirowanej jednym z obrazów. Czas minął zdecydowanie za szybko ale za to w wyśmienitej i twórczej atmosferze. Jak najbardziej polecamy!


  Z. Goljan

   
           
      Uczniowie - odkrywcy 28.09.2017  
     

  Uczniowie klas szóstych stanęli ostatnio podczas języka angielskiego w obliczu trudnego tekstu dotyczącego edukacji w Wielkiej Brytanii. Realia brytyjskiej szkoły znacząco odbiegają od sytuacji w Polsce, stąd bardzo znaczące było wprowadzenie nowego słownictwa. P. Jolanta Lesiak zaproponowała uczniom oryginalny sposób zapoznania się z nim. Najpierw p. Jola wybrała 10 najtrudniejszych słów z tekstu, napisała je na kartce mazakiem widocznym tylko w UV, i zalaminowała je. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy, otrzymali zalaminowane kartki, na pierwszy rzut oka zupełnie puste. Pani Jola rozdała następnie mazaki z lampką UV. Uczniowie szukali słów na zalaminowanej kartce. W efekcie uczniowie samodzielnie wypisali wszystkie 10 słów do zeszytu. Następnie otworzyli teksty i skanowali je w poszukiwaniu słów. Zdania z wyrazami zaznaczali zakreślaczem, potem znów w grupach starali się zrozumieć słowa z kontekstu. Znaczenie słów zostało także omówione na forum. Na koniec zajęć uczniowie otrzymali propozycję quizleta do pracy w domu dla uczniów chętnych.
  Zajęcia zaprojektowane przez p. Jolę wpisują się w nurt Budzącej się szkoły. Zajęcia prowadzone we ten sposób potwierdzają, że ucznia nie można zmusić do myślenia, do bycia kreatywnym czy też efektywnego uczenia się. Do tego potrzebne są różne neuroprzekaźniki i nie ma sposobu, by zmusić mózg do ich uwalniana. Nie ma też takiej potrzeby, bo mózg sam je uwalnia, gdy tylko uzna, że coś jest ciekawe, ważne lub potrzebne. Budząca się szkoła uznaje, że swój potencjał każdy człowiek może wykorzystać tylko wtedy, gdy uczy się dlatego, że coś go interesuje, porusza, wywołuje emocje, zaskakuje lub z innego powodu wydaje mu się ważne.

  J. Lesiak

   
           
      Koło Kulinarne 27.09.2017  
     

  W dniu 21. 09. 2017r. Odbyły się pierwsze zajęcia naszego koła, uczestnikami byli uczniowie z klas 3. Podczas tego koła przygotowywaliśmy kanapkowe pocztówki z wakacji, robiliśmy sałatkę z kiełkami i słonecznikiem. Ponadto zaplanowaliśmy pracę na cały nadchodzący rok. Wszystkim dzieciom zajęcia bardzo się podobały i już nie mogą się doczekać następnych.

  Zajęcia odbywają się w czwartki, 2 razy w miesiącu w godzinach: 14.45-15.30.

  M. Suchan

   
           
      Rozstrzygnięcie konkursu Dzień Warkoczyka 25.09.2017  
     

  Dzieci z klas młodszych chętnie wzięły udział w naszym konkursie na największą liczbę zaplecionych warkoczyków. Wszystkim przypomniały się jeszcze wakacje :) A oto wyniki:
  I miejsce - Wiktoria Stelmach IIIb - 86 warkoczy
  II miejsce(ex aequo) - Arleta Bocian, Lena Mosiołek IIIa - 64 warkocze
  III miejsce - Zuzanna Kochanowska Ib - 50 warkoczy
  Dalsze miejsca:
  IV miejsce - Marcelina Kunka IIb - 43 warkocze
  V miejsce - Lena Szałamacha - 41 warkoczy
  VI miejsce - Marta Kamińska - Grzelak IIIe oraz Milena Frymarkiewicz IIIc - 36 warkoczy
  VII miejsce - Maja Nowakowska IIa - 35 warkoczy
  Do zabawy dołączyli chłopcy:
  Wojtek Patelski oraz Rafał Misiewicz :))) Brawa za pomysłowe fryzury.

  Gratulujemy i zapraszamy za rok.

  J. Kwiatkowska

   
           
      Spotkanie Klubu Nauczycieli Budzących się Szkół 22.09.2017  
     

  W piątkowe popołudnie dn. 22. 09 czteroosobowa reprezentacja nauczycieli naszej szkoły: p. Bogumiła Grzyb, p. Katarzyna Jarkowska, p. Jolanta Lesiak oraz p. Małgorzata Papuga uczestniczyła w spotkaniu Klubu Nauczycieli Budzących się Szkół "Szkoła w drodze", którego jesteśmy współzałożycielem. Budząca się Szkoła to oddolna inicjatywa, której celem jest propagowanie kultury uczenia się opartej na rozwoju potencjału uczniów, nauczycieli i szkół.
  Celem spotkania było zainspirowanie się do działania na nowy rok szkolny. Podczas spotkania rozmawialiśmy o roli relacji uczeń - nauczyciel, nauczyciel - rodzic w procesie dydaktycznym, dzieliliśmy własnymi doświadczeniami z zakresu aktywizowania uczniów do uczenia się. Dużą część spotkania poświęcona była tworzeniu własnych materiałów dydaktycznych przez uczniów. Samodzielna praca nad materiałem dydaktycznym daje uczniom ogromną radość, motywuje ich do pracy, ale - i to jest równie ważne - powoduje, że mogą oni w pełni wykorzystać swój potencjał.

  M. Papuga

   
           
      Nauka języka przez działanie 25.09.2017  
     

  W ostatnim tygodniu chętni uczniowie z klas szóstych i siódmych wyrazili chęć wzięcia udziału w nowym projekcie prowadzonym przez p. Jolantę Lesiak. Projekt ten to PenPal Schools, który rozwija w uczniach nie tylko zdolności językowe, ale także inteligencję emocjonalną i społeczną. Uczniowie przez sześć tygodni będą uczestniczyć w międzynarodowym projekcie zatytułowanym "W Twoich oczach." Obecnie uczniowie tworzą swoje profile na stronie: zobacz, a już 16 października system losowo przydzieli im troje partnerów z całego świata z którymi będą współpracować przy realizacji projektu. Zadaniem uczniów jest oglądanie filmów o życiu dzieci i nastolatków z całego świata i komentowanie tychże filmów w swoich mini-grupach projektowych. Odpowiedzialność za realizację projektu oddajemy zatem w ręce naszych uczniów, którzy będą uczyć się od siebie nawzajem kształtując swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim, ucząc się słownictwa, struktur, sprytu językowego, aby zwiększyć efektywność komunikacji w języku obcym, ale także będą kształtowali swoją wrażliwość i umiejętność dialogu międzykulturowego tak potrzebnego w dzisiejszym świecie. Oto krótki opis tego jak działa projekt: zobacz


  J. Grabowska

   
           
      Selfie z Maryją 24.09.2017  
     

  Dnia 24 września w kościele św. Franciszka z Asyżu w Łodzi rozstrzygnięto konkurs parafialny "Selfie z Maryją" zorganizowany przez Akcję Katolicką. Nagrody utrzymali: Zuzanna Kędzierska kl IIc, Gabriela Denys kl IIc, Oskar Grzegorczyk kl Vd i Inga Grzegorczyk kl VId.

  Gratulujemy!!!

  Alina Zalewska

   
           
      Odsłonięciu i poświęceniu Pomnika Legionisty 23.09.2017  
     

  23 września, uczniowie naszej szkoły, wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w odsłonięciu i poświęceniu Pomnika Legionisty. Ziemia Łódzka ma swój dług pamięci wobec Legionów, ponieważ w jej południowych powiatach (m.in. w Piotrkowie, Radomsku, Kamieńsku) tworzyły się i formowały oddziały II i III Brygady, które później weszły w skład I Brygady.
  Pomnik składa się z granitowego postumentu, na którym znajduje się rzeźba z brązu przedstawiająca młodego legionistę ubranego w charakterystyczną maciejówkę i szynel, trzymającego przy nodze karabin. Jego autorem jest dziekan Wydziału Rzeźby łódzkiej ASP dr Marcin Mielczarek.
  W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Związku Legionistów Polskich i ich Rodzin oraz reprezentanci władz miasta, na czele z Hanną Zdanowską, prezydent Łodzi.
  H. Kobus

   
           
      Mistrzowie Kodowania 22.09.2017  
     

  Nasza szkoła otrzymała Certyfikat oraz podziękowania za aktywny udział w IV edycji programu MISTRZOWIE KODOWANIA.

  W ramach naszych działań uczestniczyliśmy w międzynarodowych wydarzeniach tj. Europejski Tydzień Kodowania oraz Godzina Kodowania. Przez cały rok odbywały się zajęcia w dwóch grupach wiekowych, na których uczniowie zgłębiali tajniki pracy w programie Scratch.

  W szczególny sposób pragniemy podziękować opiekunowi p. Małgorzacie Gęsich za otwartą i zaangażowaną postawę w realizację zadań w ramach IV edycji programu. Informujemy, że w obecnym roku szkolnym nasza szkoła będzie uczestniczyć w V edycji tego programu.

  Powodzenia!

   
           
      Święto św. Stanisława Kostki 19.09.2017  
     

  W związku z przypadającym w poniedziałek 18 września świętem ku czci św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w sumie odpustowej sprawowanej w łódzkiej archikatedrze. Eucharystii przewodniczył ks. bp Marek Marczak. Zwieńczeniem uroczystości była procesja ulicami wokół katedry.

  G. Parzonka

   
           
      II Festiwal Budżetu Obywatelskiego 16.09.2017  
     

  W sobotę 16 września na ulicy Piotrkowskiej odbył się II Festiwal Budżetu Obywatelskiego. Nasza wspaniała ekipa w składzie: Paulina Ochman, Tymoteusz Krakowski, Weronika Brandt, Natalia Sobieraj, Agata Ziemniak, Martyna Szplit, Izabela Jasińska, Alicja Bielawska, oraz nauczyciele: Kamila Pietrzyk, Monika Suchan i Anna Machnicka promowała nasz projekt doposażenia placu zabaw GO118PK. Rozdaliśmy ponad 700 ulotek z informacją i numerem naszego zadania. Niektórzy mieszkańcy Łodzi już na nas zagłosowali. WIELKIE BRAWA DLA NASZYCH UCZNIÓW!

  <

  A. Machnicka

   
           
      Międzynarodowy Dzień Kropki 15.09.2017  
     

  15 września naszą szkołę opanowały kropki. W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jego celem jest podniesienie poczucia własnej wartości, odnalezienie w sobie mocnych stron. Zarówno dzieci jak i nauczyciele zaangażowali się w świętowanie. Przyozdobili swoje ubrania kropkami. Uczniowie klas I-III poznali historię Vashti- dziewczynki, która dzięki małej kropce odkryła swój talent. Śpiewali piosenkę "Kropka", wykonywali wspólnie pracę z wykorzystaniem kolorowych kropek. Ponadto komponowali muzykę przy użyciu czarnych kropek, grali w grę "Twister", bawili się książką "Naciśnij mnie", tworzyli drzewo umiejętności, krawaty talentów. Udało im się również zakodować drogi dla kropek. W tym zadaniu dzieci pracowały z Ozobotami. Te małe roboty motywują dzieci do wykonywania zadań, pomagają rozwijać umiejętności programowania. Z pewnością będą częstymi gośćmi na naszych zajęciach.

  Dzień Kropki będziemy bardzo mile wspominać. Liczymy, że pozostawił trwały ślad.Szukajmy w naszym otoczeniu kropek. Niech przypominają nam, że każdy z nas jest w czymś dobry.

  K. Kucharska

   
           
      Dnia Sybiraka. 78. rocznica agresji sowieckiej na Polskę 17.09.2017  
     

  W Dniu Zielonej Szkoły 17 września 1939 roku, zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Związek Radziecki zaatakował Polskę.

  Z racji 78. rocznicy tych wydarzeń oraz obchodzonego Dnia Sybiraka w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi w niedzielę 17 września o godz. 12.30 została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Adama Lepy. Pamięć o bohaterskich obrońcach naszej Ojczyzny i oddanie hołdu Rodakom zesłanym na Syberię, do Kazachstanu, Rosji oraz innych części Związku Sowieckiego, połączyła we wspólnej modlitwie za przyszłość Polski, a także w intencji pokoju na świecie. Uczeń klasy Va Tobiasz Kozłowicz reprezentował naszą szkołę podczas tej uroczystości.

  A. Zalewska

   
           
      Dzień Zielonej Szkoły 15.09.2017  
     

  W Dniu Zielonej Szkoły tradycyjnie zajmowaliśmy się upiększaniem otoczenia naszej szkoły oraz szkolnych wnętrz.

  Dzięki wsparciu i zainteresowaniu rodziców naszych uczniów mogliśmy stworzyć żywopłot na terenie placu zabaw oraz upiększyć nasz przyszkolny ogródek barwnymi kwiatami i krzewami. Dosialiśmy również trawę, której ubyło po okresie wakacji.

  W czasie, gdy za murami szkoły upiększaliśmy otoczenie w szkole klasy młodsze pod opieką wychowawców pielęgnowały swoje rośliny doniczkowe – wszystkie je umyto i przesadzono do nowych doniczek.

  Wszystkim dzieciom i rodzicom bardzo dziękujemy za licznie dostarczone rośliny.

  Tradycyjnie w Dniu Zielonej Szkoły rozpoczął się konkurs na Najładniejszy Ogródek.

  M. Papuga

   
           
      Przyjaźnie dla mózgu czyli jak? 14.09.2017  
     

  Uczniowie klas piątych w ostatnim czasie powtarzali słownictwo z zakresu czynności dnia codziennego. Aby pomóc im w jak najlepszym zapamiętywaniu nowych słów, p. Jolanta Lesiak zaproponowała uczniom ćwiczenie z użyciem folii Easy Flip. Uczniowie podzieleni na grupy, w określonym limicie czasu, mieli za zadanie przypomnieć sobie jak najwięcej nazw aktywności, których uczyli się podczas zajęć. Pracując, współdziałając, uczyli się od siebie nawzajem, przyswajając zarazem zarówno pisownię jak i wymowę potrzebnego im w przyszłości słownictwa. Ćwiczenie to jest elementem nauczania przyjaznego dla mózgu, który uwielbia wyzwania językowe i kooperację.

  J. Lesiak

   
           
      Poświęcenie tornistrów 12.09.2017  
     

  Dnia 10 września w kościele pw. świętego Franciszka z Asyżu w Łodzi na Mszy Świętej o godzinie 11.00 ksiądz Stefan Bujak dokonał obrzędu błogosławieństwa tornistrów i przyborów szkolnych.

  Uczniowie klasy Va Tobiasz Kozłowicz i Daniel Schwertner złożyli podziękowanie dla wszystkich biorących udział w kampanii charytatywnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej, pod hasłem „Tornister pełen uśmiechów”


  A. Zalewska

   
           
           
     

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

  odbyło się 4 września 2017 roku

  w Szkole Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich w Łodzi